Sporto kino festivalis: filmas „Aštuonios olimpinės vizijos“

2022 m. spalio 28 d.

Į kino ekranus sugrįžta Sporto kino festivalis! Lapkričio 3–10 dienomis kino teatre „Pasaka“ žiūrovų laukia net 7 išskirtiniai filmai.

Aštuntus metus Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) ir Lietuvos olimpinio fondo (LOF) organizuojamas festivalis – vienintelis toks Lietuvoje. Dvi sritis – sportą ir kiną – apjungiantis renginys kasmet kino mylėtojus skatina geriau pažinti pačias įvairiausias sporto šakas, pamatyti netikėčiausius sunkaus darbo užkulisius. 

Pristatome 2022 metų programą.

Filmas „Aštuonios olimpinės vizijos“

  • Sporto šaka: 1972 m. Miuncheno olimpinės žaidynės
  • Režisierius: Miloš Forman, Claude Lelouch, Yuri Ozerov, Mai Zetterling, Kon Ichikawa, John Schlesinger, Arthur Penn, Michael Pfleghar
  • Žanras: Dokumentika 
  • Šalis: JAV
  • Trukmė: 1:50 val.

1972-ųjų olimpiadai Miunchene aštuoni žinomi, garbūs ir apdovanojimus pelnę režisieriai sukūrė po trumpametražį etiudą žaidynių šventei. Kiekvienas jų bandė perteikti pasirinktos sporto šakos euforiją, unikalumą, pergalės džiaugsmą ir pralaimėjimo kartėlį.

Čekas Milošas Formanas („Skrydis virš gegutės lindo“), japonas Kon Ichikawa („Aktoriaus kerštas“), prancūzas Claude’as Lelouchas („Vyras ir moteris“), rusas Jurijus Ozerovas („Išlaisvinimas“), amerikietis Arthuras Pennas („Boni ir Klaidas“), vokietis Michaelis Pflegharas („Lu – negyva moteris iš Beverli Hilso“), britas Johnas Schlesingeris („Vidurnakčio kaubojus“) ir vienintelė moteris rinktinėje švedė Mai Zetterling („Mylinčios poros“, „Amorosa“) gavo absoliučią laisvę režisūrinei vizijai, filmavimo stiliui, pasirinktai temai ar asmeninei vaizduotei.

Kiekvienas iš kino meistrų turėjo galimybę pažvelgti į olimpines žaidynes laisvai, nepriklausomai ir svajingai. Iki Miuncheno vasaros olimpinių žaidynių visi ankstesni oficialūs žaidynių filmai buvo kuriami televizinio reportažo forma, todėl šis filmas jau savaime buvo didingas ir išskirtinis.

Režisieriai nekvietė profesionalių aktorių ir savo vizijas perteikė per dokumentikos prizmę. Tačiau į sporto šakas buvo žiūrima gana poetiškai, meniškai, muzikaliai ir šiek tiek humoristiškai. Visi autoriai, išskyrus vieną, tapo savo filmo užkadriniais balsais arba komentatoriais.

Praėjus 50-čiai metų Kanų festivalis nusprendė priminti pasauliui nepamirštamą ir pažangiausiomis technologijomis restauruotą sporto kino koliažą programoje „Kanų klasika“. 1972-siais Miunchene šis ypatingas kūrinys buvo paskelbtas olimpinių žaidynių oficialiuoju filmu, bet pirmą kartą parodytas tik 1973-ųjų Kanų festivalio ne konkursinėje programoje.

2022-aisiais Kanuose į jį pasiūlyta pažiūrėti kaip kino istorijos palikimą. Iki šių metų gegužės mėnesio „Aštuonios olimpinės vizijos“ retai buvo rodytos didžiuosiuose kino ekranuose.

Tarptautinis olimpinis komitetas necenzūravo nė vienos trumpos istorijos, tad kameros neišvengiamai fiksavo ir teroristų kruviną išpuolį prieš Izraelio atletus. Nepaisant tragiškų vaizdų filmas niekuomet nebuvo laikomas politiniu pareiškimu.

BILIETAI

„Aštuonios olimpinės vizijos“ seansai:

 

Daugiau apie SPORTO KINO FESTIVALĮ.

© 2018 LTOK, LTeam.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS