logo
days
hours
mins
secs
08
Apr
2020

#TOK
Paskelbtos Tokijo olimpinių žaidynių atrankos principų korekcijos

Po sprendimo Tokijo vasaros olimpines žaidynes perkelti į 2021 metus Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) sudarė darbo grupę pavadinimu „Pirmyn“ (angl. „Here we go“). Ilgą sąrašą darbų atlikti turinti ekspertų grupė antradienį atsakė į sportininkams itin aktualų klausimą – buvo pakoreguoti olimpinių žaidynių atrankos sistemos principai.

Nors kiekvienos vasaros sporto šakos kvalifikacijos sistemą nustato tarptautinės federacijos, tačiau jos privalo laikytis TOK nustatytų atrankos principų. Ją sudaro taisyklės, procedūros ir kriterijai, nustatyti laikantis olimpinės chartijos ir patvirtini (TOK) Vykdomojo komiteto.

Esminės Tokijo olimpinių žaidynių atrankos sistemos principų korekcijos:

1. Prailgintas kvalifikacijos laikotarpis ir nauji terminai

  • Olimpinė atranka baigsis 2021 m. birželio 29 d. Jeigu tarptautinės federacijos nuspręstų nustatyti kitokį kvalifikacijai skirtą laikotarpį, jis turi baigtis iki nustatytos datos.

  • Galutinis sportininkų registracijos terminas pakeistas į 2021 m. liepos 5 d.

  • Siekiant atletams ir nacionaliniams olimpiniams komitetams (NOK) suteikti aiškumo, kvalifikacijos sistemų korekcijos bus užbaigtos kaip įmanoma greičiau.

2. Kvotų paskirstymas

  • Nepaisant žaidynių nukėlimo atletai ir NOK’ai, kurie jau iškovojo kelialapius į Tokijo olimpines žaidynes, jų nepraras. Šiuo metu 57 proc. kvotų jau buvo išdalinta, o šalia šių atletų prisijungs dar apie 5000 sportininkų.

  • Vienais atvejais kelialapius atletai iškovoja asmeniškai, kitais jie atitenka NOK’ams. Tačiau bet kokiu atveju, kaip numatyta olimpinėje chartijoje, galutinis verdiktas, ką siųsti į Tokijo olimpines žaidynes, priklauso NOK’ų atstovams.

  • Prioritetu išlieka, kur įmanoma, kvotų paskirstymų metodus išlaikyti kuo panašesnius į originalią kiekvienos sporto šakos kvalifikacijos sistemą. Principai skatina tarptautines federacijas sportininkams, praradusiems galimybę iškovoti kelialapį, sudaryti sąlygas tai pasiekti organizuojant tokį patį varžybų skaičių.

  • Kalbant apie scenarijų, kuomet kvotos turėjo būti paskirstomos pagal reitingą, tarptautinės federacijos turi pilną teisę nustatyti naują reitingavimo terminą ir būdą. TOK supranta tokių sprendimų jautrumą. Turi būti rastas balansas tarp sportininkų, beveik užsitikrinusių vietą žaidynėse pagal 2020 m. terminus, apsaugojimo ir užtikrinimo, kad Tokijo olimpinėse žaidynėse varžysis elitiniai sportininkai, t.y. kad į jas patekti galėtų ir geriausius rezultatus 2021 m. demonstravę atletai.

  • Kad būtų pasiektas susitarimas dėl teisingo ir skaidraus sprendimo, tarptautinės federacijos yra raginamos bendradarbiauti su atletų komisijomis.

3. Tinkamumo kriterijus

  • Laikantis principo, kad kelialapius jau iškovoję sportininkai išsaugoja savo vietą žaidynėse, tarptautinės federacijos gali prailginti amžiaus cenzo kriterijų, jeigu toks egzistuoja, kad atletai išsaugotų savo teisę varžytis olimpinėse žaidynėse ir 2021 m. liepos 23 – rugpjūčio 8 dienomis. Vienintelė išimtis – jeigu tarptautinė federacija nustatys, kad toks sprendimas sukels riziką atletų sveikatai.

  • Kalbant apie amžiaus cenzo kriterijų jauniesiems atletams, jeigu toks egzistuoja, TOK suteikia visišką sprendimų galią tarptautinėms federacijoms įvertinti, ar sportininkas, kuris nebūtų galėjęs dalyvauti žaidynėse 2020 m. liepą, galės dalyvauti 2021-aisiais.

  • Pagrindinis principas planuojant likusias olimpinės atrankos varžybas – sportininkų sveikata. TOK sprendimas žaidynes iš 2020 m. perkelti į 2021-uosius susijęs su sportininkų galimybėmis konkuruoti vienodomis sąlygomis ir varžyboms pasiruošti tinkamai, todėl reikalaujama, kad bet kokios atrankos varžybos turi būti surengtos tik įvertinus galimą COVID-19 viruso poveikį. Šiuo periodu TOK taip pat maksimaliai didina informaciją ir sportininkų palaikymą „Athlete-365“ platformoje.

Visus 2020 m. Tokijo olimpinių žaidynių atrankos sistemų principus su naujausiais atnaujinimais (jie pažymėti geltonai) galima rasti čia.