Išdalyti Lietuvos sporto apdovanojimai: pagerbti geriausi šalies atletai

Teksto autorius: Monika Svėrytė

2021 m. gruodžio 21 d.

Manto Gudzinevičiaus nuotr.

2021-iesiems skaičiuojant paskutines dienas, Vilniuje pagerbti geriausi Lietuvos sportininkai. Po metų pertraukos į parodų rūmus „Litexpo“ sugrįžo prestižiniai Lietuvos sporto apdovanojimai – antradienio vakarą šimtai susirinkusių svečių sveikino olimpinio ir paralimpinio sporto atletus, jų trenerius.

Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK), Lietuvos paralimpinio komiteto (LPAK) ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) organizuojamas renginys jau tapo gražia tradicija – geriausi Lietuvos sportininkai kasmet apdovanojami nuo 1994-ųjų. Antradienį šventiniu raudonu kilimu žengė būrys pasipuošusių sporto entuziastų, tarp jų – atletai, jų komandos nariai, sporto, kultūros ir švietimo pasaulio atstovai, politikai, diplomatai ir daugelis kitų.

„Ši šventė – dar viena proga padėkoti mūsų sportininkams, treneriams, medikams ir kitiems specialistams už atsidavusį ir sunkų darbą, kurio dėka Lietuvos vardas garsiai skamba pasaulyje. Pastarieji metai sporto bendruomenei nebuvo lengvi, todėl noriu mums visiems palinkėti vienybės, įsiklausymo ir dar glaudesnio darbo sporto ir sportininkų labui“, – sakė olimpinė čempionė, LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė.

Šešiose nominacijose bus apdovanoti ir olimpinio, ir paralimpinio sporto atletai.

„Džiaugiuosi, kad šiemet kartu apdovanojame olimpinio ir paralimpinio sporto atstovus. Tai – ne tik ilgus metus besitęsiančio bendradarbiavimo su Lietuvos paralimpiniu komitetu, bet ir lygybės sporte simbolis“, – įsitikinusi D. Gudzinevičiūtė.

Lietuvos sporto apdovanojimų laureatai (Manto Gudzinevičiaus nuotr.)

Lietuvos sporto apdovanojimų laureatai (Manto Gudzinevičiaus nuotr.)

Vienybe apdovanojant sportininkus džiaugėsi ir LPAK prezidentas Mindaugas Bilius. Pasak jo, tai, kad vienoje scenoje skiriamas dėmesys tiek olimpiečiams, tiek paralimpiečiams rodo, kad visuomenė tampa vis brandesnė.

„Sveikinu atletus laureatus, kurie savo pergalėmis džiugino Lietuvos žmones, įkvėpė jiems pasididžiavimo savo šalimi, tikėjimo jos ateitimi. Dėkoju jiems už sunkų darbą ir atsidavimą, gerbėjams – už neįtikėtiną palaikymą, kurio sulaukėme šiais metais. Ačiū visiems remiantiems sportą ir taip prisidedantiems prie Trispalvės kelionių per visą pasaulį. Ačiū Lietuvos tautiniam olimpiniam komitetui už kvietimą švęsti kartu, o sporto bendruomenei – susitelkimo ir vienybės ieškant sprendimų, kurie leistų išsaugoti ilgametį įdirbį – šiandienos ir ateities Lietuvos pergalių garantą“, – kalbėjo M. Bilius.

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė kalbėjo, kad nors pastarieji metai ir nebuvo lengvi, net sudėtingomis sąlygomis sportininkams pavyko pasiekti puikių laimėjimų.

„Jūsų pasiaukojimas, pergalių siekis kiekvienam mūsų yra sektinas pavyzdys. Gerinti rezultatams reikia ne tik didinti finansavimą sportui, bet ir esminių pokyčių. Tikiuosi, kad jau parengti sporto bendruomenės siūlymai, kaip keisti ir tobulinti šalies sporto sistemą, kad ši gebėtų paruošti aukščiausio lygio sportininkų, padės grąžinti mūsų sportą į patį aukščiausią lygį“, – kalbėjo J. Šiugždinienė.

+21

Šventinis Lietuvos sporto apdovanojimų vakaras prasidėjo muzikine programa – susirinkusius su simboline daina „Aš esu vėliava“ sveikino Vidas Bareikis. Renginio vedėjų vairas buvo patikėtas jo vedėjams, patyrusiems televizijos vilkams Ievai Stasiulevičiūtei ir Mindaugui Stasiuliui.

Tarę sveikinimo žodį jie pristatė visas nominacijas ir pirmuosius nugalėtojus. Šias metais sportininkai buvo vertiname keliose skirtingose kategorijose, į geriausių sportininkų vardą pretendavo olimpinių sporto šakų atstovai, atskirai buvo pagerbti ir paralimpiečiai. 

Apdovanojimų metu olimpinio ir paralimpinio sporto atletai pagerbiami šiose nominacijų kategorijose: „Metų sportininkas“, „Metų sportininkė“, „Metų komanda“, „Metų treneris(-ė)“, „Metų proveržis“.

Lietuvos sporto apdovanojimų olimpinio sporto laureatus rinko Lietuvos sporto apdovanojimų taryba, sudaryta iš ŠMSM, LTOK, LPAK, Lietuvos sporto žurnalistų federacijos, Lietuvos savivaldybių sporto padalinių vadovų asociacijos, Nacionalinės sportininkų asociacijos atstovų. Nominantai buvo renkami atsižvelgiant į 2021-aisiais olimpinių sporto šakų olimpinėse rungtyse (ar kategorijose) pasiektus rezultatus.

Balsuoti buvo kviečiami ir sporto gerbėjai, savo nuomonę iki gruodžio 14 dienos jie galėjo išreikšti portale LTOK.lt. Renkant nugalėtojus visuomenės balsas sudarė 25 proc.

Susumavus rezultatus galiausiai paaiškėjo 2021 metų laimėtojai. Pirmąjį apdovanojimą „Metų komandos“ paralimpinėje kategorijoje iškovojo Lietuvos vyrų golbolo rinktinė, šiais metais laimėjusi medalius ir Tokijo vasaros paralimpinėse žaidynėse, ir Europos čempionate. Paralimpiniame Tokijuje Lietuvos rintinės vyrai vėl įrodė esantys elite: nužygiavo iki mažojo finalo, kuriame pasipuošė bronzos medaliais. Metus komanda baigė skambiu akordu Senojo žemyno pirmenybėse, penktą kartą istorijoje tapdama Europos čempione. Titulą Lietuvos rinktinė susigrąžino po ketverių metų pertraukos.

Lietuvos vyrų golbolo rinktinė (Manto Gudzinevičiaus nuotr.)

Lietuvos vyrų golbolo rinktinė (Manto Gudzinevičiaus nuotr.)

„Dėkojame už įvertinimą. Trijų metų derlius, du medaliai – manau, komanda verta šito apdovanojimo“, – atsiimdami apdovanojimą kalbėjo Lietuvos vyrų golbolo rinktinės nariai. Jiems statulėlę įteikė V. Bareikis.

Olimpine „Metų komanda“ pretendavo tapti treko dviratininkės Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė, Lietuvos regbio rinktinė 7×7, irkluotojos Milda Valčiukaitė ir Donata Karalienė. Geriausiomis šiemet įvertintos irkluotojos, joms apdovanojimą įteikė Gabrielius Liaudanskas-Svaras.

„Mes, sportininkai, dažnai kalbame apie tai, ką paaukojame sportuodami. Man prireikė daug laiko suprasti, kad mes neaukojame, sportuodami mes turime privilegiją. Turime komandą, kurios dėka galime siekti svajonių, šalia mūsų yra artimieji, kurių širdys tai pat stipriai plaka. Man niekas nepasakė, kad sportas turi šalutinį poveikį: sportas kuria draugystes, sportas kuria šeimas. Kodėl poveikis šalutinis? Norėjau pasakyti sudie, bet pasakyti sudie negaliu. Tačiau, kaip sako Juozukas – overurar“, – siųsdama oro bučinį nuo scenos kalbėjo M. Valčiukaitė.

Milda Valčiukaitė ir Donata Karalienė (Manto Gudzinevičiaus nuotr.)

Milda Valčiukaitė ir Donata Karalienė (Manto Gudzinevičiaus nuotr.)

Geriausių paralimpinio sporto „Metų treneriu“ įvertintas plaukimo treneris Ramūnas Leonas. Plaukimo specialistas iš Kauno pasiekė pačių aukščiausių rezultatų su savo auklėtiniu Edgaru Mataku. R. Leono treniruojamas neregys plaukikas šiais metais iškovojo Tokijo vasaros paralimpinių žaidynių bronzos medalį, o prieš tai Europos čempionate nuskynė net tris auksinius apdovanojimus, taip paskelbdamas apie sugrįžimą į pasaulio elitą. R. Leoną apdovanojo fizikas, habilituotas fizinių mokslų daktaras Jūras Banys.

„Trenerio misija – kaip mokslinio vadovo: jis turi suformuluoti užduotį, iškelti tikslus ir jei viską daro teisingai, jo mokiniai pasiekia aukštumų. Niekas geriau už mokslininkus nesupranta, kaip jaučiasi sportininkai“, – sakė J. Banys.  

„Ačiū už apdovanojimą, jis man labai daug reiškia“, – dėkojo R. Leonas.

Ramūnas Leonas (Manto Gudzinevičiaus nuotr.)

Ramūnas Leonas (Manto Gudzinevičiaus nuotr.)

Gausių ovacijų „Metų trenerio“ kategorijoje sulaukė ir Tokijo olimpinėse žaidynėse 2 vietą užėmusios penkiakovininkės Lauros Asadauskaitės-Zadneprovskienės treneris Andrejus Zadneprovskis. Šioje kategorijoje taip pat nominuoti buvo Tokijo žaidynėse 4 vietą užėmusių irkluotojų Mildos Valčiukaitės ir Donatos Karalienės treneris Virgaudas Leknickas bei Tokijo žaidynėse 5 vietą užėmusių dviratininkių Simonos Krupeckaitės ir Miglės Marozaitės treneris Dmitrij Leopold. A. Zadneprovskį scenoje sveikino ir apdovanojimą jam įteikė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.

„Ačiū Laurai, kad ji sugebėjo ir atvežė Tokijo sidabrinį medalį. Visiems noriu palinkėti daug sveikatos“, – kalbėjo Metų treneris.

Andrejus Zadneprovskis (Manto Gudzinevičiaus nuotr.)

Andrejus Zadneprovskis (Manto Gudzinevičiaus nuotr.)

Nebuvo nepastebėti ir tie, kurie šiemet pagerino savo asmeninius rezultatus, jie įvertinti „Metų proveržio“ kategorijose. Paralimpinio sporto „Metų proveržiu“ pripažintas dziudo imtynininkas Osvaldas Bareikis. Regėjimo negalią turinčiam sportininkui šiais metais pavyko pasiekti ilgametės karjeros aukštumų – iškovoti Tokijo paralimpinių žaidynių bronzos medalį svorio kategorijos iki 74 kilogramų varžybose. Daugkartiniam Lietuvos dziudo ir sambo turnyrų prizininkui šis medalis – kol kas aukščiausias karjeros pasiekimas.

O. Bareikį sveikino Edmundas Jakilaitis. „Labai norėčiau paspausti šiam žmogui ranką, bet labai nenorėčiau patekti į šio žmogaus rankas – jos tikrai labai labai stiprios“, – teikdamas statulėlę juokavo E. Jakilaitis.

„Metai buvo labai sunkūs. Gavęs šansą Tokijuje parodžiau, kad pasiryžimas, sunkus darbas atsiperka. Jei nepasiduodi, ateina tas sunkaus darbo įvertinimas, pasiekimas“, – sakė O. Bareikis.

Osvaldas Bareikis (Manto Gudzinevičiaus nuotr.)

Osvaldas Bareikis (Manto Gudzinevičiaus nuotr.)

Olimpinio sporto „Metų proveržio“ kategorijoje pergalę iškovojo Lietuvos vyrų regbio 7×7 rinktinė. Jai teko susirungti su dviem nominantėmis – plaukike Kotryna Teterevkova ir dviratininke Olivija Baleišyte, tačiau regbininkai sulaukė didžiausio komisijos palaikymo. Apdovanojimą rinktinei įteikė LTOK prezidentė D. Gudzinevičiūtė.

„Regbis mūsų šalyje dažnam negirdėtas. Tačiau bendruomenė stipri ir ji vis labiau plečiasi. Tikimės, kad kitąmet turėsime ne tik Metų proveržį, bet ir dar geresnius rezultatus“, – sakė vyrų regbio 7×7 rinktinė nariai.

Lietuvos vyrų regbio 7x7 rinktinė (Manto Gudzinevičiaus nuotr.)

Lietuvos vyrų regbio 7×7 rinktinė (Manto Gudzinevičiaus nuotr.)

Ovacijos skambėjo ir Lietuvos paralimpiniam plaukikui Edgarui Matakui, jis apdovanotas kaip „Metų sportininkas“. Kaunietis Tokijo paralimpinėse žaidynėse iškovojo bronzos medalį, plaukdamas 50 metrų laisvu stiliumi ir užėmė 5 vietą 100 metrų krūtine rungtyje. Regėjimo negalią turintis kaunietis 2021 m. Europos žmonių su negalia plaukimo čempionate iškovojo net tris auksinius apdovanojimus – 50 ir 100 metrų laisvu stiliumi bei 100 metrų krūtine. E. Mataką pasveikino LPAK prezidentas M. Bilius.

„Šis apdovanojimas nuspalvina visą mano kolekciją. Esu dėkingas“, – sakė E. Matakas.

Edgaras Matakas (Manto Gudzinevičiaus nuotr.)

Edgaras Matakas (Manto Gudzinevičiaus nuotr.)

Olimpiniu „Metų sportininku“ pripažintas irkluotojas Mindaugas Griškonis. Šioje kategorijoje taip pat buvo nominuoti plaukikas Danas Rapšys bei disko metikas Andrius Gudžius. Sportininką sveikino ir apdovanojimą įteikė gydytoja infektologė, profesorė Ligita Jančorienė.

„Man garbė pasveikinti Metų sportininką. Tai daugelio metų atkaklaus ir sunkaus darbo rezultatas“, – sakė L. Jančorienė.

M. Griškonis scenoje sulaukė staigmenos – nugalėtojo statulėlę į sceną įnešė jo dukra Atėnė. „Apdovanojimą norėčiau skirti visiems kolegoms sportininkams – kad mūsų balsas būtų išgirstas. Viename interviu esu minėjęs, kad valdininkai sportą vertina kadencijomis, bet mums, sportininkams, tai – visas gyvenimas“, – kalbėjo M. Griškonis.

Mindaugas Griškonis (Manto Gudzinevičiaus nuotr.)

Mindaugas Griškonis (Manto Gudzinevičiaus nuotr.)

Paralimpinėje „Metų sportininkės“ nominacijoje laimėtoja pripažinta – lengvaatletė Oksana Dobrovolskaja. Viesulu į paralimpinio sporto aukštumas įsiveržusi kaunietė šiemet debiutavo Tokijo paralimpinėse žaidynėse ir pateko į disko metimo varžybų finalą, kur užėmė aštuntą vietą. 2021 m. Europos žmonių su negalia čempionate regėjimo negalią turinti O.Dobrovolskaja iškovojo ketvirtą vietą. O. Dobrovolskaja scenoje sveikino vienas įžymiausių šalies biotechnologijų mokslų atstovų, profesorius Vladas Algirdas Bumelis.

„Šis renginys – svarbiausias metų renginys. Man malonu, kad olimpiečiai ir paralimpiečiai sportininkai susijungė į vieną šeimą“, – sakė V. A. Bumelis.

„Tai labai jaudinanti akimirka. Pildosi mano svajonės! Tai dar kartą įrodo, kad gyvenime viska įmanoma, kai šalia yra žmonės, kurie palaiko“, – sakė O. Dobrovolskaja. Jai renginio organizatoriai taip pat surengė siurprizą – paralimpietei V. Bareikis įteikė gitarą.

Oksana Dobrovolskaja (Manto Gudzinevičiaus nuotr.)

Oksana Dobrovolskaja (Manto Gudzinevičiaus nuotr.)

Paskutinis ilgai lauktas apdovanojimas atiteko Tokijo olimpinių žaidynių vicečempionei, penkiakovininkei Laurai Asadauskaitei-Zadneprovskienei, ji įvertinta kaip geriausia „Metų sportininkė“. Drauge su L. Asadauskaite-Zadneprovskiene tarp geriausių moterų sportininkių buvo nominuotos ieties metikė Liveta Jasiūnaitė ir penkiakovininkė Gintarė Venčkauskaitė. Apdovanojimą Londono olimpinei čempionei, pastarųjų olimpinių žaidynių sidabro laimėtojai įteikė muzikantas Andrius Mamontovas.

„Labai malonu jau ketvirtą kartą gauti tokią statulėlę ir būti išrinktai Metų sportininke. Man tai labai daug reiškia. Tačiau tai nėra mano vienos apdovanojimas, tai – visos mano komandos nuopelnas. Nėra geresnio jausmo, kaip stovėti ant aukščiausio laiptelio ir iškelti Lietuvos vėliavą. Noriu palinkėti niekada nepasiduoti, net iškilus sunkumams“, – sakė L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė.

Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė (Manto Gudzinevičiaus nuotr.)

Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė (Manto Gudzinevičiaus nuotr.)

Apdovanojimų ceremonijoje atskirai buvo pagerbtas ir „Už gyvenimo nuopelnus“ apdovanotas – žymus pedagogas, biomedicinos mokslų daktaras, socialinių mokslų habilituotas daktaras, sporto mokslininkas, sporto meistras, nusipelnęs treneris, profesorius Juozas Skernevičius. 

Jis paskelbė apie 300 mokslo darbų Lietuvos ir kitų šalių mokslo leidiniuose, parašė kelias dešimtis knygų, skaitė šimtus pranešimų įvairiose mokslinėse konferencijose. Solidžios sportininko karjeros metu J. Skernevičius tapo Lietuvos čempionu slidinėjimo ir baidarių irklavimo sporto šakose, Lietuvos rekordininku 20 km sportinio ėjimo rungtyje. Kaip treneris išugdė daug žymių sportininkų, prisidėjo prie olimpinių čempionų slidininkės Vidos Vencienės ir biatlonininko Algimanto Šalnos pasiekimų. Ir nors šiais metais paminėjo 90 metų jubiliejų, J. Skernevičius iki šiol bet kokiu oru dviračiu mina iki Žaliųjų ežerų ir čia paneria į ežero bangas.

Juozas Skernevičius (M. Gudzinevičiaus nuotr.)

Juozas Skernevičius (M. Gudzinevičiaus nuotr.)

Jam statulėlę įteikė kunigas Ričardas Doveika. „Šis žmogus visą savo gyvenimą yra pašventęs tarnystei, šiame žmoguje atrandame patys save. Šį vakarą išdalinome daug nominacijų, tačiau pati gražiausia nominacija – tai pagarba sau. Viską galima pasiekti pasitikint savimi, gerbiant save, išdovanojant save“, – sakė R. Doveika.

„Netikėtai čia mane pakėlė ir pristatė, esu stipriai sujaudintas. Nors 60 metų teko kalbėti prieš studentus, rašytojus, dabar susijaudinau“, – jautrią akimirką sunkiai žodžius rinko J. Skernevičius.

Pasak jo, kone 70 metų trukęs jo bendradarbiavimas su Lietuvos rinktine davė daugybę vertingų patirčių. „Man teko tyrinėti beveik visus olimpiečius, išsiaiškinti, kaip adaptuojasi jų organizmas prie įvairių fizinių krūvių. Teko kartu kopti į Olimpą. Lengva žmogaus organizmą stiprinti, bet dar labiau – sulamdyti. Visas mano gyvenimas buvo skirtas sportui. Fizinis judėjimas yra sveikatos pagrindas“, – kalbėjo J. Skernevičius.

Šventiniame renginyje tarp apdovanojimų susirinkusiems svečiams koncertavo garsiausi šalies atlikėjai, muzikinius kūrinius dovanojo Inga Jankauskaitė, Monika Punzdiūtė-Monique, Gabrielė Vilkickytė, Justinas Jarutis ir Jessica Shy, išskirtinį kvapą gniaužiantį pasirodymą surengė geriausia Lietuvos breiko šokėja Dominika Banevič–Bgirl Nicka.

Šventinį renginį buvo galima pamatyti ir televizijos ekranuose – Lietuvos sporto apdovanojimus gruodžio 23 d., nuo 19:30 val. transliavo TV3 televizija.

© 2018 LTOK, LTeam.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS