Lietuvos čempionate – H. Žustauto rekordas ir netikėtas I. Navakausko triumfas

Teksto autorius: Tautvydas Vencevičius (Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo federacija)

2020 m. rugpjūčio 3 d.

Alfredas Pliadis

Trakuose baigėsi tris dienas vykęs Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo čempionatas. Jame buvo išdalinta 31 medalių komplektas.

Pirmą dieną – kovos 500 m distancijoje

Net tris aukso medalius iškovojo Henrikas Žustautas. Pasaulio ir Europos čempionas triumfavo kanojų vienviečių, dviviečių ir keturviečių varžybose. Vienviete kanoja H. Žustautas distanciją įveikė per 1 min. 56,655 sek. ir 1,862 sek. aplenkė antroje vietoje likusį nuolatinį savo varžovą Vadimą Korobovą.

Atkakli kova vyko dviviečių varžybose. H. Žustautas kartu su Ilja Dovidovskiu distanciją įveikę per 1 min. 48,553 sek.ir artimiausius persekiotojus V. Korobovą ir Dominyką Požėrą aplenkė vos 0,69 sek. Šių sportininkų ketvertas – H. Žustautas, I. Davidovskis, V. Korobovas ir D. Požėra sėdo į vieną keturvietę kanoją ir užtikrintai laimėjo rungtį, distanciją įveikę per 1 min. 43,742 sek.

„Šiais metais mažai varžybų, todėl Lietuvos čempionate startuosiu net devyniose rungtyse. Nusprendžiau dalyvauti ir sau neįprastame 500 m nuotolyje. Paskutinį kartą šioje distancijoje irklavau 2015 metų Europos čempionate. Pabandžiau kaip seksis, nes 500 metrų distancija yra gan sunki – reikia greit irkluot ir nuotolis ilgesnis negu sprinto trasa. Rezultatais esu patenkintas, gavosi geras jėgų išbandymas“, – po pirmos dienos startų sakė H. Žustautas.

Baidarių varžybose didžiausia intriga laukė keturviečių lenktynėse. Aukso medalį iškovojo keturvietė, kurią irklavo tituluoti Lietuvos baidarininkai – Rio de Žaneiro olimpinių prizininkai Aurimas Lankas ir Edvinas Ramanauskas, pasaulio ir Europos vicečempionas Arturas Seja ir Europos čempionatų prizininkas Ignas Navakauskas. Lietuvos čempionai 500 m distanciją įveikė per 1 min. 23,512 sek. ir antroje vietoje likusius Rio de Žaneiro žaidynių finalininkus Ričardą Nekriošių ir Andrejų Olijniką bei brolius Simoną ir Mindaugą Maldonius aplenkė 0,43 sek.

„Visą distanciją gan gerai irklavosi, tik prieš finišą tempas sulėtėjo, nes reikėjo atiduoti visas jėgas. Rezultatą galime pasiekti dar geresnį. Reiks daugiau dirbti ir geriau paskirstyti jėgas distancijoje. Tokios sudėties keturvietė startuojame tik antrose varžybose. Pirmas startas buvo pasaulio taurės varžybose, kur neolimpinėje 200 m distancijoje pirmą kartą susėdome į valtį ir tapome nugalėtojais. Tai rodo, kad mes gerai jaučiame vienas kitą ir galima pasiekti gerų rezultatų“, – teigė A. Seja.

Aurimas Lankas, Ignas Navakauskas, Edvinas Ramanauskas ir Arturas Seja (A. Pliadžio nuotr.)

Aurimas Lankas, Ignas Navakauskas, Edvinas Ramanauskas ir Arturas Seja (A. Pliadžio nuotr.)

Dviviečių baidarių varžybose triumfavo Simonas ir Mindaugas Maldoniai (1 min. 40,187 sek.). Vienviečių baidarių vyrų varžybas laimėjo Viktoras Čaplinskij (1 min. 46,624 sek.).

Moterų varžybose tris aukso medalius iškovojo baidarininkė Gintarė Pališauskaitė. Vienviete baidare nugalėtoja trasą įveikė per 2 min. 7,674 sek. Dviviečių varžybose G. Pališauskaitė triumfavo kartu su Ieva Vaitiekūnaite (2 min. 0,452 sek.), o keturviečių – kartu su I. Vaitiekūnaite, Kotryna Glemžaite ir Gabriele Srivkinaite (1 min. 55 sek.).

Moterų kanojų varžybose du aukso medalius laimėjo Gabrielė Čerepokaitė. Vienviečių rungtį čempionė įveikė per 2 min. 39,647 sek. Dviviečių varžybose G. Čerepokaitė laimėjo auksą kartu su Rūta Dagyte, distanciją įveikusios per 2 min. 24,644 sek.

Antrą dieną – kovos 1000 m distancijoje

Neįtikėtinai atkakliai klostėsi tituluotų kanojininkų – H. Žustauto ir V. Korobovo dvikovos. Vienviečių varžybose abu favoritai visą nuotolį irklavo lygiai, tačiau galingai finišavęs H. Žustautas išplėšė pergalę paskutiniais yriais. Lietuvos čempionas distanciją įveikė per 3 min. 55,639 sek. ir varžovą aplenkė vos 0,2 sek. Tai pirma H. Žustauto pergalė prieš V. Korobovą 1000 metrų nuotolyje.

„Džiaugiuosi, kad pirmą kartą laimėjau 1000 m distanciją suaugusiųjų varžybose. Visą distanciją atsilikau nuo Vadimo, bet stengiausi jo per daug nepaleisti į priekį ir koncentravausi į finišą. Pradėjus finišuot pamačiau, kad vėjuosi jį ir atsirado antras kvėpavimas bei psichologiškai pajutau, kad galiu laimėti“, – sakė H. Žustautas.

„Visada būna pirmas kartas, kai pralaimi. Viskas klostėsi gan sėkmingai, bet likus 250 metrų, kai jau reikia finišuoti, nepridėjau jėgų ir greičio. Nežinau, kažkas užstrigo galvoje ir paskutinius metrus buvau kaip sapne. Pavedė psichologija, nes jėgų tikrai turėjau pakankamai. Bus papildoma patirtis ir svarbu, kad tai nepasikartotų“, – dėl nesėkmės apgailestavo V. Korobovas.

Dar viena šių kanojininkų akistata vyko dviviečių varžybose. Čia nustatyti nugalėtoją prireikė fotofinišo. V. Korobovas kartu su D. Požėra distanciją įveikė per 3 min. 45,22 sek. ir tapo Lietuvos čempionais. Antroje vietoje likę H. Žustautas ir I. Dovidovskis nugalėtojams pralaimėjo vos 0,06 sek.

„Po tokio nevykusio starto vienviete, dviviečių varžybose žūtbūt siekiau atsirevanšuoti. Visą distanciją vyko atkakli kova ir likus 250 metrų pasakiau porininkui, kad finiše dirbam visa jėga. Nors varžovai prisivijo, bet neleidome jiems mūsų aplenkti ir iškovojome pergalę“, – džiaugėsi V. Korobovas.

„Svarbiausia, kad žiūrovams buvo įdomu. Tiek vienviečių, tiek dviviečių vyko labai atkakli kova iki pat finišo“, – teigė H. Žustautas.

Aukso medalį H. Žustautas laimėjo ir keturviečių varžybose, kartu su D. Pažėra, Mantu Gadeikiu ir Edvinu Šakiniu. Čempionai nuotolį įveikė per 3 min. 41,687 sek.

Ričardas Nekriošius (A. Pliadžio nuotr.)

Ričardas Nekriošius (A. Pliadžio nuotr.)

Baidarių 1000 m varžybose užtikrintas pergales skynė favoritas Ričardas Nekriošius. Vienviečių nuotolį jis įveikė per 3 min. 35,734 sek. ir artimiausius persekiotojus aplenkė daugiau negu 5 sek. Dviviečių varžybose R. Nekriošius kartus su porininku Andrejum Olijniku trasoje užtruko 3 min. 19,822 sek. ir užtikrintai apgynė čempionų titulą. Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių finalininkai varžovus aplenkė daugiau negu 15 sek.

Baidarių keturviečių varžybose Lietuvos čempionais pirmą kartą tapo Viktoras Čaplinskis, Lukas Šakalys, Heraldas Kairys ir Rytis Sakalauskas (3 min. 9,781 sek.).

Moterų baidarių varžybose du aukso medalius iškovojo Greta Gadeikytė. Vienviečių varžybose čempionė distanciją įveikė per 4 min. 37,606 sek., o dviviečių kartu su Rugile Jonuškaitė finišą pasiekė per 4 min. 18,89 sek.

Keturviečių varžybose Lietuvos čempionėmis tapo Gabija Šeškutė, Gabrielė Srivkinaitė, G. Pališauskaitė ir Gabrielė Rauckytė (3 min. 58,066 sek.). 

Trečią dieną – kovos 1000 m distancijoje

Daugiausia tituluotų baidarininkų prie starto linijos stojo vienviečių varžybose. Lietuvos čempionu netikėtai tapo I. Navakauskas. Jis distanciją įveikė per 34,22 sek. ir Lietuvos čempiono titulą susigrąžino po ketverių metų pertraukos. Pastarųjų trejų metų Lietuvos čempionas A. Seja nugalėtojui pralaimėjo 0,14 sek. ir liko antras. Bronzą iškovojo M. Maldonis. Už prizininkų nugarų liko Rio de Žaneiro olimpių žaidynių prizininkai A. Lankas ir E. Ramanauskas.

„Pagaliau laimėjau! Esu labai laimingas, įrodžiau sau ir kitiems, kad galiu laimėti. Nors jau mane pradėjo „nurašinėti“, kaip 30-etį. Labai gerai startavau ir nedariau klaidų visą distanciją. Tarp mūsų su Arturu verda tokia atkakli kova, kad nugalėtoją lemia smulkmenos. Kas laimi Lietuvoje, tas pretenduoja į aukštą vietą ir pasaulio ar Europos čempionatuose“, – sakė I. Navakauskas.

„Startas ne itin pavyko ir tai sutrukdė laimėti. Antroje distancijos pusėje prisivijau varžovą, bet pritrūko kelių metrų. Laikas buvo neblogas, bet Ignas buvo greitesnis. Mūsų toks lygis ir tokios atkaklios kovos, kad norint laimėti, reikia irkluoti idealiai visą distanciją. Šįkart buvo gerai, bet ne idealiai“, – tvirtino A. Seja.

Ignas Navakauskas (A. Pliadžio nuotr.)

Ignas Navakauskas (A. Pliadžio nuotr.)

Dviviečių baidarių varžybose triumfavo A. Lankas ir E. Ramanauskas (31,42 sek.). Čempionai 1,62 sek. aplenkė artimiausius persekiotojus brolius Mindaugą ir Simoną Maldonius. Keturviečių baidarių distanciją greičiausiai įveikė Armandas Žudys, Tadas Čižas, Emilis Buivdas ir Arūnas Šličius (32,02 sek.).

Kanojų irklavimo varžybose įspūdingą medalių kraitį susižėrė H. Žustautas, iš viso iškovojęs net 7 aukso ir 2 sidabro medalius.

Paskutinę varžybų dieną jis tris apdovanojimus laimėjo 200 m distancijoje. Vienviečių trasą nugalėtojas įveikė per 39,62 sek. ir antroje vietoje likusį nuolatinį savo varžovą Vadimą Korobovą aplenkė 1,38 sek. Auksą H. Žustautas laimėjo ir dviviečių varžybose kartu su porininku I. Dovidovskiu. Distanciją įveikę per 37,138 sek., čempionai 0,962 sek. aplenkė sidabrą laimėjusius V. Korobovą ir Artūrą Giliasevičių.

Favorite buvo laikoma ir H. Žustauto vedama keturvietė, tačiau pergalę sensacingai išplėšė iš jaunų kanojininkų suburtas ketvertas. Lietuvos čempionais tapo Lukas Gudijus, Mantas Skarulskis, Ignas Serafinas ir Artūras Golovač. Jie distanciją įveikė per 38,882 sek. ir antroje vietoje likusius H. Žustautą, I. Dovidovskį, A. Giliasevičių ir Mantą Krutkevičių aplenkė 1,438 sek.

„Pernai laimėjau 6 aukso medalius, o šiais metais pagerinau savo rekordą. Nors vienviečių 200 metrų distancija tapo neolimpine, mes vis tiek ją laikome prestižine, nes daugelis geriausių pasaulio kanojininkų joje ir toliau startuoja. Lietuvoje nesu pralaimėjęs šios rungties nuo 2015 metų, kai įveikiau Jevgenijų Šukliną. Norėjau pratęsti tą pergalių seriją. Labiausiai džiugino atmosfera ant kranto, kur susirinko didelis būrys žiūrovų. Norisi ir mums tokio sirgalių palaikymo, koks būna krepšinio arenose. Ir šiandien buvo kažkas panašaus, kaip per krepšinio rungtynes. Džiugu, kad mūsų sporto šaka populiarėja“, – sakė H. Žustautas.

Moterų varžybose iš viso 7 medalius (5 aukso) iškovojo baidarininkė Gintarė Pališauskaitė. 200 m distancijoje ji laimėjo 1 aukso ir 2 sidabro apdovanojimus.

Keturviečių varžybose triumfavo G. Pališauskaitės, Ievos Vaitiekūnaitės, Gabrielės Srivkinaitės ir Kotrynos Glemžaitės ketvertas (42,1 sek.). Dviviečių varžybose greičiausias buvo I. Vaitiekūnaitės ir K. Glemžaitės duetas (42,3 sek.), antroje vietoje liko G. Pališauskaitė ir G. Srivkinaitė. Vienviečių varžybose Lietuvos čempione tapo I. Vaitiekūnaitė (43,46 sek.). Iš viso Lietuvos čempionate I. Vaitiekūnaitė laimėjo 3 aukso medalius.

Kanojų vienviečių rungtyje nepralenkiama buvo Gabrielė Čerepokaitė (51,7 sek.). Dviviečių rungtį laimėjo Jelizaveta Jermakova ir Diana Safronova (52,71 sek.).

„Per paskutinius penkerius metus tai buvo pats atkakliausias ir sunkiausiai nuspėjamas Lietuvos čempionatas. Labai daug netikėtų rezultatų, nemažai distancijų, kur čempionai sprendėsi paskutiniuose metruose ir nugalėtoją lėmė vos kelios šimtosios sekundės“, – sakė Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo prezidentas Aleksandras Alekrinskis.

Po Lietuvos čempionato bus suformuota Lietuvos rinktinės sudėtis, kuri šiais metais dalyvaus tarptautinėse varžybose – pasaulio taurės varžybose ir Europos čempionate.

© 2018 LTOK, LTeam.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS