TOK komisijose – rekordinis moterų narių skaičius, išrinktos ir dvi naujos pirmininkės

Olimpinė vėliava

Ketvirtadienį (05.28) Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) paskelbė 2020 m. komisijų sudėtį. Ji ir vėl atskleidė kasmet gerėjančią lyčių lygybės padėtį, nes šiuo metu moterys užima 47,7 proc. postų 30-yje komisijų (2019 m. šis skaičius siekė 45,4 proc.).

Tai naujas rekordas ir akivaizdus įrodymas, jog sėkmingai įgyvendinamas vienas iš pagrindinių „Olimpinės darbotvarkės 2020“ reformų tikslų – skatinti viso olimpinio judėjimo lyčių lygybę tiek varžybų arenose, tiek už jų ribų. Nuo 2013 m. moterų užimamų postų TOK komisijose skaičius padidėjo daugiau nei du kartus – tuomet moterys užėmė vos 20 proc. postų.

Šiais metais TOK komisijų savaitė vyks 2020 m. lapkričio 2–8 d. Vėliau bus priimtas sprendimas, ar posėdžiai bus rengiami gyvai, ar nuotoliniu būdu.

Patvirtinant 2020 m. TOK komisijų sudėtį, kurią nustato TOK prezidentas ir TOK Vykdomasis komitetas, taip pat buvo paskirtos dvi naujos pirmininkės. TOK narė Tailande Khunying Patama Leeswadtrakul buvo paskirta Kultūros ir olimpinio paveldo komisijos pirmininke, o TOK narė Kinijoje Zhang Hong tapo 4-ųjų Jaunimo žiemos olimpinių žaidynių, kurios 2024 m. vyks Kangvone, naujai suformuotos Koordinavimo komisijos pirmininke.

Priėmus šį sprendimą, moterys pirmininkaus 11 iš 30 komisijų (36,7 proc.).

Khunying Patama Leeswadtrakul tapo pirmąja taje, išrinkta TOK nare per 131-ąją TOK sesiją, 2017 m. vykusią Peru sostinėje Limoje. Šiuo metu ji yra Pasaulio badmintono federacijos Prezidento pavaduotoja ir Azijos olimpinės tarybos (OAT) Kultūros komiteto pirmininkė. Ji buvo TOK Kultūros ir olimpinio paveldo komisijos nare nuo 2018 m., o naujosiose pareigose galės pritaikyti visapusę patirtį, įgytą tiek sporto, tiek kultūros srityse.

Zhang Hong per 2014 m. olimpines Sočio žiemos žaidynes laimėjo pirmąjį Kinijos greitojo čiuožimo rungties olimpinį aukso medalį. 2015 m. ji tapo Pekino pasiūlymo rengti 2022 m. olimpines žiemos žaidynes ambasadore. Per 132-ąją TOK sesiją Pjongčange, Zhang Hong buvo išrinkta į TOK Sportininkų komisiją. Ji taip pat yra Sportininkų palydos komisijos narė, o anksčiau buvo 2026 m. olimpinių ir paralimpinių žiemos žaidynių Vertinimo komisijos narė.

„Moterų lyderystės sporte stiprinimas iš tiesų yra komandinis darbas, todėl noriu padėkoti visiems, kas prisidėjo prie jo savo nuolatine parama, atsidavimu ir įkvėpimu, – sakė TOK prezidentas Thomas Bachas. – Visuomet galima padaryti dar daugiau, o progresą užtikrinti galime tik siekdami šio tikslo kartu. Padidinus moterų narių ir moterų pirmininkių skaičių TOK komisijose, jų balsas TOK tampa svaresnis, todėl taip užtikrinama, jog moterys ir mergaitės galės pasiekti daugiau, pasinaudodamos šia galinga platforma, kuria sportas skatina lyčių lygybę.“

Pranešimo metu taip pat buvo atskleista 4-ųjų Jaunimo žiemos olimpinių žaidynių, kurios 2024 m. vyks Kangvone, Koordinavimo komisijos sudėtis. Naujoji komisija rems pirmųjų Azijoje rengiamų Jaunimo žiemos olimpinių žaidynių organizavimą.

Komisiją sudaro šeši nariai, penki iš jų – moterys. Šios skirtingas patirtis ir kultūras atstovaujančios moterys turi įvairiapusių žinių, įgytų per ankstesnes olimpines žaidynes, ypač per pastarąsias itin sėkmingai surengtas 2020 m. Lozanos jaunimo žiemos olimpines žaidynes.

Prie pirmininkės Zhang Hong prisijungs TOK narė Afganistane Samira Asghari, Lozanos 2020 m. jaunimo žiemos olimpinių žaidynių organizacinio komiteto prezidentė Virginie Faivre, dvi žiemos sporto šakų tarptautinių federacijų atstovės Heike Groesswang bei Sarah Lewis ir Argentinos nacionalinio olimpinio komiteto (NOK) atstovas José Luisas Marco.

Visas komisijų sąrašas pateikiamas ČIA.

LTOK.lt primena, kad TOK komisijose yra ir dvi Lietuvos tautinio olimpinio komiteto atstovės. Prezidentė Daina Gudzinevičiūtė yra Sportininkų palaikymo komisijos ir 2026 metų žiemos olimpinių žaidynių Milanas-Kortina koordinavimo komisijos narė, o užsienio ryšių direkcijos direktorė Vaida Mačianskienė – Švietimo komisijos narė.

© 2018 LTOK, LTeam.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS