01
Jul
2025

#LTOK
Pradėjo darbą naujos sudėties LTOK sportininkų ir sportininkų palaikymo komisijos

Antradienį vyko pirmasis naujos sudėties Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) Sportininkų ir Sportininkų palaikymo komisijų posėdis. Pirminis tikslas – susipažinti su naujais nariais ir aptarti galimus planus organizuojant mokymus sportininkams, kurių metu galėtų tobulinti įvairius įgūdžius.

Sinergija tarp sportininkų ir sportininkų palaikymo komisijų

LTOK pirmą kartą įsteigė atskirą sportininkų palaikymo komisiją – iki šiol būdavo tik sportininkų komisija. Tokia praktika jau įprasta Tarptautiniame olimpiniame komitete nuo seniau – pirmą kartą IOC įsteigė sportininkų palaikymo komisiją 2010 m. Olimpiniuose namuose Lozanoje tuo pačiu vyksta ir jungtiniai posėdžiai – abiejų komisijų veiklos ir misijos yra glaudžiai susijusios. 

Šiuo metu LTOK sportininkų palaikymo komisijos pirmininkė yra olimpinė čempionė ir LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė, kuri pradėdama posėdį pasidalino IOC praktika.

„Pati esu ir Tarptautinio olimpinio komiteto Sportininkų palaikymo komisijos narė. Tokio pobūdžio komisijos poreikis ir pas mus atsirado dėl to, kad sportininkas lauke niekada nėra vienas – jį supa daugybė kitų svarbių žmonių. Tai yra treneriai, medikai, šeima, tėvai. Štai vienas LTOK sportininkų komisijos narių Justinas Plytnykas šiandien posėdyje dalyvauti negali gyvai, nes išvažiavo palaikyti savo dukros Europos jaunimo plaukimo čempionate. Žadėjo prisijungti nuotoliu.

IOC komisijoje esame pasiskirstę į tokias darbo grupes kaip tėvų, institucijų, trenerių. Siekiame ir mūsų šalyje, kad kalbėtumėmės apie galimybę daugiau prisidėti prie to, jog sportininkas jaustųsi komfortiškai ir siektų to rezultato. Emocinis komfortas yra ne mažiau svarbus, nei fizinis komfortas“, – sakė LTOK prezidentė.

Posėdis tęsėsi LTOK sportininkų palaikymo komisijos narių pasisakymais ir susipažinimu, iškart kilo diskusija dėl opiausių sportininkų problemų. 

„Jauni sportininkai yra kryžkelėje“, – prisistatydama komisijos nariams sakė olimpietė, sportininkų trenerių atstovė Irina Krakoviak-Tolstika, iš principo keldama diskusiją ir problematiką dėl jaunų sportininkų galimybių siekiant profesionalios karjeros.

„Mes galime prarasti potencialius stiprius sportininkus, kurie galėtų siekti aukštų rezultatų olimpinėse žaidynėse. Aš ir pats tik po aštuonerių metų sunkaus darbo iškovojau savo olimpinę bronzą Londone, bet tame kelyje iki to labai reikalingas visapusiškas palaikymas“, – sakė kitas komisijos narys, olimpinis prizininkas ir Lietuvos imtynių federacijos prezidentas Aleksandras Kazakevičius.

Kiti LTOK sportininkų palaikymo komisijos nariai yra olimpinis vicečempionas, Lietuvos irklavimo federacijos generalinis sekretorius Saulius Ritter, kuris taip pat yra IOC programos „Believe in Sport“ ambasadorius, atsakingos už sąžiningą sportą ir sutartų varžybų prevenciją. Taip pat komisijoje yra sportininkų tėvų atstovas J. Plytnykas, olimpinis vicečempionas, LTOK generalinis sekretorius Mindaugas Griškonis, Lietuvos sporto medicinos federacijos prezidentas Paulius Petraitis ir Sostinės ledo ritulio akademijos vadovė Dalia Katulė.

Po forumo – nauja Sportininkų komisijos pirmininkė

Atsinaujinusioje LTOK sportininkų komisijoje yra nauji keturi olimpiečiai – raitelė Justina Vanagaitė-Samuilė, imtynininkas Mantas Knystautas, baidarininkas Artūras Seja ir trišuolininkė Diana Zagainova. Jie prisijungė prie jau komisijoje buvusių M. Griškonio, S. Ritter, olimpinio prizininko ir dabartinio Lietuvos baidarių ir kanojų federacijos generalinio sekretoriaus Edvino Ramanausko, olimpiečių Brigitos Virbalytės-Dimšienės ir Simonos Krupeckaitės.

Nariai aptarė komisijos tikslus, rūpesčius, su kuriais susiduria sportininkai bei galimybes prisidėti prie jų sprendimo. 

Vienas pagrindinių posėdžio klausimų – Tarptautinio sportininkų forumo Lozanoje aptarimas, įspūdžiais pasidalijo jame dalyvavęs LTOK sportininkų komisijos pirmininkas Mindaugas Griškonis.

„Man pačiam teko dalyvauti jau antrame tokiame forume. Daug sporto žvaigždžių iš viso pasaulio, tikrai labai informatyvus ir naudingas renginys. Buvo ne tik svarbių diskusijų apie sportininkų teises, bet ir įvairių dirbtuvių – pats dalyvavau su antidopingo susijusiame seminare. Sportininkai atvirai dalijosi patirtimis kokių sunkumų sukelia įvairios procedūros priduodant antidopingo mėginius, kai gali būti pažadintas bet kuriuo paros metu, gali kentėti poilsis prieš svarbų startą – pats juos suprantu kaip buvęs sportininkas“, – sakė olimpinis vicečempionas M. Griškonis.

Vis tik sudalyvavęs jau dviejuose Tarptautiniuose sportininkų forumuose M. Griškonis teigė norintis perleisti pirmininko poziciją kitam dar aktyviam profesionaliam sportininkui. Pirmininko siūlymas buvo šias pareigas perimti aktyviai olimpietei Justinai Vanagaitei-Samuilei, komisija išreiškė palaikymą. Kandidatūrą dar turės patvirtinti LTOK Vykdomasis komitetas, o Sportininkų komisijoje M. Griškonis lieka komisijos nariu, įvardijęs ir motyvą šiems pokyčiams.

„Iš tikrųjų, pats forumo metu susidūriau su nemalonia situacija, kai pasakytas komplimentas ir parodytas dėmesys kitos lyties atstovei buvo priimtas ne visai tinkamai. Pajaučiau koks yra ryškus skirtumas tolerancijos ribų tarp skirtingų kultūrų – ne visi vienodai suprantame humorą, ne visi vienodai gali suprasti pasakytą komplimentą ar pastabą. Tai mane paskatino prisiimti atsakomybę ir atsistatydinti iš pirmininko pareigų“, – sakė M. Griškonis.

„Ši situacija tik parodo, kad privalome būti budrūs. Reikia suprasti, kad tai, kas tinkama artimoje aplinkoje, kitoje vietoje gali būti nepriimtina, nors jus vienija viena sporto šaka, interesai, bet kitose kultūrose tai gali būti nepriimtina. Svarbu suprasti, kad tolerancijos ribos tarp skirtingų kultūrų labai skiriasi“, – sakė LTOK prezidentė D. Gudzinevičiūtė.

Dėl šios priežasties M. Griškonis posėdžio metu iniciavo organizuoti mokymų ciklą apie saugią aplinką sporte ir apie ribų supratimą tarp skirtingų kultūrų sportininkų. Sportininkų komisija turi iš IOC dotaciją, kurią gali panaudoti organizuojant edukacines veiklas atletams aktualiais klausimais.

Tęsiant šią diskusiją A. Kazakevičius pripažino, kad informacijos šiomis temomis labai trūksta ir pateikė savo sporto šakos atvejį: „Yra buvusi situacija, kai po pergalės vienas treneris taip džiaugėsi, kad apsikabino teisėją – visa tai vos nesibaigė jam kalėjimu“.

Sportininkų komisijos iniciatyva planuojama organizuoti ir kitų naudingų mokymų ciklą, tokių kaip psichologija, antidopingas, viešasis kalbėjimas.