Europos žaidynių atidarymo diena: irkluotojų ir krepšininkų startas, padelio ir BMX debiutas, lengvaatlečių kovų tęsinys

2023 m. birželio 21 d.

Lietuvos keturvietės baidarės finišas. Vytauto Dranginio nuotr.

Nors Europos žaidynių Taikos ugnis Krokuvoje suliepsnos tik trečiadienį vėlai vakare, sportininkai jau pradėjo kovas.

Birželio 21 d. žaidynėse jėgas bando ir lietuviai – baidarių ir kanojų irkluotojai, krepšininkai, BMX dviratininkai, padelio vyrų dvejetas ir lengvaatlečiai. Pastariesiems tai buvo jau antroji varžybų diena į Europos žaidynių programą įtrauktame žemyno komandų čempionate.

Iš viso rekordinėje mūsų šalies delegacijoje trečiose Europos žaidynėse – net 130 sportininkų. Jie dalyvauja 22 sporto šakų varžybose. 

Baidarių ir kanojų irklavimas

Apie 12 km nuo Krokuvos esančioje Kryspinuvo įlankoje trečiadienį prasidėjo Europos žaidynių baidarių ir kanojų irklavimo varžybos. Čia sportininkai tuo pačiu kaunasi ir dėl Europos čempionato apdovanojimų.

Pirmąją dieną startavo trys Lietuvos įgulos. Visos jos iškovojo tiesioginius kelialapius į finalus.

Keturviečių baidarių 500 m distancijos antrajame atrankos plaukime Simonas Maldonis, Mindaugas Maldonis, Ignas Navakauskas, Artūras Seja finišavo per 1 min. 21,516 sek. ir užėmė trečiąją vietą. Būtent trys pirmosios valtys iškart žengė į finalą. Greičiau už lietuvius irklavo Ispanijos (1.20,713) ir Latvijos (1.21,373) baidarininkai.

M.Maldoniui po kiek daugiau nei valandos teko vėl sėsti į baidarę – šįkart dvivietę. Jo ir Andrejaus Olijniko įgula 500 m distancijoje varžovams vilčių nepaliko. Jie pelnė vienintelį savo atrankos plaukimo tiesioginį kelialapį į finalą. Lietuvių laikas – 1 min. 30,377 sek. Antrą vietą užėmę Prancūzijos baidarininkai lietuviams pralaimėjo daugiau nei 2,5 sek. (1.32,980).

A.Olijnikas ir M.Maldonis. Vytauto Dranginio nuotr.

„Turėjau pusantros valandos tarpą tarp lenktynių. Tai yra optimalus laikas, per kurį galima spėti atsigauti, šiek tiek užkąsti ir vėl startuoti. Tą rodo ir rezultatas. Iškart po keturviečių finišo atsigėriau mineralų, tada kineziterapeutas atpalaidavo kai kuriuos įsitempusius raumenis, po to išbandėme limfodrenažines kojines, kurios dar ir šaldo. Šaldžiau ir galvą, kad neperkaistų”, – po dviviečių finišo kalbėjo M.Maldonis.

„Turėjome savo tikslus, kuriuos įvykdėme maksimaliai. Nenorėjome šiandien apsikrauti dar daugiau startų, nes šiandien tikrai karšta ir tvanko. O mums šis sezonas prasidėjo šaltomis sąlygomis, pripratome prie jų, todėl čia reikia papildomų priemonių prisitaikyti”, – paaiškino A.Olijnikas.

Vyrų dviviečių kanojų 500 m distancijos pirmajame atrankos plaukime trečias finišavo Henriko Žustauto ir Vadimo Korobovo duetas – 1 min. 41,160 sek. Jis akimirksiu aplenkė vengrus (1.41,313). Vietas finale taip pat pelnė Italijos (1.40,380) ir Ispanijos (1.40,427) atstovai.

Dviviečių baidarių ir kanojų finalai vyks ketvirtadienį, keturviečių – penktadienį.

„Smagu, kad iškart patekome į finalą. Mums psichologiškai reikėjo tokio plaukimo, kad atsirastų pasitikėjimas savo jėgomis. Nes sezono pradžia buvo sudėtinga. Pasaulio taurės abiejuose etapuose neparodėme, ką galime. Atidirbome gerai. Konkurentai buvo stiprūs, bet paskutiniu yriu pavyko juos suvalgyti. Smagu”, – po finišo džiaugėsi H.Žustautas.

Jam pritarė ir V.Korobovas: „Esame sprinteriai ir visada galingai finišuojame. Kai tik jau tik priplaukinėja prie finišo, mes dar galime pridėti. Gal tik anksčiau iš pradžių per toli paleisdavome varžovus ir nebespėdavome aplenkti. Dabar visą distanciją atidirbome labai tvarkingai, nepaleidome toli, prie 200 m žymos pradėjome finišuoti ir viskas pavyko.”

Dviviečių kanojų 500 m distancijos finalas vyks ketvirtadienį 16.16 val. Lietuvos laiku. Bet iki svarbiausio kanojininkams starto H.Žustauto laukia įtemptas grafikas. Šiandien vakare 2015 m. Europos žaidynių čempionas kartu su krepšininke Kamile Nacickaite neš Lietuvos vėliavą žaidynių atidaryme, o rytoj 11.07 val. startuos 200 m vienviečių kanojų atrankoje.

H.Žustautas ir V.Korobovas. Vytauto Dranginio nuotr.

„Atidaryme stengsiuosi užtrukti kuo trumpiau. Ryte vienviete bus tarsi prasiirklavimas, nesistengsiu žūtbūt patekti į finalą, kad pataupyčiau jėgas dviviečių finalui. Jis bus po penkių valandų nuo atrankos, tai ten jau lupsime kiek eina”, – teigė olimpietis.

V.Korobovas rytoj taip pat startuos du kartus. Jis jau po vyrų dviviečių finalo išmėgins jėgas dar nė karto nebandytoje rungtyje – mišrių dviviečių 200 m lenktynėse, kuriose irkluos kartu su Gabriele Čerepokaite. Ši sportininkė ryte varžysis 200 m distancijoje vienviete.

„Nė karto neirklavome kartu, bus debiutas. Gal kada ši rungtis taps olimpine, tad kodėl nepabandžius”, – sakė V.Korobovas.

BMX dviračiai

Europos žaidynių BMX dviračių laisvojo stiliaus varžybose startavo pirmą kartą šios sporto šakos istorijoje sudaryta Lietuvos rinktinė – iki šiol mūsų šaliai tarptautinėse varžybose tik asmeniškai atstovavę Martynas Lagauskas ir Lietuvos BMX dviračių asociacijos prezidentas Deividas Budkovas.

Lietuvos rinktinė. Iš kairės: treneris M.Martinkevičius, M.Lagauskas, D.Budkovas ir komandos vadovas K.Lamsargis. Vytauto Dranginio nuotr.

 

 

 

 

Varžyboms jau prasidėjus ėmė lyti, tad kovas teko pristabdyti ir, sulaukus lietaus pabaigos, džiovinti trasą, nes ji nuo vandens tapo slidi.

O debiutinį lietuvių pasirodymą apkartino skaudi trauma – D. Budkovas apšilimo metu krito ir buvo išgabentas į ligoninę įtariant raktikaulio lūžį. 

D.Budkovas patyrė traumą. Vytauto Dranginio nuotr.

M. Lagauskas pirmajame važiavime surinko 37,66 taško, antrajame – 38. Galutinėje rikiuotėje sportininkas užėmė 26 vietą ir į finalą neprasibrovė.

„Šiandienos kvalifikacijoje tiek pirmojo, tiek antrojo važiavimo metu atliekant pirmąjį triuką nuo pedalo nuslydo koja. Teko įsibėgėti iš naujo, improvizuoti ir keisti važiavimo planą. Taip pat padariau kelias papildomas klaidas, dėl to aukšto vertinimo nesitikėjau, nors ir padariau nemažai gerų triukų.

Šios Europos žaidynės man yra pirmos tokio aukšto lygio varžybos, todėl jaučiu, kad pritrūko pasiruošimo, taip pat prisidėjo ir jaudulys. Šiandien varžėmės kartu su 30 geriausių Europos BMX dviratininkų mums neįprastai aukštame ir sudėtingame rampų parke, kurioms pasiruošti Lietuvoje sąlygų neturime. Europos žaidynių kvalifikacijos lygis nenusileidžia pasaulio čempionatui, varžėmės su olimpiniais čempionais ir nuolatiniais elitinių varžybų prizininkais.

Bet kokiu atveju, šia patirtimi džiaugiamės ir tikimės netolimoje ateityje Lietuvoje turėti olimpinio lygio parką, kuris padėtų profesionaliai treniruotis ir pasiruošti tokio lygio varžyboms“, – sakė jis.

M.Lagausko pasirodymas. Vytauto Dranginio nuotr.

Tik 2020 m. Tokijuje į olimpinių žaidynių programą įtrauktos BMX dviračių laisvojo stiliaus rungties olimpiniai kelialapiai bus dalijami jau rytoj vyksiančiuose finaliniuose važiavimuose.

Lietuvoje pirmasis BMX dviračių laisvojo stiliaus šalies čempionatas surengtas 2022 m.  Panevėžyje.

Padelio tenisas

Į Europos žaidynių programą pirmą kartą įtrauktas ir visame pasaulyje labai išpopuliarėjęs padelio tenisas, dažniausiai vadinamas paprasčiausiai padeliu.

Iš Lietuvos į Krokuvą atvyko du padelio duetai – Nojus Poška ir Skirmantas Mačinskas bei Auksė Mačiulaitytė ir Ieva Čeilutkaitė. Juos atlydėjo trenerė Rūta Balalytė.

Vyrams burtai jau pirmajame etape lėmė antrą pajėgumo numerį turinčius ispanus Danielį Santigosą ir Davidą Galą. Nors jie buvo aiškūs favoritai, korte vyko lygi kova ir padelio pasaulyje karaliaujančios Ispanijos duetas sunkiai palaužė lietuvius – 6:3, 7:5.

N.Poška ir S.Mačinskas. Kipro Štreimikio nuotr.

„Esame dalyvavę daug varžybų ir kovoję su panašaus lygio konkurentais, buvome pasiruošę, žinojome, su kuo turime reikalų. Be to, jie buvo favoritai, tai neturėjome ką prarasti“, – po dvikovos sakė N.Poška.

Abu žaidėjai pripažino – jiems gaila prarastos galimybės sukurti sensaciją. „Galėjome kabintis“, – teigė S.Mačinskas. „Kartais lengviau būna pralaimėjus sausai, nei tokioje kovoje“, – antrino N.Poška.

Lietuvos sportininkai paskutiniai išėjo iš aikštyno, kuriame vyksta pirmieji padelio turnyro etapai – jų akistata su ispanais pirmąją varžybų dieną prasidėjo vėliausiai, nes prieš tai ketvirtame korte vykusios kovos taip pat buvo labai atkaklios ir tęsėsi ilgiau, nei kituose trijuose kortuose.

Ar neišvargino toks ilgas varžybų laukimas? „Ne. Stengėmės būti viešbutyje, į kortus vidurdienį tik trumpam buvome atvykę apsižvalgyti, kokios čia sąlygos. Viešbučio sporto salėje padarėme apšilimą ir, likus valandai iki mačo, atvykome čia“, – paaiškino lietuviai.

Po dvikovos jie neturėjo laiko ilgai ilsėtis. Nors korte paliko beveik visas jėgas, pasiliko jų ir atidarymo iškilmėms, kurių metu kartu su kitais Lietuvos delegacijos nariais dalyvavo ceremonijoje. „Labai laukiame atidarymo, nes niekada nesame dalyvavę tokiame renginyje“, – prisipažino sportininkai.

Abu jie – buvę tenisininkai, kaip ir dauguma stipriausių Lietuvos padelio žaidėjų. „Čia daugiau galimybių. Be to, padelis man smagesnis sportas, nes čia viskas vyksta staigiau“, – naujos sporto šakos pasirinkimo priežastį atskleidė 20 metų N.Poška.

Trenerė R.Balalytė.

Lietuviai save pavadino pradedančiaisiais padelio profesionalais, jau galinčiais pragyventi iš šio žaidimo. „Mes ne tik patys žaidžiame, bet ir treniruojame kitus. Jau turime ir rėmėjų, tai labai palengvina situaciją“, – teigė 28 metų S.Mačinskas.

Sportininkų nuomone, tai, kad padelis įtrauktas į Europos žaidynių programą, gali būti nemažas žingsnis šiai sporto šakai artėjant olimpinių žaidynių link.

„Padelis labai sparčiai populiarėja. Lietuvoje – irgi. Nes tai sporto šaka, kuria lengva pradėti užsiimti, o po to ji labai įtraukia, nes yra azartiška“, – tikino Europos žaidynių debiutantai.

Rytoj į kortus žengs Lietuvos moterų duetas. A.Mačiulaitytė ir I.Čeilutkaitė kovos su norvegėmis Jannicke Kristiansen ir Mia Frogner. Šio mačo nugalėtojų aštuntfinalyje laukia akistata su pirmą pajėgumo numerį turinčiu ispanių duetu Marta Barrera ir Marta Caparros.

Lietuvos žaidėjos šiandien aktyviai palaikė vyrų duetą. Į kortus jos atvyko po treniruotės, kurioje plušėjo kartu su rytdienos varžovėmis norvegėmis.

+40

© 2018 LTOK, LTeam.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS