Buriuotojas Juozas Bernotas olimpinio Paryžiaus link – didesniu greičiu

2022 m. gegužės 24 d.

J.Bernotas „Trofeo Princessa Sofia Mallorca“ regatoje (Aistės Ridikaitės nuotr.)

Buriuotojas Juozas Bernotas naują olimpinį ciklą pasitinka su naujais iššūkiais: trejų olimpinių žaidynių dalyvis kovos ne tik dėl vietos ketvirtosiose, bet sieks tą padaryti pasikinkęs naują, greitesnę, burlentę.

Tokijo olimpinės žaidynės buvo paskutinės, kuriose burlentininkai varžėsi dėl RS:X klasės medalių. Olimpinio kelialapio siekiantys sportininkai nuo šiol varžysis „IQFoil“ klasėje, o tai reiškia, kad jie bus kur kas greitesni.

„Skirtumas tas, kad naujoji burlentė turi povandeninį sparną, ir visa burlentė – lenta, sportininkas, burė – skrieja virš vandens, iškilę ant to sparno. Tai padeda maksimaliai sumažinti trintį su vandeniu, dėl to pasiekiame kur kas didesnį greitį, visas sportas tampa kur kas dinamiškesnis, greitesnis ir ekstremalesnis“, – paaiškina Lietuvos buriuotojas, koks skirtumas tarp senos burlentės ir naujosios.

Pasak Juozo, tokie pokyčiai logiški – technologijos nestovi vietoje, tad tobulėja ir burlenčių sportas. O dar didesni greičiai, kuriais dabar bangas skrodžia sportininkai, tikėtina, dar labiau padidins susidomėjimą šia sporto šaka.

„Tai labai didelis žingsnis į priekį. Šios burlentės išties traukia dėmesį. Nors burlenčių žiūrimumas, kiek žinau, iš visų buriavimo sporto šakų olimpinių žaidynių metu ir taip yra didžiausias. Tai judėjimas į priekį, neatsiliekant nuo technologijų“, – įsitikinęs lietuvis.  

Džiaugiasi pokyčiais

J.Bernotas džiaugiasi įvykusiais pokyčiais. „Ir nauja, ir smagu ir įdomu, – šypsosi jis. – Man patinka. Kai kurie dalykai man asmeniškai yra lengvesni, kai kurių tenka mokytis iš naujo. Gal po tiek metų jau laikas buvo kažką pakeisti. Su senąja burlente – nuo 2004-ųjų. Tikiuosi, šie pokyčiai į naudą“, – viliasi 33-ejų metų buriuotojas, dalyvavęs jau trejose olimpinėse žaidynėse. Sėkmingiausios iš jų Juozui buvo Londono, kuriose jis užėmė 12 vietą.

Naujoji burlentė J.Bernotui patinka dėl to, kad ji greitesnė, ekstremalesnė ir jam parankesnė. „Tiesiog tinka ir patinka. Manau, kad galiu realiai siekti geresnių rezultatų, nei buvau anksčiau pasiekęs burlenčių sporte“, – optimistiškai nusiteikęs lietuvis.

Kodėl parankesnė? „Aš visada buvau vienas sunkiausių sportininkų. Kai būdavo silpnas ar vidutinis vėjas, man jo nepakakdavo, palyginti su tais, kurie sveria 10–20 kg mažiau už mane. Tos sąlygos mane tiesiog žudė. Šioje klasėje oro sąlygų, kurios man būtų netinkamos, nebelieka. Tai gerai. O tas balansas, skridimas ore, burlentės kontroliavimas – tai gana nauja ir reikia šiek tiek laiko, įdarbio“, – niuansus dėsto sportininkas.

Trejose olimpinėse žaidynėse J.Bernotas lenktyniavo RS:X klasės burlente (Vytauto Dranginio nutr.)

Trejose olimpinėse žaidynėse J.Bernotas lenktyniavo RS:X klasės burlente (Vytauto Dranginio nutr.)

Nauji veidai iš naujų šalių

Kaip sekasi įvaldyti naująją burlentę, J.Bernotas šiemet pasitikrino jau ir varžybose – balandžio mėnesį vykusiame pirmajame Pasaulio buriavimo taurės etape – „Trofeo Princessa Sofia Mallorca“ regatoje. Beje, pirmasis Pasaulio taurės etapas buvo ir pirmasis tokio lygio startas naujajame olimpiniame cikle, kur kelialapio į Paryžiaus olimpines žaidynes siekiantys sportininkai turėjo progą pirmą kartą po beveik poros metų susirungti tokio masiškumo varžybose.  J.Bernotas tarp „IQFoil“ burlenčių klasės atstovų užėmė 42 vietą.

„Iš tiesų kol kas dar labai ryškus skirtumas, palyginti su tais, kurie nesiruošė Tokijo olimpinėms žaidynėms, neburiavo RS:X klasėje ir visą laiką galėjo skirti vien „IQFoil“. Šios varžybos davė gerų pamokų, labai aiškiai matyti, kur dar reikia tobulėti. Pavyzdžiui, man dar tikrai reikia daugiau įgūdžių buriuojant tada, kai didesnės bangos, – tiesiog reikia daugiau laiko technikai perkąsti, kaip tarp jų manevruoti, kaip suvaldyti lentą. Bet džiaugiuosi – esu auksiniame laivyne, lenktyniaujame su geriausiais, labai smagu konkuruoti ir su tais buriuotojais, su kuriais varžėmės olimpiadoje Tokijuje“, – įspūdžiais dalijasi J.Bernotas.

Konkuruoti J.Bernotui tenka ne tik su seniai pažįstamais kolegomis, bet ir su visai naujais varžovais. Lietuvis pastebi, kad dabar jo burlenčių klasės atstovų daugiau, konkurencija gerokai išaugusi, o valstybių žemėlapis – prasiplėtęs.

„Konkurencija šiandien be galo didelė. Ta nauja burlentė, sklendimas virš vandens pritraukė ir labai daug naujų žmonių. Daug kam patinka. Konkurencija tik didėja“, – tendencijas pastebi sportininkas.

Pasak jo, konkurencija išaugo maždaug 40 proc. Tokius skaičius jis pateikia atsižvelgdamas į ką tik vykusias Pasaulio taurės varžybas. „Pavyzdžiui, Maljorkoje vienoje burlenčių klasėje buvo 101 dalyvis, o būdavo apie 60. Atsirado naujų valstybių, tokių kaip Aruba, Brazilija ar Indija, buriuotojų. Jie kartkartėmis šmėžuodavo, bet dabar iš tokių rečiau matomų valstybių yra sportininkų, kurie rodo labai gerus rezultatus“, – sako buriuotojas ir patikina, kad jam veikti tikrai bus ką.

Juolab šis ciklas trumpesnis nei įprastai: nuo žaidynių iki žaidynių – vos treji metai. Ar ne per mažai? „Laiko yra, kiek yra, – filosofiškai nusiteikęs buriuotojas. – Stengsimės jį visą išnaudoti, labai tikiuosi, kad užteks. O aš, kaip sakau, likau be atostogų. Paprastai pirmieji metai po olimpinių žaidynių būdavo tiek fiziškai, tiek morališkai skirti pailsėti, atsigauti, dabar poilsio praktiškai visai neturėjau. Iškart po olimpinių žaidynių dalyvavau „Raceboard“ burlenčių klasės pasaulio čempionate ir tapau pasaulio čempionu. O iškart po to pradėjau treniruotis, dar turėjome naujų burlenčių Europos čempionatą. Ir viskas. Atėjo žiema. O žiemą leidau Kipre besitreniruodamas kas antrą savaitę. Stengiuosi, kiek tik įmanoma, vytis visus ir labai tikiuosi, kad laiko užteks“, – sako sportininkas. Olimpinė atranka – jau kitais metais.

Išvadas darys rudenį

Velykas namie sutikęs buriuotojas labai ilgai juose neužsibus – jau gegužę trauks į Italiją, prie Gardos ežero ruošis čia pat gegužės 15–22 d. vyksiančiam Europos čempionatui.  

Paklaustas apie tikslus Juozas šypsosi – sunkus klausimas: „Šiandien pirma diena (kalbėjomės balandžio 13-ąją – aut. past.) Kauno mariose plaukiau. Po žiemos sezonas mums dar tik prasideda. Tad didelius tikslus kelti dar sunku. Parankiau, kai čempionatai vyksta metų gale, jau po vasaros, kai mes namie galime treniruotis. O dabar, kaip sakau, po žiemos miego dar ne iki galo pabudę. Nors šiemet daug laiko praleidome treniruodamiesi užsienyje. Bet tikslas – kuo geriau pasirodyti, kuo aukštesnį rezultatą pasiekti, pasižiūrėti, kaip sekasi vytis kitus. Sakau „vytis“ dėl to, kad tie, kurie nesiruošė dalyvauti olimpinėse žaidynėse, galėjo tik su naujomis burlentėmis treniruotis. O aš su jomis normaliai pradėjau treniruotis tik šią žiemą. Tad man reikia pasivyti tai, ką kiti jau porą metų daro. Tad tikslas – kuo geriau sudalyvauti, išsiaiškinti stiprias ir silpnas puses, pažiūrėti, ką reikia tobulinti, ką gerinti. Ir pasižiūrėti, ką iš savęs dar galima išspausti.“

Po Europos čempionato Lietuvos buriuotojas dalyvaus įvairiose varžybose, Pasaulio taurėje, o spalio mėnesį startuos pasaulio čempionate, kuris vyks Prancūzijoje, Breste. Tai bus pagrindinis šių metų J.Bernoto startas.

 

 

© 2018 LTOK, LTeam.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS