Prestižinėje Lietuvos sporto apdovanojimų šventėje pagerbti geriausi 2022-ųjų olimpinio ir paralimpinio sporto atstovai

2022 m. gruodžio 21 d.

Vytauto Dranginio nuotr.

Raudonas kilimas, daugiau nei 700 šventiškai pasipuošusių svečių ir dėmesys sporto pasaulio geriausiems. Trečiadienio vakarą parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vyko prestižiniai Lietuvos sporto apdovanojimai, kuriuose pagerbti labiausiai nusipelnę olimpinio ir paralimpinio sporto atletai, jų treneriai.

Apdovanoti geriausius šalies sportininkus prieš didžiąsias metų šventes jau tapo gražia tradicija – šis Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) organizuojamas renginys vyksta nuo 1994-ųjų ir jau antrus metus iš eilės – drauge su Lietuvos paralimpiniu komitetu (LPAK) bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM).

Olimpinio sporto laureatų apdovanojimų statulėlės / Manto Gudzinvičiaus nuotr.

Šiemet, kaip ir praėjusiais metais renginyje įteikta 11 apdovanojimų, iš kurių 5 skirti olimpinio, 5 – paralimpinio sporto laureatams, taip pat išskirtinis apdovanojimas „Už viso gyvenimo nuopelnus“. Tiek olimpinio, tiek paralimpinio sporto laureatai vertinti „Metų sportininko“, „Metų sportininkės“, „Metų komandos“, „Metų trenerio(-ės)“, „Metų proveržio“ kategorijose.

Pasveikinti laureatų į „Litexpo“ susirinko gausi sporto bendruomenė – ne tik atletai, jų komandos nariai, sporto federacijų nariai, bet ir švietimo, mokslo, kultūros atstovai, politikai, diplomatai.

+176

„Lietuvos sporto apdovanojimai tradiciškai vainikuoja dar vienus aktyvius ir turiningus metus, o šis renginys – puiki proga padėkoti visiems sportininkams, jų treneriams, pasidžiaugti kiekvieno jų pasiekimais. Tęsiame gražią tradiciją vienoje scenoje pagerbdami ir olimpinio, ir paralimpinio sporto atstovus. Šis dviejų komitetų bendradarbiavimas – pavyzdys, kad sportas yra stipri vienijanti jėga“, – sakė LTOK prezidentė, olimpinė čempionė Daina Gudzinevičiūtė.

Tarpusavio bendradarbiavimu džiaugėsi ir LPAK prezidentas Mindaugas Bilius. Pasak jo, sportas yra ledlaužis, sėkmingai keičiantis žmonių gyvenimus ir prisidedantis prie sveikesnės, stipresnės ir pilietiškesnės visuomenės kūrimo.

„Žmonės su negalia yra neatsiejama ir svarbi visuomenės dalis, kuri yra talentinga, darbšti ir laiminti. Tai įrodo Lietuvos sporto apdovanojimai – šventė, kur paralimpiečiai rikiuojasi greta olimpiečių ir visi drauge įkvepia Lietuvos žmones siekti daugiau, svajoti drąsiau, nepaisyti dirbtinių stereotipų. Čia mes išvien kuriame geresnę mūsų šalies ateitį“, – sakė M. Bilius.

Sportininkų pasiekimais šventinį vakarą džiaugėsi ir Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė. „Sportinės pergalės neatsiranda iš niekur – už jų visada stovi sportininko valia, pasišventimas, ilgos valandos kantraus darbo ir, žinoma, – treneris. Dėkui visiems sportininkams, po jūsų pergalių mes visi jaučiamės dideli ir stiprūs“, – kalbėjo ministrė.

Šventinį vakarą buvo patikėta vesti patyrusiems televizijos grandams – žodžio kišenėje neieškantiems Mindaugui Stasiuliui ir Jurgitai Jurkutei. Renginio metu muzikinę programą pristatė žinomi atlikėjai, tarp kurių – Monika Linkytė, Vaidas Baumila, Giedrė Kilčiauskienė, „The Roop“ ir violančelėmis ir būgnais grojantis „Voiceless“ klaipėdiečių trio, pagal kurių atliekamą muziką scenoje pasirodė Alytaus šokių studijos „Aušrinė“ šokėjos.

Apdovanojimų olimpinio sporto nominantai buvo paskelbti lapkričio pabaigoje, juos išrinko Lietuvos sporto apdovanojimų Taryba, sudaryta iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto,  Lietuvos paralimpinio komiteto,  Lietuvos sporto žurnalistų federacijos, Lietuvos sporto federacijų sąjungos, Lietuvos savivaldybių sporto padalinių vadovų asociacijos, Lietuvos olimpinio fondo, LTOK sportininkų komisijos atstovai.

Tarybos balsas sudarė 80 proc., likusius 20 proc. lėmė visuomenės balsas – už savo favoritus iki gruodžio 12 d. buvo galima balsuoti LTOK internetiniame puslapyje.

Paralimpinio sporto laureatus išrinko Lietuvos paralimpinio komiteto Vykdomasis komitetas.

METŲ KOMANDA

Paralimpinio sporto komanda-nugalėtoja tapo Lietuvos vežimėlių krepšinio rinktinė, kuri Europos čempionato B diviziono turnyre iškovojo bronzos medalius. Lietuvos rinktinės vyrai dramatiškame mažajame finale pranoko turnyro šeimininkus Bosnijos ir Hercegovinos krepšininkus.

Lietuvos vežimėlių krepšinio rinktinė / Manto Gudzinevičiaus nuotr.

Olimpinės komandos nominacijoje varžėsi trys komandos: Vyrų 3×3 krepšinio rinktinė ir jos nariai Gintautas Matulis, Darius Tarvydas, Marijus Užupis, Ignas Vaitkus – jie nominuoti už pasaulio čempionate iškovotą  2 vietą. Tarp nominantų – Vyrų porinė dvivietė su Dovydu Nemeravičiumi ir Armandu Kelmeliu, sportinkai nominuoti už Europos čempionate laimėtą 3 vietą. Prie jų prisijungė ir Vyrų dvivietė baidarės irkluotojai Mindaugas Maldonis ir Andrejus Olijnikas, jie pastaraisiais metais pasaulio čempionate laimėjo 2 vietą 500 m rungtyje, o Europos čempionate 500 m rungtyje – 3 vietą. „Metų komandos“ nugalėtojais tapo baidarininkai M. Maldonis ir A. Olijnikas.

Mindaugas Maldonis ir Andrejus Olijnikas / Manto Gudzinevičiaus nuotr.

METŲ TRENERIS

Paralimpinio sporto „Metų treneriu“ tapo dešimtmetį Algio Mečkovskio treniruojamas ir išugdytas paralimpinis prizininkas dziudo imtynininkas Osvaldas Bareikis. 2022 metais jis iškovojo pirmą Europos čempionato medalį – Italijoje vykusiose Senojo žemyno pirmenybėse nuskynė bronzos apdovanojimą.

Algis Mečkovskis / Manto Gudzinevičiaus nuotr.

Olimpinio sporto kategorijoje dėl „Metų trenerio“ varžėsi trys nominantai: Dainius Novickas, nominuotas už pasaulio čempionate 2 vietą užėmusios vyrų ir 4 vietą užėmusios moterų 3×3 krepšinio rinktinių treneris, pasaulio vicečempionės ir Europos čempionato bronzos medalininkės vyrų dvivietės baidarės treneris Sergejus Sorokinas bei pasaulio vicečempiono ir Europos čempiono disko metiko Mykolo Aleknos treneris Mantas Jusis. Pastarasis ir buvo pripažintas šių metų nugalėtoju.

Mantas Jusis / Mando Gudzinevičiaus nuotr.

METŲ PROVERŽIS

Lietuvos paralimpinis komitetas ryškiausiu „Metų proveržiu“ išrinko plaukikę Gabrielę Čepavičiūtę. Sportininkė 2022 metais debiutavo pasaulio žmonių su negalia čempionate Portugalijoje ir užėmė aukštą septintą vietą plaukdama 100 metrų nugara. Šioje distancijoje kaunietė nuskynė bronzos medalį Europos jaunimo paralimpinėse žaidynėse Suomijoje.

Gabrielė Čepavičiūtė / Manto Gudzinevičiaus nuotr.

Olimpiniu „Metų proveržiu“ šiemet pretendavo tapti Vaikinų pavienės dvivietės nariai Domantas Stankūnas ir Dovydas Stankūnas, jie nominuoti už Europos jaunimo (iki 23 metų) čempionate laimėtą 1 vietą ir pasaulio jaunimo (iki 23 metų) čempionate iškovotą 2 vietą. Į laimėjimą taip pat pretendavo graikų-romėnų imtynių atstovas Mantas Knystautas, pasaulio čempionate laimėjęs 3 vietą svorio kategorijoje iki 130 kg; lengvaatletis, disko metikas Mykolas Alekna, pasaulio čempionate laimėjęs 2, o Europos čempionate – 1 vietą.

Nugalėtoja tapo  boksininkė Gabrielė Stonkutė, parvežusią iš Europos jaunimo (iki 22 metų) čempionato bronzos medalį ir tapusi jauniausia istorijoje, taip pat pasaulio čempionate laimėjusią 1 vietą svorio kat. iki 81 kg (neolimpinis svoris), o Europos čempionate – 1 vieta svorio kat. iki 81 kg (neolimpinis svoris).

METŲ SPORTININKAS

Pernai „Metų sportininku“ tapęs plaukikas Edgaras Matakas išsaugojo geriausio paralimpiečio vardą ir šiais metais. 2022-aisiais pasaulio žmonių su negalia plaukimo čempionate Portugalijoje jis iškovojo du medalius. Ramūno Leono treniruojamas paralimpinis prizininkas pelnė sidabrą plaukdamas 50 metrų laisvu stiliumi ir bronzą 100 metrų krūtine distancijoje.

Edgaras Matakas / Manto Gudzinevičiaus nuotr.

Geriausiu olimpiečiu šiemet pretendavo net keturi sportininkai. Tarp jų – lengvaatletis, disko metikas Andrius Gudžius, nominuotas už pasaulio čempionate iškovotą 3 vietą, graikų-romėnų imtynininkas Mantas Knystautas – už pasaulio čempionato bronzą svorio kategorijoje iki 130 kg, sportinės gimnastikos atstovas Robertas Tvorogalas, nominuotas už 2 vietą pratimų ant skersinio rungtyje. Tarp geriausių metų sportininkų-nominantų – ir lengvaatlečio, disko metiko Mykolo Aleknos pavardė, už 2 vietą pasaulio čempionate ir auksą Europos čempionate jis buvo pripažintas „Metų sportininku“.

Daina Gudzinevičiūtė įteikė apdovanojimą Mykolui Aleknai / Manto Gudzinevičiaus nuotr.

METŲ SPORTININKĖ

Raimeda Bučinskytė tapo geriausia metų paralimpiete. 2022-aisiais Europos žmonių su negalia čempionate šaulė užėmė aukštą penktą vietą šaudymo į taikinius iš 10 metrų pneumatiniu pistoletu rungtyje. Taip pat šioje rungtyje iškovojo sidabro medalį „Grand Prix“ varžybų etape Serbijoje.

Raimeda Bučinskytė / Manto Gudzinevičiaus nuotr.

Metų sportininke olimpinėje kategorijoje pretendavo tapti boksininkė Ana Starovoitova, ji nominuota už Europos čempionate laimėtą 3 vietą svorio kategorijoje iki 60 kg, tarp pretendenčių – ir plaukikė Kotryna Teterevkova, Europos čempionate laimėjusi 3 vietą 200 m krūtine rungtyje bei buriuotoja Viktorija Andrulytė, pasaulio čempionate iškovota 3 vieta ILCA6 jachtų klasėje. Tačiau laimėtoja tapo plaukikė Rūta Meilutytė, 2022-aisiais iškovojusi pasaulio čempionato bronzą 100 m krūtine rungtyje ir bronzą Europos čempionatas 100 m krūtine rungtyje.

UŽ VISO GYVENIMO NUOPELNUS

Išskirtinis apdovanojimas 2022 metais skirtas vienam žymiausių Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės trenerių Jurijui Moskvičiovui, kuris ne tik ruošė aukščiausius apdovanojimus Lietuvai pelniusius sportininkus, bet savo sportininkams įskiepijo meilę sportui ir treniravimui.

Jurijus Moskvičiovas yra vienas ryškiausių šiuolaikinės penkiakovės tradicijų puoselėtojų, kurio atsidavimas sporto šakai ne tik džiugino valstybę sportininkų laimėjimais, bet užtikrino sporto šakos tęstinumą Lietuvoje.

Lietuvos sporto apdovanojimų ceremoniją transliuos TV3 televizija, ją žiūrėkite gruodžio 25 d. nuo 16:30 val.

© 2018 LTOK, LTeam.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS