2016 / 03 / 25

Rio de Žaneiro pamokos

Straipsnio autorė - Marytė Marcinkevičiūtė.

Rio de Žaneire per pasaulio taurės varžybas prasidėjusi liūtis ir dėl to sugedęs olimpinės čempionės pistoleto lazeris sugriovė pergalingus lietuvės planus. Į varžybas sportininkai vežasi savo ginklus, o Rio de Žaneire L.Asadauskaitė atsarginio pistoleto neturėjo. „Buvau naivuolė tikėdama, kad nieko neatsitiks. Gerai, kad taip nutiko dabar, o ne per olimpines žaidynes. Jeigu būčiau turėjusi atsarginį ginklą, jam išsiimti būčiau užtrukusi kokių 10 sekundžių, o dabar praradau net dvi minutes“, – apgailestauja Lietuvos sportininkė.

Tai buvo pirmosios L.Asadauskaitės varžybos šį olimpinį sezoną. Ir jose lietuvė buvo priversta tenkintis 13 vieta, nors taikėsi į garbės pakylą. Po fechtavimo, plaukimo ir jojimo olimpinė čempionė buvo 16-ta ir į kombinuotos bėgimo ir šaudymo rungties trasą išskubėjo nuo lyderės atsilikdama 43 sek.

Paskutinė rungtis vyko labai sudėtingomis sąlygomis – pliaupiant ypač stipriam lietui, o šaudymo vietoje nebuvo stogelių. Iš pradžių Laura lenkė konkurentes vieną po kitos, bet nustojo veikti pistoleto lazeris, taigi stovint šaudykloje beliko stebėti, kaip aplenktos varžovės susigrąžina pozicijas.

Pirmą kartą užsukusi į šaudyklą Laura penkis taiklius šūvius atliko per 10,67 sek., antrąsyk sugaišo 17,95 sek. Deja, trečiasis ir ketvirtasis apsilankymas šaudykloje sugaišino po 50 sek., o taikinys taip ir neužfiksavo taiklių šūvių. Sugedęs ginklas atėmė viltis užimti aukštesnę vietą. Finale taip pat startavusios Ievos Serapinaitės pistoletas nemalonių staigmenų nepateikė ir ji finišavo 16-ta.

„Pasimokiau iš klaidos ir ruošiuosi variantui B: būtinai reikia turėti atsarginį ginklą. Beje, per varžybas šaudžiau nauju, specialiai man pritaikytu pistoletu. Mano ranka yra maža, todėl pistoletui atitaikyti teko kelis kartus važiuoti pas ginklų meistrą. Po varžybų pistoletas buvo pilnutėlis vandens, jį džiovinome, bandėme atgaivinti lazerį, bet išlaidų patyrėme daug, o šansų jį sutaisyti – jokių. Laimei, man, kaip olimpinei čempionei, naują lazerį pritaisė nemokamai, o senąjį atidaviau.

Varžybų organizatoriai, žinodami orų prognozę, į tai neatsižvelgė ir šaudymo vietose nepasirūpino stogu. Kai pliaupia tokia liūtis, kitų sporto šakų varžybos dažniausiai nutraukiamos ir nukeliamos, tačiau penkiakovės varžybos vyksta toliau. Mes parašėme protestą, bet kas iš to – medaliai jau buvo išdalyti ir turėjau tenkintis siaubingu rezultatu kombinuotoje rungtyje“, – Rio de Žaneire patirtų nuoskaudų nepamiršta L.Asadauskaitė.

Olimpinė čempionė gavo gerą pamoką ir per fechtavimo varžybas, kuriose jai nebuvo įskaitytas vienas dūris. Teisėjavo trys teisėjai, kurie vienu metu padarė dvi šiurkščias klaidas ir pergalę įrašė ne L.Asadauskaitei, o jos varžovei.

„Atidžiai nepasižiūrėjusi aklai pasirašiau varžybų protokolą. Varžovė prisipažino, kad kovą pralaimėjo, bet teisėjai buvo neperkalbami. Gavau dar vieną pamoką“, – sako olimpinė čempionė.

Laura, ar tavo pažintis su Rio de Žaneiru įvyko pirmą kartą?

Ne, olimpinių žaidynių sostinėje buvau gal penkis ar šešis kartus, todėl į Rio vykau kaip į labai gerai pažįstamą vietovę. Šįkart Brazilijoje buvome šešias dienas. Atvykome iš vakaro, o kitą dieną jau rungtyniavome. Bet nereikėjo jokios adaptacijos. Varžybose teko dalyvauti tris dienas iš eilės be poilsio, o per olimpines žaidynes reikės rungtis dvi dienas. Nebus pusfinalio, vyks tik finalas, todėl bus paprasčiau ir lengviau.

Ar galėtum palyginti tau auksine tapusią Londono olimpinių žaidynių šiuolaikinės penkiakovės varžybų areną su Rio de Žaneiro?

To padaryti nelabai galėčiau, nes Rio de Žaneire dar ne visas penkiakovės varžybų aikštynas baigtas. Olimpinė bazė šiek tiek keičiasi: pastatyta nauja didžiulė arena, kurioje vyks fechtavimosi varžybos.

Arenoje labai daug vietos, bet joje buvo ypač tvanku ir karšta, visiškai neveikė kondicionieriai. Ir sportininkai, ir varžybų teisėjai buvo šlapi, visiems trūko oro. Šiaip arena gera, kažkuo panaši į Londono, tik prieš ketverius metus per olimpines žaidynes buvo vėsu, o Rio de Žaneire – tikra pekla.

