Apdovanoti Lietuvos kilnaus elgesio sporte laureatai

2022 m. vasario 23 d.

R. Lukoševičiaus nuotr.

Trečiadienį Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete (LTOK) buvo pagerbti Lietuvos kilnaus elgesio apdovanojimų laureatai. Laureatams apdovanojimus įteikė LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė ir Lietuvos kilnaus elgesio sporte (angl. „Fair Play“) komiteto vadovė, olimpietė Austra Skujytė.

„Sportas ugdo ne tik fizines savybes, bet ir sąžiningumą, pagarbą, draugystę, empatiją. Todėl kilnus elgesys sporte įkvepia ne mažiau nei iškovoto medalio spindesys. Varžovui ištiesta pagalbos ranka, darbas su jaunimu, savanorystė ir olimpinių vertybių – pagarbos, draugystės, tobulėjimo – skatinimas yra stiprus pavyzdys visuomenei. Mums didelė garbė jau 27-ą kartą apdovanoti herojus, kurių kilnus elgesys ir sporte, ir gyvenime tapo pergale, įkvėpusia tūkstančius“, – kalbėjo olimpinė čempionė D. Gudzinevičiūtė.

27-ą kartą surengtuose apdovanojimuose pagerbti šešių nominacijų herojai – „Už viso gyvenimo nuopelnus”, „2021 m. kilnus poelgis”, „2021 m. jaunojo sportininko ar jaunimo komandos kilnus poelgis“, „Jaunasis sportininkas – pavyzdys bendraamžiams“, „Fair Play projektas“ ir „Fair play organizacija“.

Į nominacijas pretenduoti galėjo tiek mėgėjai, tiek profesionalūs sportininkai, kilniu elgesiu pasižymėję aikštėje arba už jos ribų, taip pat sąžiningą sportą, olimpines vertybes, kilnų elgesį sporto varžybose ar bendruomenės gyvenime skatinančios organizacijos ar įvairiausių sporto šakų atstovus, komandas, judėjimus remiančios įmonės.

+27

„Labai smagu, kad metai iš metų Lietuvoje matome nemažai kilnaus sportinio elgesio pavyzdžių ir turime galimybę juos pagerbti bei pristatyti visuomenei. Tai ne tik apdovanojimai, bet ir priminimas kiekvienam, kad visų pirma mes esame žmonės. Todėl galimybė net varžantis ištiesti ranką suklupusiam varžovui ar prasmingo tikslo siekimas neskaičiuojant darbo valandų yra tai, ko kiekvienas iš mūsų turime siekti“, – sakė Lietuvos kilnaus elgesio sporte komiteto vadovė A. Skujytė.

Už nesuskaičiuojamas valandas, skiriamas onkologinėmis ligomis sergantiems vaikams bei kilnų tikslą Fair Play organizacijos“ nominacijoje apdovanota buvo „Rimanto Kaukėno paramos grupė“.

Nuo 2012 m. visoje Lietuvoje veikiančio ir suteikiančio viltį, stiprybę ir džiaugsmą onkologinėmis ligomis sergantiems vaikams fondo tikslas – palengvinti gyvybiškai pavojingomis ligomis sergančių vaikų ir jų šeimų naštą. Padėti jiems išgyventi sunkios diagnozės traumą, ilgą gijimo kelionę ir pripildyti vaikų gyvenimą šviesos. Organizacija aprūpina vaikus reikalinga medicinine įranga, nekompensuojamais medikamentais ir kitomis šeimai reikalingomis priemonėmis bei padeda įgyvendinti svarbius gydymus, reabilitacijas, operacijas užsienyje ir Lietuvoje.

Fondas pildo sergančių vaikų svajones, lanko juos ligoninėje ir namuose. Rengia įvairius renginius ir atrakcijas bei organizuoja susitikimus su žymiais sportininkais, dainininkais, aktoriais ir kitais visuomenėje gerai žinomais žmonėmis.

„Kilnus elgesys mūsų fondui reiškia labai daug. Tai atsigęžimas į tuos, kuriems mūsų pagalba reikalinga dabar ir į tuos, kuriems gyvenimas meta pačius sunkiausius iššūkius. Visai kaip ir sporte, taip ir mūsų fondo bendruomenėje – gyvenimas neatsiejamas nuo kovos bei bandymo nugalėti, šiuo atveju – ypač sunkias ligas. Tikime, kad susivieniję ir vykdydami prasmingus darbus galime padėti šiuo metu stokojantiems stiprybės, sveikatos ir pozityvumo. Gera žinoti, kad mūsų veikla matoma ir vertinama ne tik šeimų, paliestų onkologijos ir vaikų, kuriems teikiame pagalbą bei kuriame gražias ir džiaugsmingesnes akimirkas, tačiau ir sporto bendruomenės“, – džiaugėsi paramos grupės direktorius Laimonas Šiaulys.

R. Lukoševičiaus nuotr.

Jaunojo sportininko kilniu elgesiu pripažintas krepšininkės, kineziterapijos specialistės Gintarės Katkutės poelgis „Moterų lygos“ B divizijono atkrintamųjų rungtynių metu. Rungtynėse Gintarė nuskubėjo padėti varžovių komandos lyderei, kuri smarkiai susitrenkė galvą. Šis poelgis reiškė G. Katkutės pasitraukimą iš rungtynių.

„Jei atvirai, tokiu atveju nėra net minties, kaip mums čia sekasi, mes laimime ar ne. Jei pastebiu, kad atsitinka situacija, kurioje reikalinga mano pagalba, kur aš galiu padėti, pergalės klausimas lieka pamirštas. Aš tai pavadinčiau instinktu. Tikrai nesitikėjau, kad kada nors būsiu už tai apdovanota. Manau, kad tai turėtų būti natūralu, visi turime turėti šią žmogiškąją vertybę – visų pirma padėti kitam. Todėl šis apdovanojimas mane maloniai nustebino”, – sakė G. Katkutė.

R. Lukoševičiaus nuotr.

„Fair Play projekto“ nominacijoje apdovanota Kazickų šeimos fondo programa „Jaunimas Gali“.

Programa „Jaunimas gali“ įgyvendinama pagal Zimbabvėje vykdomos Hoops4hope (liet. „Vilties lankai“) iniciatyvos pavyzdį. Visus mokslo metus trunkančių savaitinių nemokamų užsiėmimų metu per sportą, diskusijas ir edukacines veiklas programa ugdo asmeninius bei socialinius gebėjimus ir suteikia užimtumą bei sveiko gyvenimo galimybes jaunimui Lietuvos regionuose užtikrinant jiems saugią ir pozityvią aplinką.

„Kazickų šeimos fondas skiria išskirtinį dėmesį švietimui, socialiniams projektams ir atskirtį patiriantiems žmonėms, ypač jaunimui. Programa „Jaunimas gali“ sukurta ir vykdoma norint prisidėti prie regionuose bręstančio jaunimo asmenybių ugdymo ir jau septintus metus yra grindžiama dideliu asmeniniu dėmesiu ir artimu ryšiu. Manome, kad būtent šios vertybės ir padėjo tapti laureatais. Šis apdovanojimas tai didelio įdirbio ir sunkaus programos trenerių bei koordinatorių darbo pandemijos akivaizdoje rezultatas“, – sakė Kazickų šeimos fondo atstovas Arminas Vareika.

R. Lukoševičiaus nuotr.

Jaunojo sportininko pavyzdžiu bendraamžiams buvo išrinkta ir apdovanota Jovilė Rackevičiūtė. 18-metė lengvaatletė savo laisvalaikį jau trejus metus savanoriaudama skiria specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems vaikams ir juos supažindina su lengvąja atletika.

 2021 m. rugpjūtį vykusioje Lietuvos triračių sporto asociacijos vasaros stovykloje, Jovilė rūpinosi stovyklaujančių vaikų sportiniu ir kūrybiniu užimtumu: vedė rytines mankštas, mokė vaikus saugaus elgesio prie ežero, įtraukė juos į edukacinius žaidimus, o sporto renginiuose asistavo ir padėjo žmonėms, judantiems neįgaliojo vežimėliuose.

„Jau nuo 5 klasės svajoju tapti trenere, todėl vos gavusi pasiūlymą savanoriaujant dirbti su specialiųjų poreikių vaikais nei kiek neišsigandau ir ėmiausi šios veiklos. Nesitikėjau, kad savanoriavimas man atneš tiek džiaugsmo – man be galo malonu vaikučiams padėti ir matyti jų šypsenas bei kaip jie tobulėja. Jaučiu didelę prasmę savo veikloje ir manau, kad visi turime padėti vienas kitam kuo galime”, – kalbėjo J. Rackevičiūtė.

R. Lukoševičiaus nuotr.

Už viso gyvenimo nuopelnus apdovanotas ir pagerbtas Lietuvos specialiosios olimpiados komiteto prezidentas, profesionalus slidininkas, treneris Zenonas Misiūnas. 17 metų vadovavęs Utenos specialiajai mokyklai-daugiafunkciam centrui, šiuo metu daugiau nei 30 metų treniruoja intelekto negalią turinčius vaikus ir jaunuolius. Treniruotėse, varžybose ir kelionėse į turnyrus svečiose šalyse jis ne tik artimai pažino negalią turinčius vaikus, bet ir įsitikino, kad aktyvus sportas yra pati geriausia neįgaliųjų įtrauktis į visuomenę. Tai žmogus, buriantis žmonių su specialiaisiais poreikiais bendruomenę per sportą.

„Turėčiau pasakyti, kad mane intelekto negalią turintys vaikai susirado patys. Utenoje prie buvusios specialiosios mokyklos vykdžiau treniruotes slidininkams. Po kiek laiko prie manęs priėjo mokyklos direktorius su pasiūlymu vesti treniruotes, aplink nuolat į treniruotes prašėsi vaikai. Gavęs pasiūlymą pagalvojau – jeigu ne aš, tai kas? Ir nors sunkumų buvo, mums puikiai sekėsi, po metų laiko vaikai jau sudarė konkurenciją Lietuvos jaunimo čempionatuose, pradėjo laimėti. Šioje veikloje dirba ir visa mano šeima, įtraukiau visus. Apdovanojimas yra įvertinimas ne tik man, bet ir visiems specialiosios olimpiados sportininkams“, – pabrėžė Z. Misiūnas.

R. Lukoševičiaus nuotr.

Už metų kilnų poelgį apdovanota Izraelio jaunimo plaukimo rinktinės kineziterapeutė ir fizinio parengimo trenerė Hilla Reuveny, kuri Europos jaunimo čempionato metu padėjo Lietuvos rinktinės plaukikui Aleksui Savickui. Rinktinės treneris Žilvinas Ovsiukas pasakoja, kad čempionato metu Aleksas ruošėsi 200 m krūtine rungties finalui. Po dviejų plaukimų sportininkui reikėjo kineziterapeuto pagalbos. Lietuvos rinktinė savo kineziterapeuto neturėjo, tad Žilvinas kreipėsi į šalia dirbusią Izraelio komandos atstovę, pasiūlė sumokėti. Bet Hilla atsisakė imti pinigus ir sutiko padėti lietuviams. Po H. Reuveny masažo Aleksui pavyko finale 0,02 s. aplenkti antroje vietoje likusį Rusijos sportininką ir laimėti aukso medalį.

„Europos jaunimo čempionatai yra labai sudėtingi tiek fiziškai, tiek psichologiškai, ypač, kai jie vyksta vasarą ir yra labai karšta. Pamačius, kad reikia mano pagalbos aš nesudvejojau padėti kitos šalies komandai ir kai tik galiu, taip elgiuosi nuolat. Juk mes visi kuriame sporto pasaulį ir, manau, kad tai padeda progresuoti ir judėti į priekį. Gavusi apdovanojimą jaučiuosi nuostabiai, mane tai labai nustebino, tikiu, kad tokie poelgiai gali įkvėpti ir kitus specialistus ir tai sporto pasaulį daro išskirtinį“, – gavusi apdovanojimą sakė H. Reuveny.

Lietuvos Faip Play komitetas sukurtas prieš beveik 29-is metus, 1993 m. kovo 25 d. Tarptautinio Fair Play komiteto tikslas – saugoti ir skatinti pagarbą kilniam elgesiui ir jo vertybėms ne tik didžiąjame sporte ar sporto visiems progamose, bet ir kasdieniame gyvenime.

 

© 2018 LTOK, LTeam.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS