Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) yra naujo „Erasmus+“ projekto „Reagavimo mechanizmų stiprinimas užtikrinant saugumą Europos sporte“ (angl. „Safe harbour“, „Saugus uostas“), kurį koordinuoja Europos olimpinių komitetų (EOC) biuras prie Europos Sąjungos, partneriu. Ši iniciatyva skirta stiprinti apsaugos mechanizmus visame Europos sporte ir kurti visiems saugesnę aplinką.
Apie LTOK
Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) yra savarankiška, ne pelno siekianti, visuomeninė, pasaulio olimpiniam judėjimui priklausanti organizacija. LTOK aktyviai įgyvendina Tarptautinio olimpinio komiteto programas ir darbotvarkę – remia bei vykdo Olimpinio švietimo projektus, skatina lyčių lygybę ir kilnų elgesį sporte, sporto visiems plėtotę, rūpinasi olimpinio judėjimo populiarinimu, jo istorijos įamžinimu, šalies olimpiniam judėjimui nusipelniusiais žmonėmis.
LTOK taip pat bendradarbiauja su tarptautinėmis olimpinėmis organizacijomis ir dirba su iniciatyvomis, skatinančiomis sportuoti visų visuomenės sluoksnių atstovus. Savo veikla LTOK siekia gerinti šalies sporto laimėjimus, skatinti fizinį aktyvumą ir atstovauti Lietuvos interesams pasaulinėje olimpinėje arenoje.
Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) padarė didelę pažangą sprendžiant sporto saugumo klausimus, teikdamas prioritetą sportininkų ir jų palydos saugumui bei gerovei. Atsižvelgdamas į pasaulinį judėjimą, skatinantį saugią sporto aplinką, LTOK įgyvendino įvairias iniciatyvas, skirtas piktnaudžiavimo, priekabiavimo ir diskriminacijos prevencijai Lietuvos sporte. 2020 m. (rugpjūčio 13 d.) LTOK vykdomasis komitetas priėmė „Priekabiavimo, seksualinio priekabiavimo ir smurto LTOK prevencijos taisykles“. Taisyklės numato nemokamą teisinę pagalbą, kurią teikia advokatų profesinė bendrija „IUSTUM“. LTOK sudarė sutartį su šia organizacija, siekdama užtikrinti anonimiškumą ir suteikti teisinę pagalbą visiems to pageidaujantiems sportininkams, sporto federacijoms, treneriams ir t.t. Nuo 2023 m. LTOK dirba TOK sertifikuotas sporto apsaugos pareigūnas. Be to, LTOK dalyvauja „Erasmus+“ projektuose „GUARD“ („Saugi aplinka vaikams sporte“) ir „Safe Harbour“ („Saugus uostas“) ir yra pasirengusi parengti ir priimti reikiamą apsaugos politiką.
LTOK vaidmuo projekte „SAUGUS UOSTAS“
Projekte „SAUGUS UOSTAS“ LTOK atliks svarbų vaidmenį pritaikant Europos reagavimo sistemą prie nacionalinių sąlygų. LTOK pareigos apima ir nacionalinės strategijos parengimą. Ši strategija turi nubrėžti apsaugos veiksmų gaires, numatyti privalomų mokymų vadovams ir nacionalinėms federacijoms organizavimą bei nacionalinio renginio, skirto suinteresuotųjų šalių informuotumui didinti, surengimą. Be to, LTOK dalyvaus apsikeitimo patirtimi apskritojo stalo diskusijose, prisidės prie teminių seminarų ir įvairiais kanalais skleis projekto rezultatus. Aktyviai dalyvaudama visose projekto veiklose, LTOK padės užtikrinti sėkmingą apsaugos priemonių įgyvendinimą ir tvarumą.
Pagrindinė informacija apie projektą „SAUGUS UOSTAS“
Projektas „SAUGUS UOSTAS“ (angl. „SAFE HARBOUR“, sutr. „Reagavimo mechanizmų stiprinimas užtikrinant saugumą Europos sporte“), yra 30 mėnesių trukmės projektas, kurį bendrai finansuoja Europos Sąjunga pagal „Erasmus+“ programą „Sportas 2024“. Konsorciume, kurį koordinuoja EOC ES biuras, kaip apsaugos, žmogaus teisių ir teisės ekspertai dalyvauja Thomas More ir Asser institutas, 2 tarptautinės federacijos (Tarptautinė biatlono sąjunga ir Tarptautinė ledo ritulio federacija) ir 20 nacionalinių olimpinių komitetų (Belgijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Kroatijos, Kipro, Čekijos, Danijos, Vokietijos, Vengrijos, Kosovo, Latvijos, Lietuvos, Liuksemburgo, Maltos, Juodkalnijos, Norvegijos, Lenkijos, Portugalijos, Rumunijos, Slovakijos ir Slovėnijos). Be to, išorės institucijos teisėmis dalyvauja ir Tarptautinis olimpinis komitetas.
Projektu siekiama stiprinti Europos nacionalinių olimpinių komitetų ir federacijų gebėjimus spręsti apsaugos problemas nustatant trūkumus, kuriant Europos reagavimo sistemą ir skatinant bendradarbiavimą. Ši sistema bus pritaikyta prie nacionalinių aplinkybių ir papildyta mokymų ir informuotumo didinimo iniciatyvomis, siekiant sustiprinti apsaugos priemones tiek nacionaliniu, tiek Europos lygmeniu. Todėl projektu „SAUGUS UOSTAS“ siekiama nacionaliniams olimpiniams komitetams ir federacijoms, kaip partneriams, suteikti priemones ir pasitikėjimą, kad jos galėtų įgyvendinti veiksmingas apsaugos priemones, kartu sukuriant tvirtą paramos tinklą apsaugos pareigūnams ir padedant pamatus būsimam IOC regioniniam apsaugos centrui.