Man labiau patiko Rio olimpinių žaidynių sporto bazė. Viskas vienoje vietoje: yra plaukimo baseinas, čia pat ir josime, šaudysime, bėgsime. Tik Rio bazė toliau nuo miesto centro, iki jos reikia važiuoti 40 minučių, o Londone buvo centre. Kai liūtis užtvindė Rio de Žaneirą, atgal į viešbutį važiavome ištisas keturias valandas. Manau, tiek žiūrovų, kiek jų buvo susirinkę Londone, ten tikrai nebus.

Šįkart dar teko plaukti sename 50 m ilgio baseine, kurio stogas buvo nuimtas. Spiginant saulei niekur nebuvo galima pasislėpti, nebuvo netgi normalaus persirengimo kambario. Kiek teko girdėti, iki olimpinių žaidynių dar bus keičiamas baseino dugnas, didinamos tribūnos.  

Didžiausia bėda ta, kad šaudykloje neįrengtas stogas. Manau, olimpinių žaidynių organizatoriai padarys atitinkamas išvadas. Nežinau kodėl, bet brazilai olimpinių žaidynių penkiakovės varžybas nori surengti kone naktį. Gal todėl, kad dieną bus labai karšta? Bet dėl tamsos buvo sunku įžiūrėti, kas vyksta. Net varžybų komentatoriai nepastebėjo, kad pirma finišavo Italijos sportininkė, ir tvirtino, esą pirma finišo liniją kirto vokietė, kuri visą distanciją bėgo antra. Organizatoriai po mūsų varžybų atsižvelgė į situaciją ir vyrai startavo kur kas anksčiau, o mes buvome lyg kokie bandomieji triušiai.

Ar nejausi baimės per olimpinių žaidynių šaudymo varžybas?

Tikrai ne. Kokia gali būti baimė, jeigu turėsiu atsarginį pistoletą. Jeigu į Rio vykčiau su vienu pistoletu, gal ir būtų baimės. Kol iš Vokietijos atkeliaus atsarginis pistoletas, teks truputį palaukti, bet iki olimpinių žaidynių dar nemažai laiko.

penkiakove rio 3 of 3
Bėgti ir šaudyti teko pliaupiant lietui

Fechtavimo kovos vyks dvi dienas. Kaip tau tai patinka?

Patinka. Šiaip man fechtuotis sudėtinga, nes esu žemo ūgio ir ši rungtis atima daug jėgų. Iš savęs turiu išspausti viską. Turiu būti judri ir ypač daug dirbti kojomis, visą laiką save judinti, žadinti. Aukšto ūgio penkiakovininkėms nereikia daug judėti, jos yra pasyvesnės.

Po fechtavimo varžybų dažniausiai jaučiuosi žiauriai išvargusi. Skauda rankas, kojas, nugarą. Ačiū Dievui, dar sugebu greitai bėgti. Taigi Rio galėsiu truputį pailsėti, pataupyti jėgų kitai dienai. Per olimpines žaidynes pirmoje fechtavimo dalyje mums teks susitikti kiekvienai su kiekviena, t.y. lauks 35 kovos, o kitą dieną kovos vyks pagal užimtas vietas. Jeigu pralaimi, iš karto pasitrauki, o jeigu laimi – fechtuojiesi toliau. Galima laimėti ir vieną kovą, galima ir penkias–septynias. Tarkime, dabar Rio pralaimėjau pačią pirmą kovą kanadietei ir toliau jau nebekovojau. Viena laimėta kova – tai 1 sek. bėgimo ir šaudymo rungtyje.

Ar žadi dalyvauti pasaulio taurės trečiojo etapo varžybose Italijoje?

Planuoju, bet dėl dalyvavimo finalinėse varžybose JAV dar nesu apsisprendusi. Tolima kelionė, sunkus skrydis, didelis laiko skirtumas. Be to, bus nedaug laiko belikę iki pasaulio čempionato Maskvoje, o pasaulio čempionatas, mano manymu, svarbesnis nei pasaulio taurės finalas, kuris man nieko neduoda, nes jau turiu olimpinį kelialapį.

Ar I.Serapinaitei pavyks patekti į olimpines žaidynes?

Manau, pavyks, ji jau turi surinkusi pakankamai taškų, be to, Ieva ir toliau dalyvaus varžybose. Kitos mūsų penkiakovininkės turi mažiau galimybių, joms per pačias svarbiausias šių metų varžybas reikėtų užimti aukštas vietas, netgi stebuklingai atsistoti ant nugalėtojų pjedestalo.

penkiakove rio 2 of 3
 Lietuviai Rio de Žaneire (iš kairės): I.Serapinaitė, treneris A.Kalininas ir K.Gužauskaitė

Straipsnis perpublikuotas iš LTOK žurnalo „Olimpinė panorama“.Partneriai

Egles Sanatorija 4f logo czarne na bialym tv3 logo cmyk TV6 LOGO 2013 tv3 lt ERGO logo 22 TOY logo colour 2000px v02 Vakaru laivu gamykla CMYK OLIFEJA logo main colour PNG

Rėmėjai

Affidea logos RGB 5 web glimstedt l r impuls

© 2013 LTOK. Visos teisės saugomos.

IDEA – interneto svetainių kūrimas