2016 / 07 / 05

Penktasis sunkiaatlečių išbandymas

Straipsnio autorė - Marytė Marcinkevičiūtė

„Bus didelė atsakomybė ne tik Aurimui Didžbaliui, bet ir man, jo treneriui, nes atstovaujame Lietuvai. Įtampa bus didžiulė, todėl tiems iššūkiams irgi rengiuosi: rytais kartu su sportininkais bėgioju krosą, mankštinuosi. Dar ne bet kuris mane aplenkia. Jaunystėje esu įveikęs šešis maratonus, bėgau Amsterdame, Londone, Maskvoje, Lietuvoje“, – vardija šalies sunkiaatlečių rinktinės vyriausiasis treneris, Lietuvos sunkiosios atletikos federacijos prezidentas B.Vyšniauskas.

Jo sūnus Ramūnas Vyšniauskas dalyvavo Atlantos, Sidnėjaus, Atėnų ir Pekino olimpiadose, o šiemet Lietuvos garbę olimpinių žaidynių sunkiosios atletikos svorio kategorijos iki 94 kg varžybose gins A.Didžbalis.

Rio olimpinėse žaidynėse Lietuvai atstovaus vienintelis Aurimas Didžbalis, nors prieš šį olimpinį ciklą tikėjotės parengti daugiau olimpiečių. Kur suklupote?

Praktiškai pelnėme du kelialapius, bet tik vienas sportininkas gali atstovauti valstybei. Mūsų sunkiaatlečiai juos iškovojo pagal reitingą. Pasauliniame reitinge Aurimas Didžbalis tarp savo svorio kategorijos sportininkų yra antras, o Žygimantas Staniulis – penktas. Pagal reitingą į Rio patenka 15 kiekvienos svorio kategorijos sunkiaatlečių, bet valstybei skiriama tik viena vieta. Šalis gali turėti tris pasaulio čempionus, bet tik vienas galės dalyvauti olimpinėse žaidynėse. Tarptautinės sunkiosios atletikos federacijos įstatai tokie, kad šaliai žaidynėse gali atstovauti tik vienas pagal asmeninį reitingą patenkantis sportininkas. Daugiau vietų galima pelnyti tik užėmus atitinkamą poziciją valstybių rikiuotėje. Jeigu vieta ne žemesnė kaip 24-ta, tada gali dalyvauti trys (nevardiniai) atletai.

Suklupome praėjusiais metais per pasaulio čempionatą: A.Didžbalis, pelnęs mažąjį aukso medalį už rovimo veiksmą, neįveikė pradinio stūmimo rungties svorio ir gavo nulinį įvertinimą. Jo planuotų taškų labiausiai ir pritrūko tarpvalstybiniame reitinge. O galėjo būti dar bent du mūsų sporto šakos olimpiečiai. Kiek atskirų svorio kategorijų sportininkų dalyvaus Rio, sužinosime tik prieš pat žaidynes.

Aurimas tarp visų savo svorio kategorijos sunkiaatlečių – absoliutus 2015 m. Europos sunkiosios atletikos čempionas. Kaip manote, ar žemyno pirmenybėse Tbilisyje jo pasiekto rezultato (rovimas 182 kg, stūmimas – 221 kg) užtektų olimpiniam medaliui laimėti?

Be abejo. Rengiamės labai atsakingai ir rimtai, Aurimo sportinė forma nebloga, bet iki žaidynių dar yra laiko, o didžiajame sporte tyko traumų pavojai. Sunkiaatlečius traumos lydi kone kiekvieną savaitę, bet mes neturime kam guostis, nesame tokie populiarūs. Turime puikų, labai atsakingą kineziterapeutą Eugenijų Vizbarą, kuris su Aurimu ir kitais sunkiaatlečiais dirba jau penktus metus.  

Pagrindiniai Aurimo varžovai – Rusijos, Lenkijos, Ukrainos, Bulgarijos, Baltarusijos, Kazachstano, Irano sunkiaatlečiai, kurie gali laimėti medalius. Penki šeši sportininkai yra daugmaž vienodo pajėgumo. Norint tapti čempionu, manau, mažiausiai reikės surinkti 405–410 kg sumą, nors gali užtekti ir 400 kg.

Kur Aurimas yra stipresnis – stumdamas ar raudamas štangą?

Atlikdamas abu veiksmus vienodai stiprus: vieną kartą Aurimui geriau pasiseka rovimas, kitąsyk – stūmimas.
  
2012-aisiais prieš pat Londono žaidynes per Europos čempionatą Aurimas dėl draudžiamų preparatų vartojimo prarado ne tik žemyno vicečempiono titulą, bet ir teisę dalyvauti olimpiadoje. Ar dabar esate ramus?

Aš visada būnu ramus. Ir tada buvau ramus. Mes čempionatui rengėmės visai kitais principais negu, tarkime, Kazachstano sunkiaatlečiai. Tokia klaida, kuri įvyko per tą Europos čempionatą, – tai kažkas panašaus į meldonio skandalą. Kai kurie draudžiamieji preparatai organizme laikosi trejus ketverius metus ir niekas to nežino.

