2016 / 07 / 24

TOK priėmė sprendimą dėl Rusijos rinktinės

Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) sekmadienį sušaukė Vykdomojo komiteto posėdį, kuriame priėmė sprendimą dėl Rusijos sportininkų dalyvavimo Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse.

Priimdamas sprendimą TOK Vykdomasis komitetas vadovavosi esmine Olimpinės chartijos taisykle ginti švarius sportininkus.

Sprendimas taip pat buvo priimtas atsižvelgus į Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) nepriklausomo eksperto ataskaitoje pateiktas išvadas ir Tarptautinio sporto arbitražo teismo (CAS) sprendimą atmesti Rusijos olimpinio komiteto apeliaciją dėl Tarptautinės lengvosios atletikos federacijos (IAAF) sprendimo iš XXXI olimpiados žaidynių eliminuoti Rusijos lengvaatlečių rinktinę.

Kaip teigiama TOK pranešime, telekonferencijoje posėdį pradėjo Rusijos olimpinio komiteto prezidentas Aleksandras Žukovas, kuris patikino, kad Rusija ir Rusijos olimpinis komitetas bendradarbiaus su visomis tarptautinėmis organizacijomis, kad būtų atskleista kuo daugiau susijusios informacijos, bei vykdys Rusijos antidopingo sistemos restruktūrizaciją. Jis taip pat teigė, kad visi į Rio de Žaneiro olimpines žaidynes atsirinkę sportininkai per pastarąjį pusmetį buvo testuojami tarptautinių antidopingo agentūrų. Mėginius, kurie buvo tiriami užsienio laboratorijose, ėmė užsienio kontrolieriai. Rusijos sportininkai dalyvavo įvairiose varžybose, skirtingų sporto šakų atstovai pateikė daugiau nei 3 tūkst. mėginių, kurių didžioji dalis buvo neigiami.

TOK Vykdomasis komitetas aptarė Rusijos olimpinio komiteto statusą. Pabrėžiama, kad nepriklausomo eksperto ataskaitoje nepateikiama neigiamos informacijos apie šią instituciją.

TOK vykdomasis komitetas taip pat atsižvelgė į Tarptautinės šaudymo sporto federacijos laišką, kuriame patvirtinama Tarptautinės antidopingo agentūros informacija apie tris trūkstamus mėginius. Federacija patvirtino, kad visi trys mėginiai buvo ištirti, gautas teigiamas rezultatas buvo užregistruotas prieš dingstant mėginiams ir visos atitinkamos procedūros jau yra vykdomos.

Pagal nepriklausomo eksperto ataskaitoje nustatytus pažeidimus, visus Rusijos sportininkus, siekiančius dalyvauti Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse, palies bandymas manipuliuoti antidopingo sistema. Ataskaitoje teigiama, kad „dėl labai įtemptų laiko terminų“, ataskaitoje buvo tik „paliestas visų turimų duomenų paviršius“. Todėl TOK Vykdomasis komitetas priėjo išvados, kad negalima apsiriboti tik ataskaitoje minimais sportininkais, atstovaujančiais 20 vasaros olimpinio sporto šakų.

Atsižvelgiant į šias aplinkybes, Rusijos sportininkai atstovaujantys bet kuriai iš 28 olimpinių vasaros sporto šakų turi prisiimti kolektyvinės atsakomybės pasekmes tam, kad būtų apsaugotas olimpinių varžybų patikimumas, tokiu atveju nekaltumo prezumpcija jiems negali būti taikoma. Iš kitos pusės, turi būti atsižvelgtą į natūralų ir individualų teisingumą, į kurį kiekvienas žmogus turi teisę. Tai reiškia, kad kiekvienam sportininkui, kurį palietė ši situacija, turi būti suteikta galimybė paneigti kolektyvinės atsakomybės taikymą savo individualiu atveju.

Po svarstymų TOK Vykdomasis komitetas nusprendė:

1. TOK neleis Rio de Žaneiro olimpinės žaidynėse dalyvauti Rusijos sportininkams, kurie negali įvykdyti toliau išvardintų reikalavimų.

2. Sportininko dalyvavimas žaidynės bus galimas tik tuo atveju, jei jis galės pateikti įrodymus, tenkinančius jo sporto šakos federaciją ir atitinkančius šiuos kriterijus:

  • Tarptautinės sporto šakų federacijos, sudarydamos galinčių žaidynėse dalyvauti sportininkų sąrašus, turi vadovautis Pasaulinės antidopingo agentūros kodeksu ir kitais principais, dėl kurių buvo sutarta TOK susirinkime 2016 m. birželio 21 d.
  • Tarptautinės sporto federacijos teigiamo dopingo testo nebuvimo negali laikyti pakankamu kriterijumi.
  • Tarptautinės sporto federacijos turi atlikti individualią kiekvieno sportininko antidopingo bylos analizę, atsižvelgiant į tarptautinio testavimo patikimumą ir sporto šakos specifiką.
  • Tarptautinės sporto federacijos turi išnagrinėti nepriklausomo eksperto ataskaitoje pateiktą informaciją ir gauti iš Pasaulinės atidopingo agentūros joje minimų sportininkų ir pareigūnų pavardes. Nei sportininkai, nei pareigūnai ar nacionalinės federacijos, minimos ataskaitoje, negali būti akredituoti olimpinėms žaidynėms.
  • Tarptautinės sporto federacijos turi vadovautis atitinkamomis taisyklėmis ir pritaikyti sankcijas nacionalinėms sporto federacijoms.

 3. Rusijos olimpinis komitetas negali siųsti į Rio de Žaneiro olimpines žaidynes sportininkų, kuriems buvo taikytos sankcijos dėl dopingo vartojimo, net jei šios sankcijos jau nebegalioja.

 4. TOK leis žaidynėse dalyvauti tik tiems sportininkams, kurie gali įvykdyti 2 ir 3 sąlygas ir jei atitikimą šioms sąlygoms patvirtins nepriklausomi Tarptautinio sporto arbitražo teismo ekspertai.

5. Žaidynėse dalyvaujantys Rusijos sportininkai  bus griežtai tikrinami ne varžybų metu, testavimai bus koordinuojami su Tarptautinėmis sporto federacijomis ir WADA. Jei šioje programoje bus nedalyvaujama dėl bet kokių priežasčių, bus atimta akreditacija.

TOK gali pritaikyti papildomas sankcijas po to, kai nepriklausomas ekspertas pateiks galutinę ataskaitą.

Visą TOK sprendimo tekstą galite rasti čia.

LTOK prezidentės Dainos Gudzinevičiūtės komentaras:

„Šiandien Tarptautinis olimpinis komitetas priėmė tikrai nelengvą sprendimą. Jis yra logiškas, nes iš dopingo nevartojusių sportininkų neturi būti atimta teisė startuoti Rio de Žaneire. Neabejoju, kad žaidynėse pasirodysiantys Rusijos sportininkai bus griežtai tikrinami, juos testuos užsienio ekspertai, mėginiai bus tiriami užsienio laboratorijose, todėl tyrimų rezultatai bus patikimi, o švarūs sportininkai žinos, kad dalyvauja sąžiningoje kovoje. Nepriklausomo WADA eksperto ataskaitoje atskleisti faktai sukrėtė sporto bendruomenę, tačiau tuo pačiu ir suteikė svarbų postūmį tobulinant dopingo kontrolės sistemą – Tarptautinis olimpinis komitetas jau žengė ne vieną svarbų žingsnį, kad būtų išaiškinti nesąžiningai rezultatų siekę sportininkai ir apsaugoti švarūs atletai, tai didelių pokyčių pradžia. Olimpinėse žaidynėse turi būti užtikrinta švari ir garbinga kova – tai olimpinio judėjimo pagrindas.“Partneriai

Egles Sanatorija 4f logo czarne na bialym tv3 logo cmyk TV6 LOGO 2013 tv3 lt ERGO logo 22 TOY logo colour 2000px v02 Vakaru laivu gamykla CMYK OLIFEJA logo main colour PNG

Rėmėjai

Affidea logos RGB 5 web glimstedt l r impuls

© 2013 LTOK. Visos teisės saugomos.

IDEA – interneto svetainių kūrimas