Mieli skaitytojai, olimpinės bendruomenės nariai,
Kviečiame pasinerti į olimpines aktualijas kartu su vasariniu „Olimpinės panoramos“ žurnalo numeriu.
Birželio 23-ioji, Tarptautinė olimpinė diena, – ypatinga visam pasauliui. 1894 m. būtent šią dieną buvo įkurtas Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC). Šiemet ši data pasaulinėje arenoje pažymėta dar viena itin svarbia proga – Lozanoje, Olimpiniuose namuose, dešimtąja IOC prezidente oficialiai paskirta Kirsty Coventry.
Pati dalyvavau šioje iškilmingoje pareigų perdavimo ceremonijoje ir galiu pasakyti, kad tai buvo jautri ir simbolinė akimirka visam olimpiniam judėjimui. Didžiuojuosi matydama naująją olimpinio judėjimo vadovę iš Zimbabvės – olimpinę plaukimo čempionę, kuri tapo pirmąja šias atsakingas pareigas užimančia moterimi IOC istorijoje. Kartu noriu nuoširdžiai padėkoti Thomui Bachui už puikią dvylikos metų kadenciją, kupiną iššūkių ir reikšmingų pasiekimų.
Pastarieji T.Bacho prezidentavimo metai nebuvo lengvi: dideliu iššūkiu tapo Tokijo vasaros olimpinės žaidynės, kurias dėl pandemijos teko atidėti, ir netrukus prasidėjęs Rusijos sukeltas karas Ukrainoje. Tačiau nuveikti darbai ir pasirinkta kryptis rodo, kad atsisukta į daugybę problemų, stengiamasi užtikrinti saugią aplinką sporte, pagaliau sporto renginiuose pasiekta visiška lyčių lygybė, atkreiptas dėmesys į tinkamą sportininkų ir sportininkių reprezentavimą.
T.Bacho vadovavimo laikotarpiu itin daug dėmesio sulaukė lyčių lygybė: nacionaliniai olimpiniai komitetai ir tarptautinės federacijos skatinamos didinti moterų skaičių ne tik sporto varžybose, bet ir visose valdymo grandyse. Tai viena prioritetinių IOC priimtos „Olimpinės darbotvarkės 2020“ krypčių.
Iš esmės šiuose strateginiuose dokumentuose pirmą kartą aiškiai apibrėžta, kad didžiausias dėmesys ir visa ko ašis yra patys sportininkai. Tęstinumas išliko ir vėliau patvirtintame naujame strateginiame IOC ir olimpinio judėjimo plane „Olimpinė darbotvarkė 2020+5“.
Stebėdama pareigų perdavimo momentą mintimis grįžau į 2013 metus, kai prezidentu buvo išrinktas T.Bachas. Per šį laikotarpį olimpinis sportas tapo labiau matomas, patrauklesnis ir artimesnis kiekvienam iš mūsų. Ne mažiau svarbu, kad nuolat siunčiama aiški žinutė apie fizinio aktyvumo reikšmę mūsų visuomenei. Jaučiuosi dėkinga darbus baigusiam IOC vadovui už jo įdirbį ir esu įsitikinusi, kad K.Coventry tęs šį kelią su tokiu pat atsidavimu.
Šiame „Olimpinės panoramos“ žurnalo numeryje rasite daug kitų aktualijų.
Nors pasaulyje Olimpinė diena tradiciškai minima birželio 23-iąją, Lietuvoje ši sporto ir pramogų šventė šiemet vyko truputį anksčiau – birželio 7-ąją Klaipėdoje. Lietuvos uostamiestis alsavo sportiniu ritmu ir sukvietė dešimtis tūkstančių dalyvių – nuo mažų iki didelių – išbandyti daugiau nei šimtą skirtingų sporto veiklų. Tai buvo tikra šventė, subūrusi sporto bendruomenę.
Daug džiaugsmo suteikė ir tai, kad šventėje aktyviai dalyvavo 2026 m. Milano ir Kortinos žiemos žaidynių Lietuvos olimpinis atašė Antonio Meschino su žmona Asta. Jie puošia šio numerio viršelį kartu su savo dukra – garsiąja turinio kūrėja Karolina, o žurnalo puslapiuose visa šeima dalijasi mintimis apie artėjančias žiemos žaidynes bei savo įsitraukimą į sporto pasaulį.
Socialinių tinklų LTOK puslapiuose galima išvysti smagių ir įtraukiančių vaizdo įrašų, kuriuose Meschino šeima išbando įvairias žiemos sporto šakas. Tikimės, kad jų entuziazmas įkvėps ir kitus labiau domėtis žiemos sportu, o visi kartu nekantriai lauksime svarbiausio žiemos sporto renginio.
Šiame numeryje toliau tęsiame pažintį su tomis sporto šakomis, kurios laukia debiuto 2028 m. Los Andželo vasaros olimpinėse žaidynėse. O naujausiais įspūdžiais iš Los Andželo dalijasi mūsų misijos vadovė Agnė Vanagienė, kuri kartu su LTOK generaliniu direktoriumi Einiumi Petkumi dalyvavo atvirose žaidynių pristatymo dienose ir jau modeliuoja, kaip spręsti ten kilsiančius iššūkius.
Linkiu įdomaus skaitymo ir įkvepiančių vasaros akimirkų!
Daina Gudzinevičiūtė
Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė
Naują numerį galite skaityti ČIA