Didzbalis su treneriu
B.Vyšniauskas ir A.Didžbalis

Kaip olimpinėms kovoms rengiasi Aurimas?

Olimpinėms kovoms rengėmės Latvijoje, Lenkijoje, Lietuvoje. Turime keturias pratybų vietas, kurias keičiame. Tai ir psichologiškai, ir maisto atžvilgiu yra geriau, monotoniška aplinka greitai atsibosta. Prieš pat olimpiadą treniruosimės namuose, Klaipėdoje. Visų valstybių sunkiaatlečiai dabar daugiausia rengiasi namie, nes bijo visokių provokacijų. Reikia būti labai atsargiems.

Birželio mėnesį treniravomės tik su Aurimu Trakuose, vyko parengiamasis ciklas. Jis sportavo dukart per dieną. Diena 7 val. prasidėdavo mankšta, 8 val. pusryčiai, o 9.30 val. – pirma treniruotė. Antra treniruotė – nuo 16.30 iki 19.30 val.

Klaipėdoje treniruotis smagiau, čia mūsų komanda būna gerokai didesnė: 10–15 sunkiaatlečių, tarp kurių – ir šių metų svorio kategorijos iki 94 kg Europos vicečempionas Ž.Staniulis. Nuo liepos pagrindinį dėmesį skirsime olimpiniam varžybų ciklui.

Visomis mūsų atsigavimo ir traumų problemomis rūpinamės mes su E.Vizbaru, per treniruočių stovyklas svetur maistu daugiausia rūpinuosi aš, o namie turime virėją, kuri mums gamina. Aurimas nėra išrankus maistui, valgo viską, bet labiausiai mėgsta lašišą. Maistą deriname su papildais.
Viskas yra subalansuota, dirbame planingai. Tik Dievulio reikia prašyti, kad nebūtų traumų arba jų būtų kuo mažiau. Neseniai specializuotoje sunkiosios atletikos avalynės parduotuvėje Lenkijoje A.Didžbaliui ir Ž.Staniuliui nupirkome „Nike“ sportinę avalynę. Jeigu kas nors atsitiktų Aurimui, olimpinėse žaidynėse jį pakeistų Žygimantas, todėl jis irgi rengiasi Rio.

Ar esate patenkintas Aurimo rezultatais, pasiektais birželio 9 d. per Lietuvos sunkiosios atletikos čempionatą Klaipėdoje? Tąkart jis štangą išrovė 177 kg, išstūmė 218 kg ir dvikovėje surinko 395 kg.

Taip, labai. Jis pasiekė antrą sezono rezultatą pasaulyje. Aurimas startavo be didesnės įtampos, laisvai ir nudžiugino puikiais rezultatais. Jeigu viskas taip klostysis toliau, pagal planą, manau, ir kitose varžybose pasirodys ne blogiau. Geriausią sportinę formą jis turėtų įgyti per Rio olimpines žaidynes.

Gal yra vilčių, kad ateityje žaidynėse matysime ir Lietuvos sunkiaatlečių moterų?

Viena mūsų sunkiaatletė anykštėnė Gintarė Bražaitė pretendavo startuoti Rio olimpinėse žaidynėse, bet praėjusiais metais po Europos čempionato, kuriame tapo prizininke, gavo traumą. Dabar ją išsigydė ir pradėjo treniruotis. Dirba ir Aleksandra Stepanova, bet ji kol kas stoviniuoja vietoje. Turime vieną kitą gabią sportininkę Vilniuje, Anykščiuose, Telšiuose, Gargžduose. Viliuosi, kad sportininkės subręs ir turės galimybių pakovoti dėl kelialapių į Tokiją.

Kokios dabartinės jūsų treniruočių sąlygos Klaipėdoje? Kuo džiaugiatės ir kas kelia didžiausią rūpestį?

Sąlygas turime geras, niekuo negalime skųstis. Klaipėda rengiasi statyti specializuotą sunkiosios atletikos sporto salę, kuri jau projektuojama ir žada būti geriausia Baltijos šalyse. Jos labai laukiame, visiems Lietuvos sunkiaatlečiams tai bus didelė dovana. Nebloga ir dabartinė mūsų sporto salė, nors ir senos statybos.  

Sportininkai gyvena ne penkių žvaigždučių viešbutyje, o paprastuose kambariuose po keturis–šešis. Sunkiaatlečiai neišpuikę, viskas juos tenkina. Moksleiviai mokosi mokyklose, studentai – universitetuose. Nėra nė vieno, kuris nesimokytų.

Visus per pastaruosius dešimt metų pasaulio ir Europos čempionatuose iškovotus medalius pelnė sunkiaatlečiai, besitreniruojantys mūsų mini centre.

Perpublikuota iš LTOK žurnalo „Olimpinė Panorama“.Partneriai

Egles Sanatorija 4f logo czarne na bialym tv3 logo cmyk TV6 LOGO 2013 tv3 lt ERGO logo 22 TOY logo colour 2000px v02 Vakaru laivu gamykla CMYK OLIFEJA logo main colour PNG

Rėmėjai

Affidea logos RGB 5 web glimstedt l r impuls

© 2013 LTOK. Visos teisės saugomos.

IDEA – interneto svetainių kūrimas