lt
en
KONTAKTAI

Dokumentinėje dramoje „2020. Skrydis atšauktas” – skaudūs Lietuvos sportininkų išgyvenimai ir viltis

2020-ieji – įtampos metai sporte. Staiga pasaulį sukausčiusi koronaviruso pandemija sustabdo visą sporto gyvenimą. Šalys užveria sienas, vienas po kito atšaukiami didžiausi sporto renginiai, pirmą kartą istorijoje perkeliama olimpinių žaidynių data. Sportininkų detaliai suplanuotą rutiną suvaržo karantinas, uždaromos sporto bazės, žlunga pasirengimo planai, nebėra kur vykdyti olimpinių normatyvų. Ore pakimba gyvenimo lūkesčiai ir išsvajotos pergalės. „2020. Skrydis atšauktas“ – dokumentinė drama apie tai, kaip šiuos neeilinius metus išgyveno Lietuvos olimpinės komandos „LTeam“ sportininkai, jų siekius, svajones, nerimą, užsispyrimą ir viltį.

„Neabejoju, kad šie metai bus ryškiai įrašyti pasaulio istorijos metraščiuose. Aukšto meistriškumo sportininkai tapo viena labiausiai pandemijos paveiktų visuomenės grupių. Kaip buvusi sportininkė puikiai suprantu, kaip sunku neprarasti motyvacijos ir treniruotis kai nežinai, kam ruošiesi. Šiais metais su atletais bendravome kaip niekada glaudžiai. Stengėmės ne tik palaikyti morališkai, bet ir konkrečiais veiksmais padėti, kad sportininkai galėtų toliau treniruotis.

Mes žinome, kaip jiems buvo sunku, o pažiūrėję šį filmą tai supras ir sirgaliai. Šioje dokumentinėje juostoje įamžinta ne tik nežinomybė ir sudėtingos treniruočių sąlygos, bet ir viltis bei optimizmas. Kartu su visa olimpine šeima tikime, kad galiausiausiai viskas bus gerai, o Tokijo olimpinės žaidynės taps vilties ir vienybės simboliu“, – sakė olimpinė čempionė, Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) narė, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė Daina Gudzinevičiūtė.

Dėl atšauktų varžybų ir skirtingų treniruočių sąlygų šiais metais LTOK nusprendė nerengti prestižiškiausios Lietuvoje sporto pagerbimo ceremonijos „LTeam apdovanojimų“. Sudėtingus metus ir Lietuvos olimpinės komandos „LTeam“ sportininkų išgyvenimus nuspręsta įprasminti dokumentiniame filme „2020. Skrydis atšauktas“.

„Tai filmas, parodantis, kaip šiuos metus išgyveno sporto pasaulis – kaip užsidarinėjo šalių sienos, vienas po kito atšaukti didžiausi sporto renginiai, paskelbta apie nukeliamas olimpines žaidynes. Filme garsiausi Lietuvos sportininkai dalijasi savo patirtimis ir iššūkiais, bei tuo, kas padėjo nenuleisti rankų, treniruotis ir ruoštis neaišku kada nukeliamiems startams. Tai filmas apie atidėtas, nukeltas, o kai kuriais atvejais gal net išgelbėtas sportininkų karjeras ir svajones“, – pasakoja filmo režisierius Vytas Dambrauskas. 

Filme atvirai kalba ir savo patirtimi dalinasi irkluotojai Mindaugas Griškonis ir Saulius Ritter, šiuolaikinės penkiakovės atstovai Justinas Kinderis ir Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė, disko metikas Andrius Gudžius, plaukikas Danas Rapšys, lengvaatletė Brigita Virbalytė-Dimšienė, imtynininkė Danutė Domikaitytė. Metus apibendrina LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė.

Sportininkai neslepia, kad žinia apie nukeltas Tokijo olimpines žaidynes pribloškė. „Man buvo širdgėla, pyktis, neviltis ir isterija tuo pat metu tas penkiolika minučių, kai sužinojau. Norėjau ir rėkti, ir verkti, ir bėgti. Ko tik nenorėjau daryti“, – sako  disko metikas A. Gudžius.

 „Kai sužinojau, kad olimpinės žaidynės nukeliamos – mano viduje tiesiog kažkas nutrūko. Sportininkai  ruošiasi didžiausiam ketverių metų renginiui –olimpinėms žaidynėms. Staiga to tikslo nebelieka. Tu atmerki akis vieną rytą ir nebėra kam ruoštis. Tiek siurprizų pateikė 2020-ieji su virusu, kad žinojom tik tiek, kad niekas neaišku“, – sakė lengvaatletė B. Virbalytė.

Tačiau, ne visus žinia apie nukeltas olimpines žaidynes nuliūdino. „Kad olimpinės žaidynės neįvyks sužinojau ligoninėje, nes būdamas Graikijoje paskutinėje stovykloje labai stipriai susirgau. Grįžus man teko vykti į ligoninę, kurioje prabuvau mėnesį. Jei žaidynės būtų įvykusios šiais metais, aš jose turbūt nebūčiau galėjęs dalyvauti“, – sakė olimpinis vicečempionas M. Griškonis

Vis tik sunkiausia daugeliui buvo neprarasti motyvacijos ir toliau sportuoti, palaikyti formą net netekus tam reikiamų sąlygų.

 „Aš žinojau, kad ne man vienam yra problemų, kad ne man vienam sunku per karantiną. Kažkas irgi negali treniruotis, bet galvoju, kol aš guliu lovoj ir ilsiuosi, kažkas balkone atlikinėja sunkius pratimus. Tai reikia keltis ir eiti į balkoną, nieko kitaip nebus“, – kaip save motyvavo pasakoja plaukikas D. Rapšys.

Neeilinės nelaimės suteikia neeilinės patirties, o sporte išlieka ir laimi tik stipriausi. Kviečiame žiūrėti filmą apie mūsų stipriausius.

„2020. Skrydis atšauktas“ – gruodžio 31 d. 17.30 val. per TV3.

© 2018 LTOK, LTeam.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS