Iškovoti medaliai? 4
2010 m. Singapūro jaunimo vasaros olimpinės žaidynės

Faktai ir skaičiai

26 sporto šakos, 201 medalių komplektas, 3524 sportininkai iš 204 šalių.

Daugiausia medalių iškovojo (iš viso medalius laimėjo 98 šalių sportininkai): 1. Kinija – 51 (30, 16, 5), 2. Rusija – 43 (18, 14, 11), 3. Pietų Korėja – 19 (11, 4, 4), … 19. Lietuva – 4 (3, 0, 1).

Apie žaidynes

Sprendimas rengti jaunimo olimpines žaidynes priimtas 2007 m. Tarptautinio olimpinio komiteto sesijoje Gvatemaloje tuomečio TOK prezidento Jacques‘o Rogge‘o iniciatyva. Įtakos šiam sprendimui turėjo ir sėkmingai vykstantys Europos jaunimo olimpiniai festivaliai.

Jaunimo olimpinės žaidynės skirtos 14-18 metų sportininkams. Jos, kaip ir tikrosios olimpinės žaidynės, vyksta kas ketverius metus. Tik tais metais, kai rengiamos suaugusiųjų vasaros žaidynės, jaunimas varžosi žiemos žaidynėse ir atvirkščiai.

Jaunimo olimpinėse žaidynėse visada būna sporto šakų arba jų atmainų, kurios nepatenka į tikrųjų olimpinių žaidynių programą. Bet vėliau ne viena jų tapo olimpine šaka ar rungtimi.

Singapūre vyko krepšinio 3×3 turnyras – vėliau ši krepšinio atmaina buvo įtraukta į 2020 m. Tokijo olimpinių žaidynių programą.

Lietuva žaidynėse

Lietuvai pirmose jaunimo vasaros olimpinėse žaidynėse atstovavo 24 sportininkai: septyni lengvaatlečiai, keturi krepšininkai, trys plaukikai, po du boksininkus, penkiakovininkus, dziudo kovotojus, po vieną  gimnastą, irkluotoją, kanojininką, buriuotoją.

Lietuvos sportininkai iškovojo penkis medalius – tris aukso ir du bronzos. Tiesa, vienas bronzos apdovanojimas į medalių lentelę nepateko, nes buvo iškovotas šiuolaikinės penkiakovės mišrių komandų varžybose – Lukas Kontrimavičius ant garbės pakylos kopė kartu su ruse Gulnaz Gubaydulina.

Pirmųjų jaunimo olimpinių žaidynių čempionais tapo du boksininkai – vėliau tikrų olimpinių žaidynių medalį iškovojęs Evaldas Petrauskas ir Ričardas Kuncaitis, 2012 m. Londono olimpinės žaidynėse startavęs irkluotojas Rolandas Maščinskas. Bronzą laimėjo dziudo imtynininkė Laura Naginskaitė.

Į geriausiųjų aštuonetus pateko trys lengvaatlečiai Laura Gedminaitė (rutulio stūmimas, 4 vieta), Martynas Šedys (kūjo metimas, 5 vieta) ir Marius Simanavičius (ieties metimas, 6 vieta).

Krepšinio 3×3 varžybose penktają vietą užėmė Lietuvos komanda – Martynas Pauliukėnas, Mantas Mockevičius, Rokas Narkevičius, Marius Užupis.

Gimnastikos varžybų pratimuose ant skersinio septintas buvo būsimasis olimpietis ir 2019 m. Minsko Europos žaidynių čempionas Robertas Tvorogalas.

Vėliau olimpinų žaidynių dalyve tapusi penkiakovininkė Gintarė Venčkauskaitė užėmė šeštąją vietą.

Aštuntas 50 m krūtine rungties finale finišavo plaukikas Vaidotas Blažys. Net tris aštuntąsias vietas baseine pelnė Urtė Kazakevičiūtė – 50 m, 100 m ir 200 m krūtine rungtyse.