2018 / 08 / 13

Sporte iššūkiai abiems lytims yra panašūs

Šis tekstas - LTOK prezidentės žodis "Olimpinės panoramos" žurnale. Jį virtualiai pavartyti galite paspaudę ČIA.

Olimpinė čempionė Daina Gudzinevičiūtė, LTOK prezidentė:

Kai kalbame apie lyčių lygybę sporte, omenyje turime ne tik vienodą moterų ir vyrų skaičių varžybose. Tai kur kas platesnė tema, aprėpianti trenerių, aptarnaujančio personalo, moterų skaičių vadovaujančiose pozicijose. Tai tema, liečianti priekabiavimą, trenerių-auklėtinių elgseną, patyčias, psichologiją, pasirinkimo teisę ir net atletų, ypač moterų, įvaizdį, jų rodymą ar atvaizdo naudojimą žiniasklaidoje.

Kovodami už vienodas lyčių galimybes sporte nesiekiame žūt būt moterį pasodinti į aukštą postą. Tiek LTOK, tiek Tarptautinis olimpnis komitetas (IOC) laikosi pozicijos, kad moteriai reikia suteikti galimybę kelti kvalifikaciją, pasitikėjimą savimi, sudaryti sąlygas įgyti didesnę patirtį ir - tapus kompetetingu asmeniu, identifikuojančiu save kaip galimą lyderį - dalyvauti konkursuose, atrankose, rinkimuose, sporto struktūrose užimti vadovaujančias pareigas.

Lietuvoje šiuo klausimu sėkmingai žygiuojame į priekį. LTOK valdyboje moterų ir vyrų skaičius atitinka IOC rekomendacijas, tas pats ir LTOK administracijoje. Čia vyrų ir moterų skaičius kone identiškas. Tačiau Lietuvos olimpinių sporto šakų federacijoms (viena jų olimpinėje šeimoje – vis dar laikinai) vadovauja tik trys moterys, vienuolika moterų užima federacijų generalinių sekretorių pozicijas.

Tikrai turime daug gerų trenerių moterų, tačiau jos sudaro mažumą kalbant apie olimpinės rinktinės kandidatų trenerius. Ir nors situacija per pastaruosius penkerius metus ženkliai gerėja, dar turime kur stiebtis.

LTOK išties daug investuoja į kvalifikacijos kėlimo kursus. Juos organizuojame patys arba drauge su IOC. Projektuose dalyvauja ne mažiau kaip 40 procentų moterų. Pirmasis LTOK organizuotas moterų kvalifikacijai kelti skirtas projektas buvo „Moterų lyderių projektas: laikas pokyčiams!“. Vienu didžiausių pasiekimų laikome Vilniuje organizuotą Europos moterims skirtą „Moterų lyderystės forumą“, kurį aplankė pats IOC prezidentas Tomas Bachas.

Šiuo metu dalyvaujame tarptautiniuose projektuose „MIRACLE“, Europos tarybos ir Europos Sąjungos organizuojamame „Visi drauge – į lyčių lygybę sporte“, suomių „Sporto lyderystės programa: nauji lyderiai“ ir kituose.

Kalbėti apie lyčių lygybę sporte liepą rinkosi net dvi komisijos. Vilniuje diskutavo naujai sudaryta LTOK Lyčių lygybės sporte komisija. Labai smagu, kad jos sudėtyje turime ir tris savanorius vyrus. Romoje įvyko Europos olimpinių komitetų Lyčių lygybės sporte komisijos susitikimas.

Daugelis įsivaizduoja, kad kalbos apie lyčių lygybę skirtos tik moterims ir yra apie moteris. Realybėje ši Tarptautinio olimpinio komiteto pasirinkta kryptis skirta abiems lytims vienodai, daugelyje projektų dalyvauja po lygiai moterų ir vyrų, nes problemos ir iššūkiai abiems lytims yra panašūs.

85Partneriai

Egles Sanatorija 4f logo czarne na bialym tv3 logo cmyk TV6 LOGO 2013 tv3 lt ERGO logo 22 TOY logo colour 2000px v02 Vakaru laivu gamykla CMYK OLIFEJA logo main colour PNG

Rėmėjai

Affidea logos RGB 5 web glimstedt l r impuls

© 2013 LTOK. Visos teisės saugomos.

IDEA – interneto svetainių kūrimas