Už kilnų elgesį apdovanota lengvaatletė savanoriaudama atrado pašaukimą

2022 m. balandžio 7 d.

R. Lukoševičiaus nuotr.

„Geriems darbams laiko kiekvienas galime rasti“, – įsitikinusi 18-metė lengvaatletė Jovilė Rackevičiūtė. Ji jau daugiau nei trejus metus savo laiką skiria ne tik mokslams ir sportui, bet ir savanorystei su specialiųjų ugdymosi poreikių turinčiais vaikais. Jovilė – viena iš „Lietuvos kilnaus sportinio elgesio (angl. Fair Play) apdovanojimų 2021“ laureačių.

Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) jau 27 kartą rengtuose kilnaus elgesio sporte apdovanojimuose buvo pagerbti kilniu elgesiu pasižymėję aikštėje arba už jos ribų, taip pat sąžiningą sportą, olimpines vertybes, kilnų elgesį sporto varžybose ar bendruomenės gyvenime skatinančios organizacijos ar įvairiausių sporto šakų atstovus, komandas, judėjimą remiančios įmonės.

„Man sporte svarbiausia užsimezgusios draugystės, taikos, tolerancijos palaikymas ir sugebėjimas konkuruoti tik varžybų metu. Taip pat labai svarbu dalintis savo patirtimi su kitais, kad jie pajaustų sporto teikiamą džiaugsmą. Tikiu, kad taip visi kartu kursime draugišką sportininkų bendruomenę“, – sakė J. Rackevičiūtė.

Svajoja tapti trenere

Už kilnų elgesį apdovanota Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijos moksleivė savo gyvenimo neįsivaizduoja be lengvosios atletikos ir savanorystės. Sportine patirtimi laisvu laiku ji dalijasi su Lietuvos specialiosios olimpiados programos „Jaunieji atletai“ bei padeda jiems pažinti sportą.

Didžiausia merginos svajonė – tapti lengvosios atletikos trenere. Būtent jos vedama ji ir ėmėsi savanorystės.

„Gavusi pasiūlymą vesti treniruotes specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems vaikams iš pradžių kiek išsigandau – nežinojau, ko tikėtis, kaip man seksis. Tačiau supratau, kad tai ne tik didelė galimybė man įgyti patirties siekiant tapti trenere, bet ir proga prisidėti prie vaikučių tobulėjimo“, – dalijasi J. Rackevičiūtė.

Jau daugiau nei trejus metus savanoriaujanti Jovilė neslepia, kad vienas svarbiausių elementų dirbant su specialiųjų ugdymosi poreikių turinčiais vaikais – atrasti su jais tvirtą ryšį, o tam reikia laiko.

„Ryšį su vaikais ėmiau kurti pradėjusi kartu dalyvauti kitose jų treniruotėse. Kartu bėgiodavau estafetes, atlikdavau pratimus ar žaisdavau žaidimus. Stengdavausi išklausyti ir išgirsti jų istorijas, pasidalindavau savosiomis. Svarbiausia – nuoširdumas ir kūrybiškumas. Taip tapau jų draugė ir su laiku pradėjau pati duoti jiems savo užduotis. Džiaugiuosi, kad vaikai noriai įsitraukia“, – dalijasi J. Rackevičiūtė.

Visi tobulėja skirtingai

Jovilės darbas ir atsidavimas pavergė ne tik vaikus.  Mergina džiaugiasi atradusi ryšį ir su auklėtinių tėvais, kuris, pasak, jos itin svarbus.

„Tėvai, kaip ir vaikai, mane priėmė labai greitai. Tvirtas ryšys su kiekvieno vaikučio tėvais atsiranda tą akimirką, kai jie pamato, kad vaikas su manimi jaučiasi saugiai ir noriai įsitraukia į treniruotės veiklas. Šių vaikų tėvai yra jų didžiausi šio pasaulio globėjai ir saugotojai, todėl man ryšys su jais – labai svarbus. Jie geriausiai žino, ką vaikas mėgsta, kuo gyvena ir tuo nuolat dalijasi su manimi, o man tai padeda dar labiau pažinti vaiką, suprasti, kaip prie jo prieiti, ką jam pasiūlyti, kad visas procesas jam būtų malonus ir vaikas norėtų sugrįžti ir kitą kartą“, – sako Jovilė.

Pasak J. Rackevičiūtės, dirbant su specialiųjų ugdymosi poreikių vaikais, svarbu prisiminti, kad visi tobulėja skirtingai: vieniems reikia mažiau laiko, kitiems daugiau.

„Vienas berniukas, kuris niekada su niekuo nesikalbėdavo, pradėjo kalbėti mano treniruotes metu. Kitas, kuris be galo gabus sporte, stebina savo tritaškiais metimais krepšinio aikštelėje ar kamuolio stūmimo sugebėjimais ne tik mane, bet ir visus, kurie mato šiuos jo rezultatus. Kartais vaikams reikia tiesiog suteikti šansą atsiskleisti.

Sportas neabejotinai padeda integruotis. Vaikai, turintys specialiųjų ugdymosi poreikių, sportuodami su visais vaikais įgauna daugiau pasitikėjimo savimi, tampa drąsesni, komunikabilesni. Tuo tarpu kitus vaikus ši patirtis moko atvirumo, tolerancijos, priimti kitokį, padėti šalia esančiam. Visuomenėje mes stengiamės integruoti specialiųjų poreikių turinčius vaikus, tačiau nemokome visuomenės, kaip su jais bendrauti. Tad čia labai svarbus abipusis mokymasis ir bendradarbiavimas“, – kalba mergina.

Savanorystėje atrado pašaukimą

Jovilės gyvenime veiklos be savanorystės netrūksta – po pamokų mergina ne tik skuba į treniruotes bet ir lanko vairavimo bei šokių pamokas, yra Edinburgo kunigaikščio programos  (angl. The Duke of Edinburgh’s International Award) dalyvė.

„Treniruotes vaikučiams vedu kiekvieną pirmadienį. Turiu nemažai veiklų savo kasdienybėje, tačiau esu įsitikinusi, kad kuo daugiau darai, tuo daugiau ir padarai. Daugelis įsivaizduoja, kad man neužtenka laiko mokslams ar pramogoms, draugams, bet aš tikrai viską spėju. O geriems darbams laiko turime atrasti kiekvienas“, – įsitikinusi J. Rackevičiūtė.

Kilnaus elgesio apdovanojimuose pagerbta J. Rackevičiūtė yra įsitikinusi, kad ši savybė – viena svarbiausių vertybių sportininko asmenybės bagaže. Mergina taip pat svajoja, kad vieną dieną savanorystė su specialiųjų ugdymosi poreikių turinčiais vaikais virs darbu.

„Didžiausia mano svajonė – turėti savo patalpas ir jose rengti tiek individualias, tiek grupines treniruotes būtent specialiųjų poreikių turintiems vaikams. Aš jaučiu, kad man patinka su jais dirbti ir, kad esu jiems reikalinga.

Norėčiau bendraamžiams palinkėti bent kartą gyvenime išbandyti savanorystę, ar tai būtų ilgalaikė, ar trumpalaikė, nes ja mes ne tik padedame kitiems, bet ir padedame patiems sau atrasti save. O šių laikų viena iš pagrindinių jaunimo problemų, ką matau savo aplinkoje, yra, kad tikrai maža dalis paauglių baigę mokyklą yra atradę save ir žino, kuo nori būti ateityje. Todėl savanorystė yra vienas iš būdų atrasti ir pažinti save, tik reikia nebijoti išbandyti“, – sakė ji.

„Lietuvos kilnaus sportinio elgesio (angl. Fair Play) apdovanojimai 2021“ šių metų vasarį buvo rengti jau 27-ą kartą. Apdovanojimų metu pagerbti šešių nominacijų herojai: „Už viso gyvenimo nuopelnus”, „2021 m. kilnus poelgis”, „2021 m. jaunojo sportininko ar jaunimo komandos kilnus poelgis“, „Jaunasis sportininkas – pavyzdys bendraamžiams“, „Fair Play projektas“ ir „Fair Play organizacija“.

© 2018 LTOK, LTeam.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS