Europos jaunimo olimpiniame festivalyje – 55 lietuviai ir interaktyvios pramogos

Teksto autorius: Bronius Čekanauskas („Olimpinė Panorama“)

2022 m. liepos 14 d.

eyof2022.com

Liepos 24–30 dienomis Slovakijos mieste Banska Bistricoje vyks XVI Europos jaunimo vasaros olimpinis festivalis. 55 Lietuvos sportininkai dalyvaus aštuonių sporto šakų – badmintono, dviračių sporto, dziudo, gimnastikos, vaikinų krepšinio, lengvosios atletikos, plaukimo ir teniso varžybose.

Daugiau informacijos apie festivalį

„Jaunimo olimpinis festivalis – didelė šventė Europos sporto bendruomenei. Jauniesiems sportininkams tai galimybė pradėti  kelią olimpinių žaidynių link, susipažinti su olimpiniu judėjimu, pasisemti įkvėpimo.

Visi festivalio dalyviai, nepaisant sporto šakos, kartu gyvena, bendrauja, palaiko vienas kitą varžybose, taip pajausdami tikrąją olimpinę bendrystę. Tuo jaunimo olimpiniai festivaliai skiriasi nuo kitų varžybų.

Tuo tarpu mums tai galimybė pamatyti ateities sporto žvaigždes. Daugiau nei 20 jaunimo festivaliuose dalyvavusių Lietuvos sportininkų vėliau varžėsi ir olimpinėse žaidynėse“, – sakė olimpinė čempionė, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė Daina Gudzinevičiūtė.

Pernai liepos pabaigoje Slovakijoje turėjęs vykti Europos jaunimo olimpinis festivalis (EJOF) buvo perkeltas į 2022-uosius. Metai keitėsi dėl labai svarbios priežasties: dėl COVID-19 viruso sukeltos pandemijos į 2021 metus iš 2020-ųjų buvo perkeltos Tokijo vasaros olimpinės žaidynės, kirtosi datos. Keitėsi ir miestai: Slovakijos šalies ir sporto vadovai iš Košicės festivalį perkėlė į Banska Bistricą.

Daugiau kaip 760 metų istoriją skaičiuojančiame mieste, kurį juosia Žemųjų Tatrų bei Fatrų kalnų masyvai, gausu senovę menančių architektūros paminklų, muziejų. Čia susikerta dvi upės – Hrono ir Bistricos. Mieste gyvena apie 80 tūkst. žmonių. Liepos mėnesį Banska Bistricoje vidutiniškai būna apie 26 laipsnius šilumos.

Festivalio programa

Dešimties sporto šakų varžybose dalyvaus apie 3 tūkst. sportininkų iš 48 Europos nacionalinių olimpinių komitetų. Lietuvai atstovaus 55 jaunieji atletai: po 12 lengvaatlečių, plaukikų ir krepšininkų, po 6 dziudo ir dviračių sporto atstovus, 3 gimnastai bei po 2 tenisininkus ir badmintonininkus. Beje, badmintonas pirmą kartą įtrauktas į festivalių programą. Mūsų sportininkams talkins 17 trenerių, medikų, kitų specialistų.

Lietuvai Europos jaunimo olimpiniame festivalyje atstovausiantys sportininkai:

Badmintonas: Domas Pakšys, Viltė Paulauskaitė.

Dviračių sportas: Arnas Bilertas, Auksė Lekavičiūtė, Miglė Daneikaitė, Nikolas Klimavičius, Orinta Kiseliūnaitė, Titas Laurinavičius.

Dziudo imtynės: Barbora Endriekutė, Dovilė Gotto, Matas Norkevičius, Daniil Vincelovič, Algirdas Žulys, David Krmoyan.

Gimnastika: Daniil Korobkov, Kristijonas Padegimas, Matas Imbrasas.

Krepšinis: Dovydas Buika, Gantas Križanauskas, Kevinas Šacas, Kristupas Grybas, Kasparas Jakučionis, Kristupas Smirnov, Matas Buteliauskas, Mantas Laurenčikas, Nedas Raupelis, Paulius Narvilas, Rokas Kreišmontas, Steponas Žilakauskis.

Lengvoji atletika: Karolina Vaitkevičiutė, Danielius Vasiliauskas, Aurėja Beniušytė, Justė Perveneckaitė, Upė Jurkšaitytė, Titas Kukšta, Gabija Mockutė, Orinta Navikaitė, Kamilė Petrauskaitė, Matas Janarauskas, Viltė Bubinaitė, Arminas Ačas.

Plaukimas: Smiltė Plytnykaitė, Sylvia Statkevičius, Patricija Geriksonaitė, Karilė Ališauskaitė, Vytė Gelažytė, Kristupas Trepočka, Guoda Stančikaitė, Guoda Tručinskaitė, Kostas Vaičiūnas, Mantas Kaušpėdas, Ieva Visockaitė, Rusnė Vasiliauskaitė.

Tenisas: Julius Aleksandrovas, Laima Vladson.

Dar vyks merginų ir vaikinų rankinio, tinklinio bei merginų krepšinio varžybos. Žaidimų turnyruose dalyvaus po aštuonias komandas, atrinktas pagal Europos tos sporto šakos federacijos reitingus. Sportininkų amžius – nuo 14 iki 18 metų. Vyriausi bus tinklininkai ir gimnastai vaikinai, o jauniausios – plaukikės.

Lietuvos šešiolikmečiai krepšininkai žais vienoje grupėje su Serbijos, Slovėnijos ir Slovakijos komandomis. Mūsų šalies rinktinės pagrindą sudaro sostinės krepšininkai, yra žaidėjų iš Klaipėdos, Kauno, Plungės. Komandoje žais ir penkiolikmetis Dovydas Buika. Rinktinės treneris – vilnietis Tomas Purlys.

+17

Kitoje grupėje rungtyniaus kroatai, prancūzai, vokiečiai ir turkai. Dvi geriausios abiejų grupių komandos tęs kovas dėl medalių, o likusios keturios žais dėl 5–8 vietų. Rungtynėms teisėjaus ir Lietuvos krepšinio arbitrė Milita Stalaučinskaitė.

Krepšininkai rungtyniaus 13 km nuo Banska Bistricos nutolusiame Badino miestelyje. Krepšinio salėje telpa 250 žiūrovų. Žiūrovai į visų sporto šakų varžybas bus įleidžiami nemokamai. Dviratininkai lenktyniaus miesto gatvėmis.

Europos olimpinių komitetų sprendimu dėl Rusijos sukelto ir Baltarusijos palaikomo žiauraus karo Ukrainoje olimpiniame festivalyje neleista dalyvauti šalių agresorių atstovams.

Tarėsi misijų vadovai

Gegužę Banska Bistricoje vyko olimpiniame festivalyje dalyvausiančių šalių misijų vadovų pasitarimas. Jame dalyvavo ir Lietuvos misijos vadovas, LTOK olimpinio sporto direktorius Einius Petkus.

Einius Petkus.

Einius Petkus.

„Tokie susitikimai prieš renginį – labai svarbūs. Jų metu susipažįstama su miesto infrastruktūra, apžiūrimos sporto bazės, aptariami visi aktualiausi techniniai klausimai“, – sakė E.Petkus.

Misijos vadovai apžiūrėjo jau parengtas ir gegužę dar ruoštas sporto bazes, pamatė, kur jaunieji sportininkai gyvens ir maitinsis, buvo aptarti akreditacijos, medicininio aptarnavimo, saugumo, transporto, atidarymo ceremonijos ir kiti svarbūs klausimai. E.Petkaus nuomone, stadionas, plaukimo baseinas ir kitos sporto bazės geros tokio amžiaus sportininkams.

Pavyzdžiui, gimnastai pasirodys specialiai festivaliui parengtuose ledo rūmuose. Tenisininkai žais grunto kortuose.

Šiame festivalyje nebus uždaro sportininkų kaimelio. Jaunimas gyvens studentų bendrabučiuose. Tiesa, patekti į juos galės tik akredituoti asmenys bei specialius leidimus turintys svečiai. Bus ir geresnių, ir blogesnių kambarių bei patogumų. Maitinsis visi dalyviai vienoje didžiulėje valgykloje. Sportininkus vežios specialūs autobusai, bet centrinio transporto mazgo nebus. Su akreditacinėmis kortelėmis nemokamai galima važiuoti ir miesto transportu.

Olimpinio festivalio atidarymas bus senamiesčio aikštėje. Tradiciškai vyks delegacijų paradas su nacionalinėmis vėliavomis, bus uždegta festivalio ugnis, pasirodys žinomi Slovakijos meno meistrai. Beje, festivalio ugnis uždegta gegužės 30-ąją Romoje, Augusto mauzoliejuje prie Taikos altoriaus „Ara Pacis“. Toje ceremonijoje dalyvavo ir Europos olimpinių komitetų asociacijos viceprezidentė, LTOK vadovė Daina Gudzinevičiūtė. Bus ji ir Banska Bistricoje.

Pačiame miesto centre veiks interaktyvioji fanų zona, kurioje vyks ne tik kultūrinės programos, bet ir renginiai, kviesiantys išbandyti įvairias sporto šakas, pademonstruoti ne tik rankų bei kojų miklumą, bet ir savo žinias apie olimpizmo istoriją ir Slovakiją. Aišku, visų rungčių nugalėtojų lauks prizai. Čia savo išmonę demonstruos ir jaunieji ambasadoriai.

Lietuvos jaunoji ambasadorė bus Europos jaunimo olimpiniame festivalyje Baku 2019-aisiais dalyvavusi plaukikė Mija Motiejaitytė. Būtent nuo jos daugiausia priklausys lietuvių veikla interaktyviojoje zonoje.

Kaip ir kovą Suomijoje vykusiame žiemos festivalyje, taip ir Slovakijoje didelis dėmesys bus skiriamas tvarumui.

Tikimasi, kad į Banska Bistricą festivalio metu atvyks per 7 tūkst. svečių iš viso Senojo žemyno.

Prognozuoti – sunku

Labiausiai patyrę Lietuvos delegacijoje bus plaukikai ir gimnastai, ne sykį dalyvavę tarptautinėse varžybose ar savo amžiaus grupės Europos čempionatuose. O štai daugumai lengvaatlečių bei kitų sporto šakų atstovų tai bus pirmosios tokios didelės tarptautinės varžybos, todėl ir vietų prognozuoti neįmanoma.

Festivalio Banska Bystricoje medaliai (eyof2022.com nuotr.)

Festivalio Banska Bystricoje medaliai (eyof2022.com nuotr.)

Žvilgtelėję į Lietuvos plaukimo federacijos pateiktą paraišką matome, kad net trijose rungtyse (100 ir 200 m laisvuoju stiliumi ir 200 m kompleksiniu būdu) 1–3 vietos planuojamos Smiltei Plytnykaitei. Finaluose pagal dabartinius rezultatus galėtų plaukti ir Sylvia Statkevičius, Karilė Ališauskaitė.

Sportininkų pasirengimu olimpiniam festivaliui rūpinosi savivaldybės, federacijos, o kai kuriais atvejais – ir patys tėvai. LTOK skyrė 80 tūkst. eurų baigiamosioms treniruočių stovykloms, apmokės kelionę, padengs aprangos išlaidas. LTOK sumokėjo ir dalyvavimo mokesčius, o jie tikrai nemaži: viena para akredituotam žmogui kainuoja 90 eurų. E.Petkaus nuomone, visi mūsų jaunieji sportininkai turi gana geras sąlygas pasirengti varžyboms.

Kelionė ir gydytojo patarimai

Kelionė iš Vilniaus į Banska Bistricą nebus lengva. Beveik visa mūsų delegacija iš sostinės oro uosto liepos 23-iąją skris į Rygą, o iš ten lėktuvu toliau keliaus į Vieną. Iš Austrijos sostinės dar apie 300 km reikės važiuoti autobusais.

Olimpiniame festivalyje sportininkai bei jų treneriai ir visi kiti aptarnaujantys asmenys vilkės „LTeam“ partnerio „4F“ pagamintą aprangą, kurioje dominuos žalia, geltona, raudona ir juoda spalva.

Dviratininkai ir dziudo atstovai į Banska Bistricą atvyks savo transportu iš treniruočių stovyklų. Automobiliu važiuos ir E.Petkus, nes mašinos labai reikės keliaujant tarp sporto bazių. 

EJOF ugnis atkeliavo į Banska Bystricą.

EJOF ugnis atkeliavo į Banska Bystricą.

Kadangi su sportininkais į olimpinį festivalį vyks ir bene labiausiai patyręs Lietuvos sporto medikas, ilgametis šalies olimpinės rinktinės vyr. gydytojas Dalius Barkauskas, prieš kelionę ir jos metu jaunimui bus svarbūs jo patarimai.

„Tokioje kelionėje, kai skrendama su persėdimu, didžiausi pavojai tyko lėktuvui kylant ir leidžiantis. Stipriai veikiama nosiaryklė gali perdžiūti. Reikia saugotis kondicionierių, vengti tiesioginio oro srauto. Visada po ranka būtina turėti buteliuką su vandeniu, o lėktuve – ir šiltesnį rūbą ant pečių užsimesti. Patartina prieš kelionę profilaktiškai išgerti pusę gramo vitamino C. Kiek įmanoma, oro uostuose vengti kontaktų. Ir skrydžio metu, ir kelionėje autobusu kojoms padės kompresinės kojinės. Važiuojant 300 km reikia turėti ir lengvų užkandžių, pavyzdžiui, riešutų pakelį. Ir vėlgi buteliuką vandens“, – priminė D.Barkauskas.

Sportininkams talkins su olimpiečiais dirbantis psichologas Andrius Liachovičius. Banska Bistricoje jis taip pat rengs sau pamainą: dirbs drauge su psichologijos mokslus baigusia 2022 m. Pekino žiemos olimpinių žaidynių dalyve, 2013 m. Europos jaunimo žiemos olimpinio festivalio sidabro medalio laimėtoja biatlonininke Gabriele Leščinskaite.

Pirmieji žingsniai

1991 m. Tarptautinio olimpinio komiteto prezidento Jacques‘o Rogge‘o iniciatyva pradėti rengti Europos jaunimo žiemos ir vasaros olimpiniai festivaliai. Pirmasis įvyko TOK prezidento gimtinėje Belgijoje. Iš pradžių tos jaunimo varžybos vadintos Europos jaunimo olimpinėmis dienomis ir tik nuo 2003-iųjų tapo festivaliais (EJOF). Pirmose jaunimo olimpinėse dienose lietuviai nedalyvavo.

1993 m. į olimpines dienas Valkensvarde, Nyderlandų Karalystėje, mūsiškiai ilgai keliavo autobusu. Delegacijoje buvo 12 krepšininkų ir šeši dviratininkai. Krepšininkų rinktinę treniravo Jonas Kazlauskas, o toje komandoje žaidė Šarūnas Jasikevičius, Kęstutis Šeštokas, Kęstutis Marčiulionis, Arnas Kazlauskas, Žydrūnas Urbonas ir kiti. Lietuvos krepšininkai užėmė šeštą vietą, o kitais metais tapo Europos jaunių čempionais. Tai vienintelis vasaros festivalis, kuriame Lietuvos atstovai nelaimėjo medalių.

R.Meilutytė Trabzone (Alfredo Pliadžio nuotr.)

R.Meilutytė Trabzone (Alfredo Pliadžio nuotr.)

Iš Trabzono – net dešimt medalių

2011-aisiais Turkijos mieste Trabzone Lietuvai atstovavo 51 sportininkas. Tai buvo pats sėkmingiausias mūsų šaliai Europos jaunimo olimpinis festivalis. Jame pirmą kartą tarptautinėje arenoje sužibo plaukikės Rūtos Meilutytės žvaigždė. Rūta laimėjo tris medalius – visų spalvų. O dar po metų ji tapo Londono olimpine čempione. Aukso medalį 400 m bėgimo takelyje laimėjo Modesta Justė Morauskaitė.

Trečią kartą iš eilės čempionais tapo krepšininkai. Gintaro Razučio treniruojamoje komandoje sėkmingai žaidė ir Domantas Sabonis. Sidabro medalius iškovojo plaukikas Danas Rapšys, ieties metikė Liveta Jasiūnaitė, gimnastas Robertas Tvorogalas. Bronzos apdovanojimus pelnė tenisininkės Justina Mikulskytė ir Ugnė Paražinskaitė bei ieties metikas Povilas Dabašinskas. Iškovoję 10 medalių lietuviai ir komandų rikiuotėje žengė dešimti.

Daugiau kaip dvidešimt mūsų jaunųjų sportininkų vėliau dalyvavo vasaros olimpinėse žaidynėse.

 

 

 

© 2018 LTOK, LTeam.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS