Festivalyje „Būtent!“ mitus apie mitybą, sportą bei vaikų fizinį aktyvumą sklaidė specialistai

2022 m. rugsėjo 6 d.

D. Žvirblis

Sveika gyvensena – viena labiausiai mitais apipintų gyvenimo sričių. Visavertė mityba, teisingas požiūris į judėjimą bei fizinis aktyvumas yra aktualūs kiekvienam, norinčiam sveikai gyventi bei tuo įkvėpti vaikus. Būtent šias temas gaubiančius mitus Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) pakvietė išsklaidyti diskusijų festivalyje „Būtent!” vykusiame pokalbyje „Nevalgyk po šešių” ir kiti sveiką gyvenseną gaubiantys mitai“.

Diskusijos metu šias temas narstė mitybos specialistas, biomedicinos mokslų daktaras Artūras Sujeta, su olimpiečiais dirbęs kineziterapeutas Tomas Linksmuolis bei Respublikinės ikimokyklinio ugdymo kūno kultūros pedagogų asociacijos (RIUKKPA) prezidentė Audronė Vizbarienė.

„Mitybą šiais laikais mes galime atskirti nuo kūno įvaizdžio ir kalbėti kaip apie priemonę, kuri gali žmonėms padėti galvoti efektyviau. Kalbant apie nevalgymą po šešių, tyrimai rodo, kad nevalgyti reikėtų bent dvi valandos iki miego, kitu atveju maistas bus pasisavinamas, bet tai tiesiog gali sutrukdyti miego REM fazėms“, – specialistų pokalbį pradėjo A. Sujeta.

Į didelio dėmesio susilaukusią diskusiją įsitraukusi A. Vizbarienė šiuo metu dalyvauja unikalaus Lietuvos fizinio raštingumo modelio kūrimo procese. Ji džiaugėsi galimybe renginyje aptarti ikimokyklinio amžiaus vaikų fizinio aktyvumo svarbą.

„Man smagu, kad šalia svarbių pokalbių apie mitybą ir sportininkus mes kalbame ir apie ikimokyklinukus, nes iš tiesų viskas ir prasideda nuo mažo žmogaus, nuo išugdyto požiūrio, nuo suformuotų įpročių. Visuomenėje vyraujantis požiūris, kad mažam vaikui užtenka tiesiog lakstyti, bėgioti ir patirti judėjimo džiaugsmą iš dalies yra teisingas. Žaisti yra labai svarbu, nes vaikas viską pažįsta per žaidimą, bet labai svarbu ir speciali aplinka, suaugusiųjų palaikymas, kad tas žaidimas būtų orientuotas į pagrindinių įgūdžių formavimą. Vaikui reikia mokytis laipioti, šuoliuoti, bėgti ir t. t., o mes, suaugusieji, galime sukurti palankią ugdymosi aplinką“, – svarstė A. Vizbarienė.

Kalbėdamas apie suaugusiųjų sporto ir judėjimo mitus, T. Linksmuolis pabrėžė, kad žmogaus kūnas yra linkęs prisitaikyti prie absoliučiai visko, tačiau svarbu krūvį taisyklingai paskirstyti.

„Džiugu, kad Lietuvoje darosi populiaru bėgti, būti fiziškai aktyviems. Yra daugybė aktyvių žmonių. Kalbant apie bėgimą, kartais išties įspūdinga stebėti bėgiojančius žmones ir suprasti, kaip žmogaus kūnas gali adaptuotis. Mokslas rodo, kad bėgimas nėra kenksmingas keliams, bet kaip ir kiekviename sporte viskas atsiremia į krūvio dozavimą. Sąnariai, sausgyslės, raiščiai gali kisti laikui bėgant, bet labai svarbu judėti, būti fiziškai raštingiems. Statistiškai žiūrint, didesnius atstumus nubėgę žmonės senatvėje turi mažiau problemų su sąnariais nei tie, kurie sportavo mažiau“, – paneigdamas mitą apie bėgimo žalą keliams kalbėjo T. Linksmuolis.

Žurnalisto Sauliaus Nalivaikos moderuojamos diskusijos metu specialistai aptarė daugybę aktualių temų bei atsakė į žiūrovams rūpimus klausimus. Visą diskusijos vaizdo įrašą galite peržiūrėti čia.

Dvi dienas trukusiame festivalyje taip pat buvo įrengta „LTeam“ zona, kurioje renginio dalyviai buvo kviečiami išbandyti šaudymą iš lanko, akro jogą, amerikietišką žaidimą „Corn Hole“, vaikščiojimą virve, beisbolą, irklavimo pamokas dalijo olimpinis vicečempionas Saulius Ritter, o fechtavimosi paslapčių mokė Viktė Ažukaitė.

Vaikų zonoje RIUKKPA specialistės mažuosius kvietė išbandyti „Lietuvos mažųjų žaidynių“ veiklas ir žaidimus.

Ketvirtą kartą vykęs diskusijų festivalis „Būtent!“ yra atviras, nepolitinis, nemokamas renginys, kurio tikslas – skatinti šalyje diskusijų ir įsiklausymo kultūrą, toleranciją skirtingiems požiūriams, pilietinį įsitraukimą ir gerinti priimamų visuomenei svarbių sprendimų kokybę. Žodis „Būtent!” atspindi tą diskusijos momentą, kai diskusijos dalyviai, pateikę savus argumentus, pasiekia abipusį sutarimą ir supratimą. Siekiama, kad festivalis taptų tokio sutarimo, nuomonės formavimo, bendros valstybės vizijos kūrimo vieta, kuri suteiks įkvėpimo realiems verslo ir politikos sprendimams.

© 2018 LTOK, LTeam.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS