Kur? OLANDIJA
Iškovoti medaliai? 0
1928 m. Amsterdamo vasaros olimpinės žaidynės

Apie žaidynes

Amsterdamo olimpinėse žaidynėse dalyvavo 2883 sportininkai iš 46 šalių. Jie kovojo dėl 109 medalių komplektų.

Daugiausia medalių iškovojo (iš viso medalius laimėjo 33 rinktinių atstovai): 1. JAV – 56 (22, 18, 16), 2. Vokietija – 31 (10, 7, 14), 3. Suomija – 25 (8, 8, 9).

Lietuva žaidynėse

Į Amsterdamo vasaros olimpines žaidynes išvyko dvylikos Lietuvos sportininkų delegacija: 2 boksininkai, 4 dviratininkai, 5 lengvaatlečiai ir 1 sunkiaatletis.

Aukščiausiai, į 5–8 vietas, pakilo boksininkas Juozas Vinča, kurį bokso pradmenų mokė ir Steponas Darius.

J.Vinča (pussunkis svoris, iki 79,4 kg), laimėjęs pirmąją kovą, bet ketvirtfinalyje turėjęs pripažinti Pietų Afrikos atstovo pranašumą. Kitas boksininkas Kazys Markevičius (lengvasis svoris, iki 61,2 kg) pralaimėjo pirmąją kovą ir tenkinosi 17–24 vieta.

Iš dviratininkų sėkmingiausiai pasirodė Tarchumas Murnikas: jis 168 km plento lenktynėse tarp 63 dalyvių užėmė 50 vietą. Jurgis Gedminas buvo 55-tas, o Isakas Anolikas ir Vladas Jankauskas nuotolio nebaigė.

Sunkumų kilnotojas Pranas Vitonis (lengvasis svoris, iki 75 kg) trikovėje iškėlė 275 kg ir pasidalijo 15–16 vietą.

Pirmoji Lietuvos moteris, dalyvavusi olimpinėse žaidynėse, Paulina Radziulytė bėgo 800 m. Parengiamąjį bėgimą baigusi devinta, galutinėje įskaitoje tarp 25 dalyvių ji tenkinosi 23–24 vieta.

Hansas Šveminas, dalyvavęs 100 ir 200 m parengiamuosiuose bėgimuose, į tolesnes varžybas nepateko. Į jas nepapuolė ir Julius Petraitis, 5000 m parengiamojo bėgimo finišo liniją kirtęs dešimtas. Šuolininkas Adolfas Akelaitis įveikė 160 cm aukštį ir tarp 35 dalyvių užėmė 33 vietą. Viktoras Ražaitis ietį numetė 51,16 m ir tarp 28 šios rungties dalyvių liko 26-tas.

JAV plaukimo rinktinėje startavusi lietuvių kilmės septyniolikmetė Albina Osipavičiūtė laimėjo du aukso medalius. Albina Liusi Šarlotė Osipavičiūtė (Albina Lucy Charlotte Osipowich) gimė 1911 m. vasario 26 d. Vorčesteryje, Masačusetso valstijoje.

Įdomūs faktai

Amsterdamo žaidynėse pirmą kartą buvo uždegta olimpinė ugnis – ji liepsnojo stadiono bokšte įrengtame aukure.

Olimpinių žaidynių atidarymo parade pirma žygiavo Graikijos delegacija, o paskutinė – šeimininkų olandų. Tokia tvarka – graikai pirmi, o žaidynių rengėjai – paskutiniai, gyvuoja iki šiol.

Amsterdame ženkliai išaugo sportininkių gretos, nes šiose žaidynėse pirmą kartą vyko moterų gimnastikos ir lengvosios atletikos varžybos.

Legendiniu tapo Australijos irkluotojo Henry Pearce‘o pasirodymas. Įpusėjus ketvirtfinaliui jis sustojo norėdamas praleisti ančių šeimyną. Po to atletas pratęsė lenktynes ir jas laimėjo, o finale iškovojo auksą.

Amsterdamo žaidynės – pirmosios, kurių metu TOK prezidentas buvo Henri de Baillet-Latouras.

Lengvosios atletikos bėgimo rungtys vyko 400 m ilgio take. Vėliau šis ilgis tapo standartiniu.

Vyrų žolės riedulio varžybas laimėjusi Indijos rinktinė Amsterdame pradėjo įspūdingą šešių iš eilės laimėtų olimpinių aukso medalių seriją.

Pirmą kartą olimpinių žaidynių rėmėja buvo „Coca Cola“.

Pirmą kartą nuo 1912 m. žaidynėse dalyvavo Vokietijos sportininkai – jiems buvo neleista rungtis 1920 m. ir 1924 m. žaidynėse.