LTOK VK posėdis: automobilis už olimpinį sidabrą ir patvirtintas olimpinių kandidatų sąrašas

2021 m. rugsėjo 23 d.

V. Dranginis

Ketvirtadienį vykusiame Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) Vykdomojo komiteto posėdyje patvirtintas Paryžiaus olimpinių žaidynių kandidatų sąrašas, pristatyta Tokijo olimpinių žaidynių ataskaita bei patvirtinti atnaujinti finansavimo kriterijai.

Įvardijo priežastis

LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė bei olimpinės misijos vadovai Einius Petkus ir Agnė Vanagienė Vykdomojo komiteto nariams pristatė pasirengimo ir dalyvavimo Tokijo olimpinėse žaidynėse ataskaitą.

„Grįžę iš Tokijo nedelsdami išsiuntėme federacijoms klausimyną, siekdami išsiaiškinti, kodėl nepavyko pasiekti planuoto rezultato, ko trūko bei kuo federacijos gali pasidžiaugti. Pagrindines priežastis dėl rezultatų galėčiau suskirstyti į kelias grupes: finansavimas, pandemijos įtaka, kvalifikacijos, medicinos ir sporto mokslo trūkumas“, – sakė E. Petkus.

Pateiktose ataskaitose sporto federacijos kalbėjo apie biudžetinio finansavimo vėlavimą bei trūkumą, išaugusius pasirengimo kaštus pandemijos sąlygomis, sporto mokslo, medicininio aptarnavimo, trenerių trūkumą pasirengimo metu, sporto bazių trūkumą, pakitusią atrankos sistemą. Kai kuriems sportininkams koją kišo patirties trūkumas ir jaudulys.

Teigiamai federacijos įvertino užtikrintą, nuoseklų ir ilgalaikį iš LTOK gaunamą finansavimą, kuris nemažėjo ir laiku pasiekė gavėjus net pandemijos metu. Verta paminėti, kad visi Tokijo olimpinių žaidynių dalyviai čia vyko su LTOK lėšomis pirktu inventoriumi.

Pasirengimo olimpinėms žaidynėms finansavimą nuo 2017 metų LTOK nuosekliai didino. Palyginimui, kandidatams į Rio de Žaneiro žaidynes buvo mokamos 63 olimpinės stipendijos, tuo tarpu prieš Tokijo olimpines žaidynes LTOK stipendijas gavo per 100 atletų.

Tokijo ataskaita

Už medalį – automobilis

Vykdomojo komiteto sprendimu, olimpinei vicečempionei Laurai Asadauskaitei-Zadneprovskienei bus padovanotas Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) partnerio „Toyota“ automobilis „Lexus RX“.

Piniginėmis išmokomis bus paskatinti visi prizinę vietą (1-8 vietos) olimpinėse žaidynėse užėmę sportininkai ir jų treneriai, Tokijuje dirbęs medikų ir kitas pagalbinis personalas.

Prizines vietas Tokijuje iškovojo penkiakovininkė L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė (2 vieta, treneriai J.Kliosovas ir A.Zadneprovskis), irkluotojos Milda Valčiukaitė ir Donata Karalienė (4 vieta, treneris V.Leknickas), treko dviratininkės Miglė Marozaitė ir Simona Krupeckaitė (5 vieta, treneris D.Leopoldas), irkluotojas Mindaugas Griškonis (6 vieta, treneris R.Tamulevičius), disko metikas Andrius Gudžius (6 vieta, treneris V.Kidykas), penkiakovininkė Gintarė Venčkauskaitė (7 vieta, treneris P.Aleksandravičius), ieties metikė Liveta Jasiūnaitė (7 vieta, trenerė T.Nekrošaitė), plaukikas Danas Rapšys (8 vieta, trenerė I.Paipelienė).

Piniginiai prizai sportininkams svyruos nuo 1 tūkst. iki 5 tūkst. eurų.

Patvirtinti olimpinių kandidatų sąrašai

Vykdomasis komitetas patvirtino LTOK Ekspertų komisijos pateiktus Lietuvos olimpinės rinktinės kandidatų bei olimpinės pamainos sportininkų sąrašus 2021-2022 metams. Praėjusią savaitę Ekspertų komisija susitiko su vasaros sporto šakų federacijų atstovais, kurie pristatė į olimpinių kandidatų ir pamainos sąrašus siūlomus sportininkus.

Sąrašai sudaryti pagal numatytus kriterijus ir realias galimybes patekti į Paryžiaus žaidynes. Kriterijai numato, kad į olimpinių kandidatų sąrašą patenka: Tokijo olimpinių žaidynių dalyviai, sportininkai, 2020-2021 metais pasaulio čempionatuose užėmę 1-16 vietas, bei sportininkai tais pačiais metais Europos pirmenybėse užėmę 1-8 vietas.

Šiais metais federacijos galėjo siūlyti į sąrašą įtraukti ir sportininkus, neatitinkančius šių kriterijų, tačiau galinčius dalyvauti Paryžiaus žaidynėse arba padėti rengtis geriausiems sportininkams. Norėdamos, kad į sąrašus būtų įtraukti tokie sportininkai, federacijos rašė motyvuotas paraiškas, kurias vertino Ekspertų komisija.

Iš viso į olimpinių kandidatų sąrašą įtraukti 155 sportininkai, atstovaujantys 22 sporto šakoms. Olimpinės pamainos sąraše – 228 atletai, atstovaujantys 27 sporto šakoms.

Olimpiniai kandidataiOlimpinė pamaina

Atnaujinti finansavimo kriterijai

Posėdyje taip pat patvirtinti LTOK Ekspertų komisijos parengti lėšų paskirstymo kriterijai, skirti Paryžiaus olimpinėms žaidynėms besirengiančių individualių sporto šakų rinktinėms. Lėšos skirtos šių metų paskutiniajam ketvirčiui.

Finansavimas rengimui skirstomas pagal penkis numatytus kriterijus.

Po 9 tūkst. eurų rinktinei skiriama už kiekvieną LTOK sąraše esantį sportininką, iškovojusį 1-8 vietas Tokijo olimpinėse žaidynėse arba 1-3 vietas pasaulio čempionatų olimpinėse rungtyse per pastaruosius dvejus metus. Po 6 tūkst. eurų skiriama už kiekvieną sportininką, Tokijo olimpinėse žaidynėse užėmusį 9-16 vietas, 4-6 vietas pasaulio čempionate arba 1-3 vietas Europos čempionate. Po 4,5 tūkst. eurų skiriama už kiekvieną sportininką dalyvavusį Tokijo olimpinėse žaidynėse, 7-12 vietas pasaulio čempionate ar 4-6 vietas Europos čempionate.

Po 3 tūkst. eurų skiriama už kiekvieną atsarginį sportininką, galintį lygiaverčiai pakeisti stipriausią tam tikros rungties atstovą, taip pat treniruočių partnerį arba perspektyvų sportininką, Paryžiaus žaidynėse galintį pretenduoti į 1-16 vietas. Po 1,5 tūkst. eurų skiriama už kiekvieną ypač perspektyvų sportininką, galintį dalyvauti Paryžiaus olimpinėse žaidynėse. Ar federacijos atitinka finansavimo kriterijus svarsto Ekspertų komisija.

„Skirtingai nei biudžetinių įstaigų, mūsų kriterijai remiasi ne tik rezultatais, bet ir potencialu. Tai padeda federacijoms auginti perspektyvius sportininkus. Būtent šiais, vadinamais „minkštaisiais“ kriterijais remdamiesi galėjome finansuoti plaukikės Rūtos Meilutytės pasirengimą 2012 metų Londono olimpinėms žaidynėms, iš kurių ji grįžo su aukso medaliu“, – sakė E. Petkus.

MSD finansavimo kriterijai Paryžius10-12 VK 20210923

Spalį – du tradiciniai renginiai

Susitikime buvo pristatyta informacija dėl sporto federacijų paruoštų programų pasirengimui ir dalyvavimui Paryžiaus olimpinėse žaidynėse. Po trejų metų vyksiančiose žaidynėse ketina dalyvauti 23 sporto šakų atstovai.

Vykdomasis komitetas patvirtino atnaujintą Ekspertų komisijos sudėtį, kurią įpareigojo parengti programą „Paryžius 2024“. Šis dokumentas Vykdomajam komitetui tvirtinti bus pristatytas gruodį.

Komiteto nariai buvo supažindinti ir su artėjančiais LTOK renginiais. Jau spalį startuos ketvirtus metus vyksiantis projektas „Olimpinis mėnuo“. Šia, pradinukams skirta iniciatyva, siekiama paskatinti vaikus sportuoti, supažindinti su sveika mityba, emocinės sveikatos ir bendradarbiavimo svarba, olimpinėmis vertybėmis. Registracija į projektą vyksta iki rugsėjo 24 dienos.

Spalio 21 dieną vyks ir tradicinė „LTeam“ konferencija. Vienintelė tokio pobūdžio konferencija Lietuvoje bus organizuojama jau penktą kartą, o tradiciškai joje savo sričių profesionalai pasakos apie pasaulines sporto rinkos tendencijas, dalinsis asmenine patirtimi bei patarimais.

Renginys vyks Vilniaus lengvosios atletikos manieže, o jame dalyvauti nemokamai gali tiek profesionalūs sportininkai, tiek jų treneriai, tiek komandų, klubų, federacijų vadovai ir darbuotojai ar sportu gyvenantys sirgaliai.

 

© 2018 LTOK, LTeam.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS