2015 / 10 / 26

Olimpinis irkluotojų rekordas

Straipsnio autorius Bronius Čekanauskas.

Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse irkluotojai kovos dėl 14 medalių komplektų. Bus aštuonios olimpinės rungtys vyrams ir šešios moterims. Vyrų varžybose lenktyniaus 121 valtis ir 331 sportininkas, moterų – 94 valtys ir 219 sportininkių. Iš viso žaidynėse dalyvaus 550 irkluotojų. Tarp jų bus net penkios valtys iš Lietuvos, dešimt sportininkų – trys moterys ir septyni vyrai. Reta šalis gali pasigirti tokiais laimėjimais. O mūsų irklavimo specialistai puoselėja viltis, kad prie šio būrio kitais metais prisidės dar dvi sportininkės – lengvo svorio porinė dvivietė dėl vietos po olimpine saule kovos tarptautinėje regatoje Liucernoje. Šia proga galima prisiminti, kad ir Tokijo olimpinėse žaidynėse, atstovaudami SSRS rinktinei, pavienėje keturvietėje ir aštuonvietėje irklavo dešimt lietuvių.

griskonis
M.Griškonis pirmą kartą užkopė ant pasaulio čempionato garbės pakylos

Likus porai mėnesių iki Rio de Žaneiro žaidynių mūsų, kaip ir kitų europiečių, valtys bus sukrautos į konteinerius ir laivu iškeliaus į Braziliją. Tad visiems Lietuvos irkluotojams olimpiečiams kitais metais treniruotėms ir varžyboms būtinai reikės turėti po dvi valtis.

Iki žaidynių olimpinio irklavimo kanalo, esančio Rodrigo de Freito įlankoje, lietuviai, kaip ir kiti irkluotojai, neišbandys. Ten jau neplanuojama rengti tarptautinių regatų. Šiemet šiame kanale vyko bandomosios varžybos – pasaulio jaunių irklavimo čempionatas, kuriame sėkmingai pasirodęs lietuvis Armandas Kelmelis užėmė penktą vietą. Taigi teks remtis A.Kelmelio patirtais įspūdžiais.

O dabar persikelkime į nediduką ir jaukų Prancūzijos miestelį Egebeletą, kurio ežere, kažkuo panašiame į mūsiškių irklavimo meką Trakuose, rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo pradžioje vyko pasaulio irklavimo čempionatas. Sportininkai kovojo ne tik dėl medalių, bet ir dėl olimpinių kelialapių į Rio žaidynes. Čempionatas buvo sėkmingas Lietuvos sportininkams. Porinės dvivietės irkluotojai Saulius Ritteris ir Rolandas Maščinskas, po pertraukos vėl sėdę į vieną valtį, iškovojo sidabro medalius ir pakartojo 2013-ųjų sėkmę. Pirmąjį savo medalį – bronzos – pasaulio čempionate laimėjo nenuilstantis Mindaugas Griškonis. Penktos finale finišavo Milda Valčiukaitė ir Donata Vištartaitė. Antra B finale buvo, o galutinėje įskaitoje aštuntą vietą užėmė ir olimpinį kelialapį pelnė Lina Šaltytė. Na, o didžiausią staigmeną, Lietuvos rinktinės vyr. trenerio Mykolo Masilionio nuomone, pateikė vyrų porinė keturvietė, laimėjusi savo pusfinalio plaukimą ir iš karto užsitikrinusi olimpinį kelialapį. Finale vyrai antro stebuklo nesukūrė ir finišavo šešti.

visa rinktine
Lietuvos irklavimo rinktinė pasaulio čempionate

Treneris M.Masilionis labai gerai vertina visų mūsų irkluotojų pasirodymą. Jo nuomone, nepasisekė dvivietės merginoms. „Pusfinalyje ir prieš startą jų valtis puikiai slydo, o finale, deja, ne. Nuo pirmo yrio sustojo. Tačiau olimpinėse žaidynėse jos tikrai bus tarp pretendenčių į medalius“, – patikina treneris.

Jis liko patenkintas ir šių metų universiados čempionės, savo auklėtinės bei gyvenimo draugės L.Šaltytės pasirodymu. „Rio de Žaneire ji kovos dėl vietos A finale“, – neabejoja treneris.

treneris drauge
M.Masilionis ir LŠaltytė

Truputį plačiau pristatysime mūsų keturvietę. Nors sportininkai jauni, jie jau neblogai žinomi irklavimo pasaulyje. Irkluodami porinę dvivietę Dominykas Jančionis ir Aurimas Adomavičius yra tapę pasaulio jaunimo (iki 23 m.) čempionais. Žygimantas Gališanskis – pasaulio jaunimo (iki 23 m.) čempionato bronzos medalio laimėtojas, universiados čempionas. Tarptautiniuose vandenyse jau žinomas ir Martynas Džiaugys. Ar buvo galvota apie olimpinius kelialapius? Žinoma, bet, atvirai šnekant, B finale. Apskritai likus metams iki žaidynių labai padidėjo konkurencija, užfiksuota daug netikėtumų, nemažai pasaulio garsenybių net nepateko į finalus.

M.Masilionis džiaugėsi pasaulio čempionate tvyrojusia puikia atmosfera rinktinėje: geros gyvenimo sąlygos, skanus maistas, jokių problemų dėl transporto. Sukurti gerą nuotaiką padėjo ir ilgametis Lietuvos irkluotojų draugas septyniasdešimtmetis šveicaras Werneris Hansas Zwimpferis, kaip visada į čempionatą atvykęs savo lėšomis, o kadangi buvo netoli, tai ir nuosavu automobiliu, kuris tapo papildoma rinktinės mašina. Ponas Werneris pasirūpindavo ir gaiviaisiais gėrimais, ir šokoladais sportininkams, o svarbiausia – bet kurioje situacijoje kiekvienam greitai rasdavo gerą žodį.

dviviete1
R.Maščinskas ir S.Ritteris tapo pasaulio vicečempionais

Kodėl lietuviai garsėja kaip porinio irklo meistrai? M.Masilionio nuomone, todėl, kad dauguma sportininkų į kitas valtis persėda iš vienviečių. Ar pasvajojama turėti Lietuvoje, kaip prieš kelis dešimtmečius, garsias vyrų ir moterų aštuonvietes? Trenerio nuomone, kol kas ir galima tik svajoti... Reikia aštuonių pajėgių irkluotojų ir vairininko, be to, tokiai didelei komandai būtini ir atsarginiai. Dar nėra tiek žmonių. Ir kainuoja aštuonvietė valtis per 30 tūkst. eurų. Pavyzdžiui, vienvietė yra trigubai pigesnė, dvivietė atsieina apie 14 tūkst. eurų.

merginos
M.Valčiukaitė ir D.Vištartaitė nuskynė olimpinį kelialapį

Paklausiau trenerio, ar, jo nuomone, po sėkmingo pasaulio čempionato ateis į treniruotes nauji būriai būsimųjų irkluotojų: „Rudenį visada būna didesnis moksleivių susidomėjimas sportu. Neabejoju, kad pasipildys ir irklavimo sekcijos. Bet atsiranda kita bėda, ypač žiemą: nėra kur treniruotis, kol ant vandens šalta. Vilniaus „Žalgirio“ irklavimo bazė šaltuoju metų laiku dūsta, būna perpildyta. Už mūsų olimpiečių – jaunimo rezervas gan kuklus: yra A.Kelmelis, dar vienas kitas...“

Kaip vyks pasirengimas Rio de Žaneiro žaidynėms? „Netrukus į Lietuvą atvyks jau ne vienus metus mūsų irklavimo rinktinę konsultuojantis Italijos ir Graikijos rinktinių treneris Gianni Postiglione. Su juo ir aptarsime bei suderinsime visus pasirengimo planus“, – sako P.Masilionis.

Pusei mūsų olimpiečių Rio de Žaneiro žaidynės bus pirmosios karjeroje. Kaip ir jaunam, vos 26 metų treneriui M.Masilioniui.

Tekstas perpublikuotas iš LTOK žurnalo „Olimpinė panorama“.Partneriai

Egles Sanatorija 4f logo czarne na bialym tv3 logo cmyk TV6 LOGO 2013 tv3 lt ERGO logo 22 TOY logo colour 2000px v02 Vakaru laivu gamykla CMYK OLIFEJA logo main colour PNG

Rėmėjai

Affidea logos RGB 5 web glimstedt l r impuls

© 2013 LTOK. Visos teisės saugomos.

IDEA – interneto svetainių kūrimas