Senovės Olimpijoje pasirašyta olimpinių paliaubų deklaracija

2021 m. spalio 19 d.

IOC nuotr.

Senovės Olimpijoje pasirašyta olimpinių paliaubų deklaracija, dar kartą pabrėžusi olimpinių žaidynių, kaip taikos ir vienybės simbolio, vaidmenį. Deklaraciją pasirašė Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentas Thomas Bachas ir Graikijos prezidentė Katerina Sakellaropoulou, taip pat kiti iškilūs asmenys ir organizacijos.

Olimpinės paliaubos (graikiškai Ekecheiria) – tai tradicija, įtvirtinta Senovės Graikijoje IX a. pr. Kr., pasirašius sutartį tarp trijų karalių – Ifito iš Elidės, Kleosteno iš Pisos ir Likurgo iš Spartos. Dėl šio susitarimo paliaubų laikotarpiu baigdavosi visi regioniniai konfliktai, kad sportininkai, menininkai ir jų šeimos nariai, taip pat plačioji visuomenė galėtų saugiai keliauti į senovės olimpines žaidynes arba jose dalyvauti ir po jų grįžti į savo šalis. Taigi politinis olimpinių žaidynių neutralumas buvo gerbiamas jau antikos laikais.

„Tai reikšmingas ženklas, kad Olimpija, Ilida ir Sparta – pirmosios Ekecheiria šalys – atnaujina savo susitarimą, – per pasirašymo ceremoniją sakė TOK prezidentas, – Noriu jus pasveikinti ir padėkoti už tai, kad saugote antikinį paveldą ir rodote šį pavyzdį“.

Jungtinių Tautų parama olimpinėms paliauboms

1991 metais TOK nusprendė olimpinių žaidynių proga atgaivinti olimpinių paliaubų koncepciją, siekdamas kiek įmanoma labiau apsaugoti sportininkų ir apskritai sporto interesus bei prisidėti prie taikių ir diplomatinių pasaulio konfliktų sprendimų paieškų. Pasauliniu mastu ragindamas dar kartą laikytis paliaubų, TOK derėjosi su Jungtinėmis Tautomis (JT), kad buvusios Jugoslavijos Respublikos sportininkams būtų leista dalyvauti 1992 metų Barselonos olimpinėse žaidynėse po olimpine vėliava.

Nuo 1993 metų JT Generalinė Asamblėja ne kartą išreiškė paramą TOK, kas dvejus metus – likus metams iki kiekvienų olimpinių žaidynių – vienbalsiai priimdama rezoliuciją „Taikaus ir geresnio pasaulio kūrimas per sportą ir olimpinį idealą“. Šia rezoliucija JT ragina savo valstybes nares laikytis olimpinių paliaubų ir siekti taikaus visų tarptautinių konfliktų sprendimo. Dėl JT pasiūlytos rezoliucijos prieš 2022 metų Pekino žiemos olimpines žaidynes bus balsuojama vėliau šiais metais.

 

© 2018 LTOK, LTeam.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS