lt
en
KONTAKTAI
Kada? 2021 m. liepos 23 – rugpjūčio 8 d.
Kur? JAPONIJA
Iškovoti medaliai?

2020 m. Tokijo vasaros olimpinės žaidynės

Apie žaidynes

Tokijo olimpinės žaidynės turėjo būti surengtos 2020 m. liepos 24 – rugpjūčio 9 d. Tačiau dėl pasaulyje plintančios koronaviruso pandemijos kovo 24 d. buvo priimtas sprendimas jas nukelti į 2021 m. Vėliau nutarta, kad žaidynės vyks 2021 m. liepos 23 – rugpjūčio 8 d.

Planuojama, kad žaidynėse dalyvaus 206 šalių rinktinės, o joms atstovaus 11 091 atletas. Jie kovos dėl 339 medalių komplektų 33 sporto šakų 50 disciplinų varžybose – 165 vyrų, 156 moterų ir 18 mišrių rungčių.

Lietuva žaidynėse

2019 m. pabaigoje kelialapiai į olimpines žaidynes jau buvo garantuoti 21 Lietuvos sportininkui. Tai buriavimo, dviračių plento, gimnastikos, irklavimo, lengvosios atletikos, plaukimo, šiuolaikinės penkiakovės atstovai. 2020 metų vasarį prie jų prisijungė dviračių treko atstovės Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė.

Lapkritį patvirtintame 2020 m. Tokijo olimpinių žaidynių kandidatų sąraše iš viso yra 144 sportininkai.

Lietuvos sportininkai, iškovoję teisę varžytis Tokijo olimpinėse žaidynėse:

 • Živilė Vaiciukevičiūtė – lengvoji atletika, 20 km sportinis ėjimas (2020 m. birželio mėn. baigė karjerą)
 • Diana Zagainova – lengvoji atletika, trišuolis
 • Andrius Gudžius – lengvoji atletika, disko metimas
 • Danas Rapšys – plaukimas, 200 m ir 400 m laisvuoju stiliumi bei 200 m kompleksiniu būdu
 • Andrius Šidlauskas – plaukimas, 100 m krūtine
 • Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė – šiuolaikinė penkiakovė
 • Viktorija Andrulytė – buriavimas, „Laser Radial“ klasė
 • Edis Matusevičius – lengvoji atletika, ieties metimas
 • Lietuvos vyrų komanda (D. Rapšys, A. Šidlauskas, Simonas Bilis, Deividas Margevičius) – plaukimas, 4×100 m kompleksinė estafetė
 • Justinas Kinderis – šiuolaikinė penkiakovė
 • Gintarė Venčkauskaitė-Juškienė – šiuolaikinė penkiakovė
 • Mindaugas Griškonis – irklavimas, vienvietė valtis
 • Saulius Ritter ir Dovydas Nemeravičius – irklavimas, porinė dvivietė valtis
 • Milda Valčiukaitė ir Ieva Adomavičiūtė – irklavimas, porinė dvivietė valtis
 • Juozas Bernotas – burlenčių sportas, RS:X klasė
 • Robertas Tvorogalas – sportinė gimnastika
 • Vyrų dviračių plento grupinės lenktynės
 • Rasa Leleivytė – moterų dviračių plento grupinės lenktynės
 • Simona Krupeckaitė – dviračių trekas; komandinis sprintas ir asmeninės sprinto bei keirino rungtys
 • Miglė Marozaitė – dviračių trekas; komandinis sprintas ir asmeninės sprinto bei keirino rungtys
 • Brigita Virbalytė – lengvoji atletika, 20 km sportinis ėjimas

Įdomūs faktai

Teisę rengti 2020 m. vasaros olimpines žaidynes Tokijas iškovojo 2013 m. rugsėjo 7 d. Buenos Airėse vykusioje 125-oje IOC sesijoje. Rinkimuose Japonijos sostinė pranoko kitus kandidatus – Stambulą (Turkija) ir Madridą (Ispanija).

Tokijas taps pirmuoju Azijos miestu, kuriame žaidynės bus vykusios jau du kartus (pirmą kartą – 1964 m.).

Tokijo žaidynių programoje bus penkios naujos arba į olimpinę šeimą sugrįžtančios sporto šakos: beisbolas ir softbolas (moterų beisbolas), karatė, riedlenčių sportas, sportinis laipiojimas ir banglenčių sportas.

Planuojama, kad šiose žaidynėse bus pasiektas lyčių lygybės rekordas – net 48,2 proc. dalyvių bus moterys.

Tokijo olimpinių žaidynių talismanas – Miraitowa. Jo vardas kilęs iš japonų kalbos žodžių mirai (ateitis) ir towa (amžinybė). Šis vardas buvo pasirinktas siekiant skatinti amžiną vilties kupiną ateitį viso pasaulio žmonių širdyse.

Dėl vidurvasarį Tokijuje tvyrančių didžiulių karščių žaidynių maratono ir sportinio ėjimo varžybos buvo perkeltos į Saporo miestą.

Tokijo olimpinių ir parolimpinių žaidynių nugalėtojai ir prizininkai bus apdovanojami medaliais, kurių gamybai naudojami pačių japonų sunešti seni mobilieji telefonai ir kiti smulkūs elektroniniai įrenginiai (skaitmeniniai fotoaparatai, delniniai žaidimai, nešiojamieji kompiuteriai), iš jų išgavus tauriuosius metalus.

Sprendimas dėl žaidynių nukėlimo

Kovo 24 d. skubos tvarka surengta telefoninė diskusija tarp Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) Vykdomojo komiteto, Japonijos vyriausybės ir 2020 metų Tokijo olimpinių žaidynių organizacinio komiteto. Jos rezultatas – priimtas galutinis sprendimas: XXXII-osios vasaros olimpinės žaidynės, Tokijuje turėjusios vykti 2020 m. liepos 24 – rugpjūčio 9 dienomis, perkeliamos į 2021 metus.

Tai pirmas kartas žaidynių istorijoje, kuomet nuspręsta pakeisti jų datą. Tiesa, dėl pasaulinių karų vasaros olimpinės žaidynės buvo atšauktos 1916, 1940 ir 1944 metais.

„TOK prezidentas Thomas Bachas ir Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe išreiškė savo susirūpinimą dėl pasaulinės COVID-19 pandemijos ir jos keliamo pavojaus žmonių gyvybėms bei reikšmingos įtakos atletų pasirengimui žaidynėms.

Stebėdami šių dienų aplinkybes ir remdamiesi Pasaulio sveikatos organizacijos šiandien pateikta informacija, abu lyderiai priėmė bendrą sprendimą – siekiant apsaugoti atletų ir visų su žaidynėmis susijusių asmenų sveikatą, Tokijo olimpinės žaidynės turi būti perkeltos iš 2020 metų ir surengtos ne vėliau nei 2021-ųjų vasarą“, – rašoma oficialiame TOK ir žaidynių organizacinio komiteto pranešime.

„Ši žinia svarbi ir tiems, kurie iškovojo teisę varžytis Tokijo olimpinėse žaidynėse, ir tiems, kurie karantino sąlygomis laukė naujienų apie atrankos varžybas. Kaip ir buvo galima tikėtis, TOK, Tokijo olimpinių žaidynių organizatoriai, Japonijos vyriausybė priėmė logišką, teisingiausią ir labiausiai visas suinteresuotas puses tenkinantį sprendimą. Tikėtina, kad po metų pasaulis bus kitoks nei šiandien, olimpinės žaidynės galės vykti su žiūrovais, jose galės dalyvauti visi stipriausi sportininkai“, – situaciją komentavo Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė.

Tokijo olimpinių žaidynių normatyvus įvykdę sportininkai:

Oficiali Tokijo olimpinių žaidynių svetainė:

https://www.olympic.org/tokyo-2020

 

© 2018 LTOK, LTeam.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS